Orçun Sonat

Gerçek Adı Orçun Sonat
Doğum Tarihi 1 Ocak 1942
Ölüm Tarihi 24 Şubat 2007
Doğum Yeri Samsun
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Kuleli Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu, Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü

Biyografisi

İlkokuldan sonra ankara devlet konservatuarında piyano bölümünde bir sene okudu.daha sonra Kuleli Askeri Lisesinden mezun olup 1960 senesinin 30 Ağustosunda istihkam teğmeni olarak mezun oldu.Kıdemli Üsteğmen iken ordudan ayrılıp Oraloğlu Tiyatrosuna girdi.

Oyuncu (118)

Son Yorumlar (20)

kartal_tibet_1938 avatar kartal_tibet_1938 13 Mayıs 2015 16:41:06

iyi bir oyuncuydu. gençliğinde 185 boyundaydı. 150 nin üstünde filmde rol almış başarılı bir aktör. daha çok kötü adam rollerine yakışıyor . ben pek dini filmlerde oyun gücünü beğenmiyorum macera filmlerindede perfonmansı iyidir başrolün üstesinden g eliyor ama ben onu 2 inci adam rollerine daha çok yakıştırıyorum. dizilerdede güzel bi oyun gücü sergilemişti mesela aynalı tahir ve bize ne oldu dizilerinde gayet iyiydi.

fatihsonat avatar fatihsonat 25 Şubat 2015 04:09:46

Rastgele siteye bakiniyordum bazı yorumları okudum onlara cevap yazma geregi bile duymuyorum fakat acikliga kavusturmak adina kucuk bi kac birsey söylemeyi görev bildim lakin yorumlarinizi okuyan tanimayanlar icin. Oncelikli sözüm bu siteye profili k oyan arkadasa, o kadar emek verip yapmissiniz ama Alkan soyadini nedir ne alakadir bilmiyorum. Gercek isim orjinaliyle aynidir. Bir diger konuda 100 e yakin projeden 2 3 tane filmde kadin gogusu gozukuyor diye seks filmiyle gundeme gelmiski o filmleri belli ki hic biriniz izlememissiniz bile. Ayricada aynanin diger tarafina bakarsak ki kendi tiyatrosunu kapatmak zorunda kalmis ve bu 2 3 filmdede maddi zorluklar yuzunden oynamis birini ayiplarken birde o tiyatrolara gitmeyen sanatla ilgilenmeyip, seks filmlerine olan buyuklerinizin taleplerinide goz onunde bulundurursaniz . O donemin oyuncularinin neden bu filmlerde oynamak zorunda oldugunuda daha iyi idrak edersiniz sanirim

sholay 10 Ekim 2014 16:57:56

Bir cok efsane sanatci gibi maalesef Orcun Sonat da erotik filmlere bulasmistir. Keske yapmasaydi, yoksa Yesilcam'in büyük emektarlarindan. Özellikle kötü adam rollerini cok benimsedim.

Yandex.Metrica