Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Osman F. Seden (Osman Fahir Seden)

Osman F. Seden

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 22 Mart 1924

Ölüm : 1998-09-01

Eğitim : İstanbul Hukuk Fakültesi

Hakkında : Lütfi Ö.Akad'la senaryo çalışmaları yaptı. Seden Film şirketi'ni kurdu. Kanlarıyla Ödediler adlı filmiyle yönetmenliğe başladı (1955).

İlgili Filmlermurat1984

24 Ağustos 2018 14:07

Sinemamızın en büyük ve en iyi yönetmenlerindendir.En çok film çeken ilk 5 yönetmen içindedir.Her türde film çekmiştir.Sİyaz beyaz filmleri de renkli filmleri de iyidir.Zeki-Metin ve Kemal Sunal'ın en iyi filmlerini çeken yönetmendir.Komedi filmleri diğer filmlerine göre daha iyidir.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Hazalydn

10 Aralık 2017 17:14

Allah rahmet eylesin Yeşilçamın en emektar isimlerinde biridir. Yönetmenliği ve senaryoları renkli ve oldukça hareketlidir. Yapımcı olaraksa tüm dönem filmlerine bakınca ise kaliteden ziyade paraya kıymet verdiğini görüyoruz. Aynı senaryoları dönem dönem çok tekrar etmiş tamamen ticari davranmıştır bu yüzden de açgözlü biri hissini verir.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

22 Temmuz 2017 22:45

Türk sineması yeşilçam'ın altı altın yönetmeninden biri (diğerleri Ertem EĞİLMEZ Metin ERKSAN Ö. Lütfü AKAD Atıf YILMAZ Kartal TİBET). Bence daha çok siyah beyazlı dönem zengin kadrolu filmlerin bir numara yönetmeni Mekanı cennet olsun

Cevap Yaz

ElBLanKo

5 Şubat 2016 16:18

Başarılı bir yönetmen, senarist ve oyuncuydu. Allah rahmet etsin.

Cevap Yaz

silvester

8 Mayıs 2012 19:50

Osman Seden,Türk sinemasının en önemli sinema adamlarından birisidir.Sinema adamı diyorum çünkü,sadece yönetmen ve yapımcı değil,senarist ve de oyuncudur.En az 500 yapımda emeği vardır.Fazlası vardır,eksiği yoktur.Oğlu, Kemal in adını verdiği film şirketi, daha sonra icraatlarına devam etti ama, son dönemlerde pek sesleri çıkmıyor gibi.Sinemamızın emektarlarından olan Osman Seden e,sonsuz rahmetler diliyorum.........Silvester.

Cevap Yaz

Ciggarette44

19 Ocak 2012 10:20

gerçekten osman f.seden çok iyi bir yönetmen yapımcı ve senaristtir.Islak mendil filminin gerçekten senaryosunu çok iyi yazmış allah rahmet eylesin mekanın cennet olsun...sizi hiç unutmayacağız...

Cevap Yaz

kariz_ma_35

15 Ekim 2011 16:04

Yeşilçam'da duayen sözünün tam karşılığıdır Osman F. Seden sağlığı boyunca hemen hemen tüm kategorilere el attı. Sadece dublaj sanatı dışında birçok filmde gerçekten bu kadar yürekten emek vermek işini sevmek olur şey değil. Tam bir profesyonel yönettiği hiçbir filminin vasat olduğunu hatırlamıyorum izlediğim kadarıyla varsada çok azdır. Bazı filmlerde sanırım yönetmenliği yaptığı kısa rollerde karakter oyuncusu bulamazsa kendisi oynuyordu sanırım yanılıyorda  olabilirim. Onun gibi duayenler zor gelir bidaha sinemaya bu özelliklerin yanında oyunculuğuda iyidi Osman F. Seden genel olarak filmde rol alırsa Sadettin Erbil dublajını yapardı. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun her iki emektarımızın..

Cevap Yaz

eylül fırtınası

10 Ekim 2010 11:02

Gözü yükseklerde ve sınıf atlama çabasındaki gecekondu kızları,yoksul ama gururu ve namusu için yaşayan kenar mahallenin bıçkın delikanlıları,erkekçe dostluk,eski değerlere bağlılık,rakı,Beşiktaş...Galata Köprüsü yanında İstanbul'un eşsiz silüetine karşı kurulmuş çilingir sofrası veya deniz kenarında kabaran dalgalar ve sevgililer..

Osman Seden filmlerinde sık rastlanan, anlatmayı ve çekmeyi pek sevdiği konu ve sahnelerden sadece birkaçı.. 

Osman Seden'in karakterleri ''baba adam'' tabir edilecek karakterlerdir.Ağırbaşlı ve efendidirler.Usul,erkan,edep ve racon bilirler.Hayatın tornasından geçmişlerdir,acılardan yoğrulmuşlardır.Hippiliği,hoppalığı,tangoyu,smokini,viskiyi,cazı ,valsi,gavur icatlarını sevmezler.

Rakı içerler,alaturka dinlerler,alaturka adamlardır zaten tepeden tırnağa.Merttirler,dostturlar.İlle de Beşiktaş'lı olurlar.Beşiktaşlı olmayana kız vermezler.Maksat Beşiktaş'a gol olmasın yeter onlar için...

Kendisi de gerçek hayatında böyle bir karakterdi tahmin ediyorum.Filmlerinde bu tür kişileri Orhan Gencebay,Kadir Savun,Eşref Kolçak veya çoğu kez bizatihi kendisi canlandırmıştır.

Atıf Yılmaz bir röportajında ''Osman hepimizden renkli bir kişiydi.Ben onun kadar renkli ve yaratıcı değilim'' dediğini hatırlıyorum.

Osman F.Seden sinemamızı tiyatro etkilerinden kurtarıp Türk sinemasının ve dilinin oluşmasında en büyük emek sahibi 6 yönetmenden birisi olarak adını sinema tarihine yazdırmış büyük bir sinema adamı idi.

Ticari anlamda da komediden,arabeske ya da polisiyeye  hemen her türde kıvrak ve akıcı anlatımıyla sinemayı çok iyi bilen bir profesyoneldi.

Sinemamızın en bilinen ve sevilen oyuncu-yönetmeni Osman F.seden yıllar geçse de unutulmayacak,filmleri her zaman izlenmeye devam edecek olan nev-i şahsına münhasır bir sinemacıydı.

 

Cevap Yaz

delikadir39

21 Şubat 2010 14:11

Seni asla unutmayacağız büyük oyuncu ve yönetmen.Allah rahmet eylesin...

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

18 Şubat 2010 13:04

"Osman Fahir SEDEN" O'çok yönlü, bir sinemacıydı... Onunda ruhu şad olsun.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica