Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Öztürk Serengil

Öztürk Serengil

Doğum Yeri : Artvin-Hopa

Doğum Tarihi : 2 Mayıs 1930

Ölüm : 1999-01-11

Hakkında : Öğretmen Turgut Beyin oğlu olarak Artvin’de doğdu. Lise ikinci sınıftan sonra öğrenimini bırakarak 1953’te Oğlum Edvard adlı oyunla sanat hayatına başladı. 1958’de Oda Tiyatrosu, 1959’da İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. 1950’li yılların başlarında Babıali’de ressamlık yaptı. 3. Kat Cinayeti filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. İlk dönemlerde 142 filmde ‘kötü adam’ tiplemesi yapan ve daha sonra da argolu komedilerin değişmez oyuncusu olan Serengil, 300’e yakın filmde rol aldı. “Adanalı Tayfur” tiplemesi ile ün yaptı. 1966’da sinema oyunculuğunun yanı sıra sahneye de çıkarak şovmenlik yapmaya başladı.Televizyonda “Gülünüz Güldürünüz” adlı yarışma programını hazırladı ve sundu. Bu yarışma sayesinde birçok kişi sahne ve sinema dünyasına adım attı. Çeşitli tv dizilerinde rol aldı. Politik güldürü tarzında çeşitli 45’lik plaklar yaptı. Bir de özeleştirisini yaptığı “Yeşilçam’ı Benden Sorun” adlı kitabı yayınlandı.

Dört kez evlendi. Ses sanatçısı Seren Serengil, Öztürk Serengil’in kızıdır. Beyin ödemi sebebiyle iki kez ameliyat oldu. Geçirdiği felç nedeniyle ömrünün son bir yılında yürüyemez, konuşma merkezi hasar gördüğü için de son günlerinde konuşamaz olmuştu. Solunum durması sonucu 11 Ocak 1999 tarihinde İstanbul-Kozyatağı’ndaki evinde 69 yaşında öldü. Serengil, Türkçe’ye soktuğu kelimelerle büyük tartışmalara yol açtı. Bazıları tarafından eleştirilen bu kelimeleri halk benimsemişti. Değişik, kendine has vurgulamalarıyla söylediği “yeşşe”, “kelaj” gibi yeni deyişleri Türk argosuna soktu. Şen şakrak sesiyle “yeşşe” diyerek halkın gönlünde taht kurmuştu. Bu “yeşşe” kelimesi o kadar meşhur olmuştu ki İsmet İnönü bile bir olay karşısında kendini tutamayıp “yeşşe” deyivermişti. Bu durum onun her kesimden insana hitap eden bir sanatçı olduğunu gösteriyordu

İlgili FilmlerMGUNAY

11 Ocak 2019 09:53

Vefat yıldönümünde rahmetle anıyorum.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

15 Haziran 2017 22:21

Yeşilçamda kendi janr'ı komediyen oyun tarzı oluşturan yegane aktör. Bazı karşıt görüşlerce filmleri absürüt sulandırılmış çok cıvık bulunup oyunculuğu ciddi alınmadığından sözde edilir. Ama o bunu hiç mi hiç sorun etmeden kararlılıkla yolunu devam edip kendini doruğada taşır Dönem için de onunda şöhretin verdiği mutlulluk ve haz ve de iniş ve çıkışlı sanat yaşamı olur sinemada ki, yeride dolmayan ender aktörün Mekanı cennet olsun

Cevap Yaz

Sinemaagresif

11 Ocak 2017 12:22

Vay be tam on sekiz yıl olmuş bugün büyük usta Öztürk Serengil'i kaybedeli. Allah rahmet eylesin. Sinemaya adım attığı yıllardan bugüne dek canlandırdığı karakterlerle gönüllerimize taht kurmuş ve unutulmazlar arasına girmiştir. Sinemada ki ilk yıllarında daha çok kötü adam rollerinde oynasa da daha sonraları argo tarzı komedi filmlerindeki tiplemeleriyle 7 den 70 e hatta siyasetçilere bile hitap etmiş ve o çok meşhur yeşee repliğini İsmet İnönü bile kullanmıştır. Adanalı Tayfur tiplemesi ve Hamsi Nuri en sevdiğim iki karakterlerindendir. Bunun yanı sıra siyasi tarzda şarkılar söylemiş ,şovmenlik yapmış , sinemadan önce de ressamlık yapmış büyük usta. Sevgi ve saygı ile anıyoruz Sevgili Öztürk Serengil'i. Mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

Aslan42902

22 Ekim 2016 23:41

Allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

MAVİ GÖZ

11 Haziran 2016 11:00

allah rahmet eylesin tayfur rollerini çok severim

Cevap Yaz

sinemaadamı

17 Kasım 2015 13:14

iyi bir komedyendi. hamsi nuri ve kolsuz kahramanın kolu en güzel filmlerindendir. mücap ofluoğlu dublajı en çok ona giderdi zaten birara sadettin erbil seslendiriyomuş ama seyirci tutmadığından mücap peşinden çok koştuğu anlatılıyordu. meşhurr yeşeeee mücapın sesindendi. kızı seren serengildi eski şarkıcılardan. zaten öztürkte şarkıcılık yapmıştı. siyasi şarkılar hemde. aynı zamanda güldürürken düşündüren tarzdan şarkılardı.

Cevap Yaz

tepegöz

13 Kasım 2014 18:59

muhteşem bir komedyendi

Cevap Yaz

dikişsizsabri

28 Ağustos 2014 11:39

kumar ve kadın tutkusu kariyerine çok zarar verdi.

Cevap Yaz

jones.seker

27 Ağustos 2014 21:07

sinemamızın mihenk taşlarında usta oyuncu onu izlemek çok komik ve hoş

Cevap Yaz

kral_affetmez

8 Kasım 2013 15:30

babanın evlatları filmindeki oyunculuğu en iyi oyunculuğudur.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica