Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Reha Erdem

Reha Erdem

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 9 Kasım 1960

Eğitim : Galatasaray Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi, Paris VIII Üniversitesi Sinema ve Plastik Sanatlar Bölümü

Hakkında : Reha Erdem, Paris 8 Üniversitesi Sinema Bölümü'nü bitirdikten sonra, aynı okulda Plastik Sanatlar alanında Yüksek Lisans eğitimi aldı. 1989 yılında, Fransız-Türk ortak yapımı olan ilk uzun metrajlı filmi A Ay'ı çekti. 1999'da Kaç Para Kaç, 2004’te Korkuyorum Anne, 2008’de Beş Vakit'i çekti. Korkuyorum Anne (ortak senaryo) dışındaki tüm filmlerinin senaryoları yönetmen tarafından kaleme alınmıştır. Reha Erdem, bunların yanı sıra, kısa filmler de çekmiş ve Jean Genet'nin Hizmetçiler oyununu sahneye koymuştur.

Resimlermurat1984

10 Ocak 2017 18:48

yeni kuşak yönetmenlerden sayılsa da 1989 daki a ay filmi ile yönetmenliğe başlamış biridir.Jin ve Şarkı Söyleyen Kadınlar filmleri dışındaki bütün filmleri iyidir. Ödüllü bir yönetmendir. Doğum Tarihi: 9 Kasım 1960 İstanbul

Cevap Yaz

Kleberson

19 Ocak 2013 06:49

sadece ve sadece kac para kac filmi güzeldir ama iste okadar gerisi gelmedi...

Cevap Yaz

gecedensonra

29 Aralık 2011 22:23

tüm filmlerini izlemiş biri olarak her filminde ayrı bir ruh tallili yaparak her filmde farklı dünyaların  insanlarını anlatarak kalitesini göstermiştir.

 

zeki demirkubuz ve nuri bilge aslında tek boyutlu filmler yaptı hep. zeki nin bekleme odasını kenara koyalım tabi ki.. semik kaplanoğlu ise  üçlemesi ile farklı bir boyuta geçti ve kendi yolunu bu üçleme ilşe çizdi. derviş zaim  biraz siyasi olduğunu gösterse de yaptığı her iş  bence başarılı oldu ve takdir topladı değer verildi.. ama reha erdemin her filmi kendine özgü ve farklı psikoljiler barındırıyor..

 

her yeni filminde ise görüntü konusunda üzerine ekliyor hele ki kosmos ta görüntü konusunda kendisini aştığını düşünüyorum ..

 

diyebilirim ki bundan elli sene sonra  adı unutulmayacak üç beş yönetmenden biri olacak..

 her yeni filminde bir arayış içine girmesi ise kendi sinemasını geliştirmesi açısından harikulade bir şey tabi ki.. 

Cevap Yaz

kizilprenses

23 Ocak 2011 00:48

En sevdiğim, hayran olduğum yönetmen. Ekibinde çalışanları çok kıskanıyorum. Bu sektörde biri olarak bana da bir gün onunla çalışmak nasip olur mu bilmem ama bu en büyük hayallerimden biri şu an. Nasıl oluyorda bu kadar basit ama çarpıcı sarsan konu ve cümleleri buluyor. Onun İstanbul'u ayrı bir güzel. her filminde Ayrı bir İstanbul var sanki.

Ama kim ne derse desin Kosmos bir başka bambaşka. her filminden sonra hayranlığım katlanarak artıyor. Ve böyle bir insanın varolduğuna ve filmler yaptığına  şükrediyorum:)

Cevap Yaz

eylül fırtınası

9 Ocak 2011 17:56

Emir Kusturica ayarında bir görüntü sihirbazı...

En az Kusturica kadar dizginlenemeyen bir coşkuya ve rengarenk bir hayal dünyasına sahip.

İnsan denilen gizemin karanlık dehlizlerinde geziniyor,yaşamak denen karmakarışık bilmeceyi çözmeye çalışıyor,martıları anlatıyor,İstanbul'un şiirini yazıyor görüntülerle.

Çelişik ruhların iç dünyasına yolculuklar yapıyor,hayata dair ne görüyorsa,duyuyorsa,kokluyorsa imbiğinden damıtıyor,şık bir hediye paketi gibi sunuyor izleyicisine.

Ama bunu Zeki Demirkubuz gibi sert ve tokat atar tarzda yapmıyor.Nuri Bilge Ceylan gibi mesafeli ve umursamaz ise hiç değil.

Bir Reha Erdem filmi demek aslında çok şey demek.

''Auteur'' yönetmen kavramının ne olduğunun birincil örneklerinden.Yazdığı senaryolar dahiyane...

Metin Erksan,Ömer L.Akad,Atıf Yılmaz,Ömer Kavur,Yavuz Turgul ustalara saygısızlık etmiş olmayayım ama galiba Reha Erdem şu ana kadar çekmiş olduğu 6 filmle bile ''sinemamızın gelmiş geçmiş en iyi yönetmeni'' olmaya aday görünüyor.

Bakalım daha neler yapacak..Korkulur bu Reha Erdem'den..

Henüz Reha Erdem'in farkına varmayanlar ya da yeni başlayanlar için ''Korkuyorum Anne'' filmi iyi bir başlangıç olacaktır.

 

 

 

Cevap Yaz

capone

1 Aralık 2008 21:46

Beş Vakit filmi Time dergisinin bu seneki en iyi 100 filmi arasında 5.sırada yer aldı

Cevap Yaz

badem ağacı

31 Mart 2008 15:28

ben inanıyorum ki reha erdem türk sinemasının sayılı yönetmenlerinden biri olacak. çünkü çıtayı giderek yükseltiyor ve cok başarılı. yolu açık olsun...

Cevap Yaz

sinemasal

26 Ocak 2008 02:18

idolüm insan..başka birşey söylemeye gerek var mı?

Cevap Yaz

vajinusmus

8 Aralık 2007 16:58

TÜRK SİNEMASINDA BÖYLE FİLMLERİN OLMASI GERÇEKTEN ÇOK İYİ..ÇÜNKÜ;YAPTIĞI BÜTÜN FİLMLERDE HEM SENARYO HEM DE ÇEKİM TARZI ÇOK FARKLI..SİNEMADA FARKLI BAKIŞ AÇILARIN OLMASI KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇTIR..YOKSA BÜTÜN FİLMLER KENDİNİ TEKRARLAR..BİZİM MİLLETİMİZ FİLMLERDE İYİ İLE KÖTÜ,ACI VS. GİBİ KAVRAMLARIN SIK SIK İŞLENMESİNE İYİ ALIŞTI..BENCE BU HİÇTE İYİ Bİ DURUM DEĞİL..   

Cevap Yaz

AYDOĞDU

2 Eylül 2007 15:48

"kaç para kaç" gibi güzel bir filmin senaryosunu reha erdem yazamaz, neden diyorum çünkü "beş vakit" ve "korkouyorum anne" adlı iki filmini izleme fırsatı buldum maalesef, bu kadar kötü senaryolar olamaz, inanmıyorum bu filmelerin bu kadar iyi bir senaristin elinden çıktığını..."beş vakit" çok ödül almış olabilir ama oldukça anlamsız bir film sadece görüntü yönetmeni iyi iş çıkarmış bu kadar. "korkouyuorum anne" ise insanların konusunu anlamak için kafa yorması gereken bir senaryoya sahip.. iyi bir senarist ve yönetmen olduğunu biliyorum Reha Erdem lütfen kaç para kaçı yönettiğin zamalara dön..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica