Veda Yurtsever

Gerçek Adı BAKINIZ: VEDA Y. İPEK

Biyografisi

Veda Yurtsever İpek 1969 yılında Bingöl doğumludur. Veda Yurtsever İpek tiyatro konusunda eğitimini Anadolu Üniversitesi Tiyatro bölümünde tamamlamıştır. Sonrasında oldukça çalışkan bir biçimde pek ço k tiyatro oyununda rol almış ve aktif bir sanat yaşamına sahip olmuştur.

Daha küçük yaşlardayken kendisine verilen harçlıkları biriktirip Diyarbakır’da bulunan devlet tiyatrosuna gidip oyun izlemiştir. Demek ki o zamanlardan belliymiş çok başarılı bir oyuncu olacağı.
Veda Yurtsever İpek on dokuz yaşına geldiği zaman oyuncu olmak istediğine karar vermiş ve bu kararını ailesine açıklamıştır. Bu kararı aile içinde pek hoş karşılanmamış, annesi şiddetle karşı çıkmıştır. Ama Veda Yurtsever İpek pes etmemiş hatta kararının peşinden gitmek için cebindeki son para ile ikramiye oynayıp kazanmıştır.

Ve hemen Eskişehir’e gitmiş dört yıllık eğitimine başlamıştır. Doğudan geldiği için bir çok eksiği bulunan Veda Yurtsever İpek, bu eksiklikleri okuluna hiç yansıtmamış hatta diğer arkadaşlarından iki kat fazla çalışarak üstün bir başarı sağlamıştır, iyi bir derecede mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra oyunculuk hayatının başladığı yere dönmüş, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nu kazanmıştır. Burada da çeşitli oyunlarda görev almış ve bir çok oyuncu adayına ders vermiş, onları en iyi şekilde yetiştirmeye çalışmıştır. Çeşitli dizilerde rol almıi, kendini oyunculuk konusunda bayağı geliştiren Veda Yurtsever İpek en son Kanal D’de ekrana gelen Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinde rol almıştır.
Veda Yurtsever İpek Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Devlet Tiyatrosu, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu sahnelerinde pek çok tiyatro oyununda yer alarak başarısını göstermiş ve oyunculuğunu kanıtlamıştır. Bu başarıları dolayısıyla İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda yönetmen yardımcılığı görevine layık görülmüş ve bu görevi başarıyla gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuvar Tiyatro Bölümünde de eğitmen olarak görev yapmaktadır.

Son Yorumlar (1)

Kaptan34 avatar Kaptan34 22 Ocak 2016 10:30:03

Kırgın çiçekleri kötü rolde başarılı

Yandex.Metrica