Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Rıza Tüzün

Rıza Tüzün

Doğum Yeri : Pazarcık-Kahramanmaraş

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1920

Ölüm : 1979-04-12

Eğitim : İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hakkında : Rıza Tüzün (1920, Pazarcık - 12 Nisan 1979, İstanbul), Türk tiyatro ve sinema oyuncusu. İstanbul Erkek Lisesi ve İ.Ü. Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gördü. On dört yaşında ilk kez sahneye çıktı. 1952'ye kadar çeşitli özel tiyatro topluluklarıyla çalıştı. Dekbazlık adlı oyunla dikkat çekti. 1952'de İstanbul Şehir Tiyatroları'na girdi. 250'nin üzerinde oyunda rol aldı. Birçok filmde Ali Şen'i ve Nubar Terziyan'ı seslendirdi. Ayrıca filmlerde oynadı.

İlgili FilmlerRevorse

4 Ağustos 2020 16:08

Maşallah nasıl bir dolgun künyesi varsa ölüm yılı olan 1979 da bile Nisan ayına kadar bir sürü filmde seslendirme yapmış. Belli ki Yeşilçam ona çok ihtiyaç duyuyormuş. Özellikle Rıza Tüzün'ün ölümünden sonra Ali Şen sanki öksüz gibi oldu, sonrasındaki filmlerinde bir seslendirme kargaşası göze çarpar. Allah ikisini de rahmet eylesin...

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

7 Aralık 2017 22:54

Usta karakter oyuncu Ali ŞEN ile özdeşleşen sesin sahibi Kayseri lehçesini Kahramanmaraş doğumluda olmasına karşın sanki özbe öz Kayserili gibi usturuplu konuşurdu. Başka oyuncularıda başarıyla seslendirdi. Ama nacizane hiçbirini sesi Ali ŞEN gibi de yüzde yüz oturmadığı açık... Aynen Öztürk SERENGİL & Mücap OFLUOĞLU örneği de

Cevap Yaz

vatansever10

17 Temmuz 2014 22:19

ALLAH rahmet eylesin. bütün güzel insanların seslerndırmesını yapmış.. ali şen,hulusi kentmen bunlarla özdeşlesmıs ses...

Cevap Yaz

Göztepe

22 Nisan 2014 23:53

Ses tonunu ustaca kullanan iyi bir dublaj sanatçısıydı birçok filmde daha doğrusu hemen hemen her filmde özellikle siyah beyaz filmlerde Rıza Tüzün'ün sesine rastlamak mümkündür. Bence en fazla Ali Şen'e sesi yakışıyordu oyunculardan kayseri şivesini Ali Şen'de konuşunca cuk otururdu Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

mertsahin

4 Kasım 2013 22:14

Başta Ali Şen olmak üzere, birçok filmde yaptığı seslendirmeler hayranlık verici düzeyde. Özellikle Ali Şen ile özdeşleşen yörük şivesi ve ses rengi, onu klasikleştirmeye yetiyor.

Cevap Yaz

mertsahin

4 Kasım 2013 22:13

Başta Ali Şen olmak üzere, birçok filmde yaptığı seslendirmeler hayranlık verici düzeyde. Özellikle Ali Şen ile özdeşleşen yörük şivesi ve ses rengi, onu klasikleştirmeye yetiyor.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

31 Temmuz 2013 02:21

Usta karakter Ali ŞEN ile özdeşleşen sesinde sahibi. Adeta Kayseri lehçesini en az bir Kayserili kadar başarıyla'da konuşarak sevdirirdi.

Cevap Yaz

Cnyylmz

27 Temmuz 2013 09:52

Ali Şen' in meşhur nieeee nidalarının sahibi üstad. Türkiye' nin en başarılı dublaj sanatçılarındandır.

Cevap Yaz

kamaro88

12 Aralık 2012 01:33

bu nasil bi sestir,nasil bi ustaliktir,bu üstadin sesii gibisi varmi,cok büyük seslendirme sanatcilarindan birisi

Cevap Yaz

sharapnell

24 Haziran 2012 17:10

tiyatro kökenli bir seslendirme sanatçısıdır. özellikle kayseri şivesini mükemmele yakın şekilde konuşur.

seslendirmesinde dikkatimi çeken bazı noktalar var. örnekse, karakter oyuncusu şaşırdığı anda  söylediği "ne?" onun ağzında "niieeee?" ye dönüşür ve beni çok güldürür. (süt kardeşler filminde yada nereye bakıyor bu adamlar filminde duyabilirsiniz.) o abartılı şaşırma ünlemini kendi hayatımda da kimi zaman aynı şekilde kullanırım. mesela yine, bir lan oğlum deyişi vardır "langgolum" şeklinde, çok gülerim.

kayseri şivesini çok iyi konuştuğu ve genelde filmlerde kayserili amca rolünde ali şen oynadığı için sesi belki de en çok ali şen'e yakışır.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica