Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Salih Güney (Mehmet Sadri Güneyli)

Salih Güney

Doğum Yeri : Adana

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1943

Eğitim : Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü

Ajans : Duygu Başara Casting

Hakkında : İlk olarak 1960 yılında Ankara Devlet Konservatuvarında Tarla Kuşu oyunuyla sahneye çıktı. Kapanışına kadar Dormen Tıyatrosu'nda çalışan oyuncu, 1965 yılında Haldun Dormen'in yönetmenliğini yaptığı Bozuk Düzen adlı filmle sinemaya geçti. 100'ü aşkın film ve dizide rol aldı. Bir dönem Amerika'da turizm işiyle uğraşan Güney, müzecilik ve arkeolojiye özel ilgi duymakta, çeşitli katkılarda bulunmaktadır. Dormen Tiyatrosunda tanıştığı Zeynep Tedü'yle evlenip ayrıldı. Sanatçı iki kız babasıdır.

İlgili Filmlertevfikcakmak

19 Ocak 2017 00:55

Türk Sineması'nın Alain Delon'udur.Tiyatro kökenli sinema oyuncusudur.

Cevap Yaz

mansurx

17 Eylül 2016 12:06

Salih güney 1965 yılında başladığı oyunculuğu günümüze kadar devam ettirmiş yakışıklı,karizmatik yetenekli ve iyi bir oyuncu olsa da seçici olmamasından dolayı daha iyi bir kariyeri ve popülerliği kaçırmış bir oyuncu iyi ve kötü her rolde oynayabilen oyuncu daha çok kötü adam rollerinde başarılı olmuştur 70 li yılar furyasında yer alması kariyerine çok zarar vermiştir yeni dizi ve filmlerde görmek isteriz.

Cevap Yaz

MAVİ GÖZ

12 Haziran 2016 11:36

masal filmleri oynadığı filmler performansı çok iyiydi pamuk prenses sindirella saraylar meleğl kaptan swing altın prens

Cevap Yaz

Alpatros1905

23 Mayıs 2016 16:50

Bazen çok iddialı konuşuyor tv de lakin filmlerde hep geri planda kalıyor her rolü oynadım diyor ben onun köylü filminde oynarken görmedim genelde şehir çocuğu zengin asi piskopat rölünde izlemişim dir yinede iyi oyuncu ama çok mükemmel değil

Cevap Yaz

mansurx

17 Eylül 2016 11:39

Sevgili kleberson seversin yada sevmezsin ama 1 puanlık bir oyuncu değil hak ettiği puan neyse onu vermek gerek bu kadar kolay 1 ve 10 puan nasıl veriyorsunuz hayret ediyorum.

Kleberson

17 Eylül 2016 00:04

evet iyi gözlemlemissiniz sevgili alpatros1905 kardes,evet kendisinin Köylü filmi yok,ama kendisinin basarili oldugu filmleride vardir,ama basarisiz oldugu filmleride vardir,ama cok yanlis filmlerde yer almistir.

sinemaadamı

16 Aralık 2015 12:43

yaklaşık 200 filmde rol alan değerli bir oyuncudur. rollerinin hakkını sonuna kadar veriyor. en çok kötü adam rollerinde başarılı buluyorum kendisini. ayhan ışık , fikret hakan , ediz hun , tanju gürsu , kartal tibet , murat soydan , tugay toksöz , yılmaz köksal , cüneyt arkın, tanju korel , kadir inanır gibi sinemanın dev oyuncularıyla çok şahane filmler yapmıştır. kimi filminde bir psikopat kimi filminde bir sapık kimi filminde masum temiz bir çoçuk bazı filmlerinde serseri ve çapkını oynamıştır. tarihi filmlerde de çok iyiydi. kendisine en çok esen günay , fuat işhan , pekcan koşar sesleri gider. hülya koçyiğitle çevirdiği 1974 yapımı sabıkalı ve 1975 yapımı çirkef filmlerinde tam oskarlık bir perfonmans sergilemişti. 2 sindede çok hain bir adamı canlandırıyordu ama kendisine murat ismi ve hele ki abdurrahman palay dublajının pek gittiğini söylemem. özel hayatındada çalkantılı bir hayatı var mesela 2 kız çoçuğu varmış onlarla küs 4 evlilik yapmış ayrılmış beşinci evlilliğine hazırlanıyordu en son. ondan sonra türk vatandaşı değil ingiliz vatandaşı kendisi ingiltere de bir tiyatrosu mu yada sinema salonumu bişileri varmış. paralı askerler adlı filmi çevirirken yabancılar hem onu hem rol arkadaşı aytekin akkayayı meşhur edeceklermiş dünya sinemasında ama dil sorunları varmış o zaman gidememiş. aytekin avantüre çok yatkın salihte çok yakışıklıydı. zaten ne o ne aytekin ne ayhan ışık muzaffer tema ferdidun çölgeçen nede cüneyt baba bu ve buna benzer sorunlar yüzünden dünyaya açılamamış. salih in birde kuzeyle olan kavgasını sanırım bilmeyen yoktur. sene 1972 de kuzey salihi yaralamış ikisinde 73 yapımı filmi yok yada az kuzeyin hiç yokta salihin gene 2 3 tane var kolay mı adam ölümlerden dönmüş ama kuzeyide affetmiş. salih te kuzey de özel yaşamları hariç orası zaten bizi ilgilendirmez ama unutulmayacak 2 devdir yeşilçamda.

Cevap Yaz

Göztepe

28 Kasım 2014 01:39

Yeşilçamın sevdiğim beğendiğim oyuncularından biride Salih Güney'dir. Ama ben onun hakkettiği yerde olmadığını hatta potansiyelini yanlış kullandığını düşünüyorum sinemada. Salih Güney'in yaptığı açıklamaları göz attığımızda beyanatları şunlardır hatırladığım kadarıyla. "Eğerki Kuzey ile yaşadığımız o olay olmasaydı Tarık ile Kadir'in önü açılmazdı ben sinemadayken onlara mama yoktu" gibi beyanatları vardır (yazdıklarım birebir tutmayabilir beyanatta). Şöyle bir araştırdığımızda Salih Güney Dormen Tiyatrosundan yetişmiş sinemaya geçmiş dünya yakışıklısı hatta o dönemin Alain Delon iltifatına en uygun isimdir 60'lı yıllardaki haliyle. Kadir İnanır'da Tarık Akan'da bir derginin açmış olduğu yarışma sonucu sinemaya giren kendiliğinden yetişen oyunculardır. Zaten yeşilçamda bir jönün düşüşü bir diğer jönün yükselmesi demekmiş o zamanlar tabi bunda hasılatında payı var. Salih Güney hem tip hem oyunculuk olarak bu iki isimden o dönem için bir adım daha önde hatta onlardan daha kıdemlidir sinemada. Ama o malum olay ve zaman kaybı Salih Güney'in kariyerine büyük darbe vurduğu gibi büyük bir star olmasını engellemiş. Kariyerine başrol ve 2.ci adam olarak devam etmesini sağlamıştır. Acaba böyle bir olay yaşanmasaydı Salih Güney bugün devler kategorisinde yer alırmıydı? diye düşünmeden edemiyor insan. Sonradan erotik furya eklenince starlık elinden uçup gidiyor bu oyuncu için. Salih Güney gibi potansiyelini kullanamayan birkaç isim daha sayarsak Tamer Yiğit,Ünsal Emre ve Tugay Toksöz gibi isimleri sayabiliriz.

Cevap Yaz

mimarsinan

6 Eylül 2014 23:14

Aslında her rolün başarılı sinema sanatçısı Salih Güney'in 1974-1980 arası Türk Sinemasının yaşadığı olumsuzluklardan nasibini alması ve Kuzey Vargın'la yaşadığı kavga olayı, sinema hayatındaki ilerlemesini durdurmuş, hatta geriye düşürmüştür. Kuzey Vargın'ın da darbe aldığı sanat hayatı düşüşe geçmiştir. Bir nevi yaşayacakları varmış ki yaşadılar ve gereksiz yere kaybettiler.

Cevap Yaz

kral_affetmez

12 Kasım 2013 11:58

Oynadığı kötü karakterlerle adeta bütünleşmiştir. türk sinemasında değeri bilinmemiş bir oyuncudur salih güney.oysa ki bu yakışıklılıkla holywood'da olsa şimdiye kadar marlon brando johnny depp brad pitt gibi oyuncuları bile geride bırakırdı.bence çok yetenekli bir oyuncudur.ayrıcada sinemamızın en yakışıklı oyuncularından birisi ama maalesef hiçbir zaman başrol olamadı.

Cevap Yaz

benimsinema

18 Şubat 2012 10:29

yakisikli bir oyuncu...fakat sinemada 70 lerin sonunda yanlis kararlar almis. kuzey vargin le cok iyi arkadaslarmis zamaninda, sonra bi kavgada kendisini bicaklamis. o gün bugündür konusmuyorlarmis...

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

29 Aralık 2011 06:08

Kendisi yakın günde Van İçin Podyuma Nostalji Moda Günleri defilesinde podyuma çıkmıştır.İzleyenler ve konukların beğenisini kazanmış hala yakışıklılığı ile de ön planda olmuştur..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica