Salih Kırmızı

Gerçek Adı Salih Kırmızı
Doğum Tarihi 1 Ocak 1954
Doğum Yeri İstanbul

Biyografisi

Oyuncu,İstanbul'da doğdu.Sinemaya geçmeden önce mankenlik ve foto roman oyunculuğu yaptı.Ses dergisi'nin açtığı Kapak yıldızı artist yarışmasında dereceye girdi.Sinema oyunculuğuna Kadir İnanır ile G ülşen Bubikoğlu'nun baş rollerini paylaştığı "Yaban" filmiyle (1973) geçti ve daha sonra baş rollere yükseldi.1970'li yılların seks filmleri furyasında mecburen bu filmlerde oynadı.Daha sonraki yıllarında Tv dizilerinde ,Tv filmlerinde rol aldı.

Oyuncu (164)

Son Yorumlar (22)

SarpBayhan avatar SarpBayhan 07 Ocak 2018 16:17:07

Daha çok filmin jönü değil yardımcı oyuncu olarak hatırladığım bir aktördür Salih Kırmızı. Bir dönem sinemamızı rezil eden o erotik furyaya da bulaşmış sonradan dini içerikli yapımlarda da rol almış bir oyuncudur.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 07 Aralık 2016 20:59:45

1

kendisi çok iyi bir oyuncudur. her tarz filmde oynamıştır. en güzel filmleri cüneyt arkın, kadir inanır, hülya avşar ile çektiği filmleridir. mesela orhan gencebay ve hülya avşarın başrolde olduğu kahır filminde piskopat genci çok güzel canlandırmışt ı. banu alkan ve hakan uralla çektiği mavi yolculuk filminde tam bir çılgındı. kadir inanır ile emanet , kavgamız gibi filmlerde çok uyumluydu. hülya avşarla oynadığı alın yazım bana göre oynadığı en güzel 3 filminden biridir. cüneyt arkınla hem baba oğul hem arkadaş rollerinde gayet başarılıydı. mahkum filmindeki perfonması çok iyiydi. bahar öztanla da atışmaları çok hoşuma gitmişti o filmde. en çok erhan yazıcıoğlu, esen günay, pekcan koşar dublajları gidiyor kendisine. tarık akanın damga filmininde de canlandırdığı sapık rolü onun hem iyi yi hem kötü yi çok iyi bir şekilde canlandırdığının en büyük göstergesidir. ayrıca cüneytin vazife uğruna ve polis dosyası filmlerindede yardımcı komiserdi ve çok başarılıydı. vazife uğruna adlı filmde onu kerem yılmazer seslendirmişti çok yakışmıştı.son dönemlerde oynadığı dini film ve dizilerdede oldukça başarılı buldum ben. şuan 62 yaşında ve sanırım artık emekliye ayrılmış. onu elbet gene ekranlarda görmek isterdik ama artık yorulmuş olmalı salih abimiz.tahminen en az 250 filmde oynamıştır diye düşünüyorum.allah uzun ömürler versin.

MGUNAY avatar MGUNAY 25 Mart 2016 17:00:27

9

Gençlik Köprüsü filminde sağcı bir genci harika oynayarak kendini izleyiciye sevdiren Salih Kırmızı ağabeyimiz malesef sonrasında erotik filmlere dalmasıyla kendinde oluşan pozitif enerjiyi negatife çevirmiştir. 80lerde de ikinci adam olarak güzel oy unculuk gösteren ağabeyimiz dini filmlerden sonra sinemadan çekilmiştir. Sağlık durumu umarım iyidir.

Yandex.Metrica