Salih Kırmızı

Gerçek Adı Salih Kırmızı
Doğum Tarihi 1 Ocak 1954
Doğum Yeri İstanbul

Biyografisi

Oyuncu,İstanbul'da doğdu.Sinemaya geçmeden önce mankenlik ve foto roman oyunculuğu yaptı.Ses dergisi'nin açtığı Kapak yıldızı artist yarışmasında dereceye girdi.Sinema oyunculuğuna Kadir İnanır ile G ülşen Bubikoğlu'nun baş rollerini paylaştığı "Yaban" filmiyle (1973) geçti ve daha sonra baş rollere yükseldi.1970'li yılların seks filmleri furyasında mecburen bu filmlerde oynadı.Daha sonraki yıllarında Tv dizilerinde ,Tv filmlerinde rol aldı.

Oyuncu (164)

Son Yorumlar (23)

cantona 11 Kasım 2018 23:57:40

Son derece yakışıklı bir Karadeniz erkeği. Aslen Rizelidir. Her rolün üstesinden başarıyla gelmiştir ama bence hakettiği yere gelemeyenlerden.

SarpBayhan avatar SarpBayhan 07 Ocak 2018 16:17:07

Daha çok filmin jönü değil yardımcı oyuncu olarak hatırladığım bir aktördür Salih Kırmızı. Bir dönem sinemamızı rezil eden o erotik furyaya da bulaşmış sonradan dini içerikli yapımlarda da rol almış bir oyuncudur.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 07 Aralık 2016 20:59:45

1

kendisi çok iyi bir oyuncudur. her tarz filmde oynamıştır. en güzel filmleri cüneyt arkın, kadir inanır, hülya avşar ile çektiği filmleridir. mesela orhan gencebay ve hülya avşarın başrolde olduğu kahır filminde piskopat genci çok güzel canlandırmışt ı. banu alkan ve hakan uralla çektiği mavi yolculuk filminde tam bir çılgındı. kadir inanır ile emanet , kavgamız gibi filmlerde çok uyumluydu. hülya avşarla oynadığı alın yazım bana göre oynadığı en güzel 3 filminden biridir. cüneyt arkınla hem baba oğul hem arkadaş rollerinde gayet başarılıydı. mahkum filmindeki perfonması çok iyiydi. bahar öztanla da atışmaları çok hoşuma gitmişti o filmde. en çok erhan yazıcıoğlu, esen günay, pekcan koşar dublajları gidiyor kendisine. tarık akanın damga filmininde de canlandırdığı sapık rolü onun hem iyi yi hem kötü yi çok iyi bir şekilde canlandırdığının en büyük göstergesidir. ayrıca cüneytin vazife uğruna ve polis dosyası filmlerindede yardımcı komiserdi ve çok başarılıydı. vazife uğruna adlı filmde onu kerem yılmazer seslendirmişti çok yakışmıştı.son dönemlerde oynadığı dini film ve dizilerdede oldukça başarılı buldum ben. şuan 62 yaşında ve sanırım artık emekliye ayrılmış. onu elbet gene ekranlarda görmek isterdik ama artık yorulmuş olmalı salih abimiz.tahminen en az 250 filmde oynamıştır diye düşünüyorum.allah uzun ömürler versin.

Yandex.Metrica