Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Marlon Brando (Marlon Brando )

Marlon Brando

Doğum Yeri : Omaha, Nebraska, USA

Doğum Tarihi : 3 Nisan 1924

Ölüm : 2004-07-01

Hakkında : Bir çok insana göre 20. yy ın en büyük oyuncusu. Rus tiyatrocu Stanislavski'nin metod yöntemiye rolu duygusal olarak yaşaması ön hazırlıkla rolle bütünleşmesi, şaşırtıcı cazibesi ilkesel duruşu, sanatsal duyarlılığı en belirgin özellikleriydi. Problemli çocukluk yıllarında askeri okuldan atılan Brando tiyatrocu annesinin etkisiyle oyuncu olmaya karar verir. "Hala Hollywood'da bulunmamın tek nedeni parayı reddedecek ahlaki cesaretimin olmayışıdır" diyecek kadar cesur, 1974'te The Godfather filmiyle aldığı Oscarı reddedecek kadar da asi biriydi. "Denizde İsyan” filminin çekiminde sette kan kusturdu. Yönetmen Carol Reed işi yarıda bıraktı. Farklı ırklara ve halklara olan ilgisi nedeniyle zencilere yeterince rol vermediği için Tennessee Williams’a kızacak, Kızılderililer’in hakları için epey mücadele edecek, Oscar’ı bile reddedecekti. Marlon Brando, ölmeden birkaç ay önce, öldükten sonra yakılarak küllerinin adasının çevresine serpilmesini, cenazesinde ise yakın arkadaşı aktör Jack Nicholson'ın kendisini anlatmasını vasiyet etmişti. Yaşama borç batağı içinde veda eden Marlon Brando'nun haczedilmemesi için Oscar ödülünü sakladığı ortaya çıktı. Marlon Brando, hayatının son günlerini tek odalı bir bungalovda devlet yardımıyla geçirdi. Brando, servetini cinayet işleyen oğlunu hapisten kurtarmak için harcadı.KartalTibetTutkunu

4 Ağustos 2017 00:27

Dünya sineması'nın en büyük karizmatikte bir aktör 21. yüzyıl sinemada bütün aktörün onu öykünüp benzeme istediği ayna

Cevap Yaz

hardlove

26 Mayıs 2014 11:44

usta oyuncu

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

19 Temmuz 2011 23:49

Dünya sinemasına karizma bir oyunla damga da vurmuş. 21. yy sinemasının bir aynası.. Ve de hala benzeşilmeye çalışılan efsane olmuş yegane aktör.

Cevap Yaz

ramazanates

20 Mayıs 2010 19:31

Marlon Brando nun oyunculuğu zaten muhteşem.Fakat farklı ırkların sorunları için yaptığı mücadeleler hele ki onun döneminde ,onu diğerlerinden benzersiz kılıyor. 

Cevap Yaz

bodom

20 Temmuz 2009 00:15

gerçekten 20. yy en büyük oyuncusu hemen hemen tüm filmlerini onlarca kez izlememe rağmen hep aynı hayranlığı bırakıyor bnde

 

Cevap Yaz

nurettin_akgoz@hotma

29 Haziran 2009 11:58

MARLON BRANDO :O BİR SİNEMADA  FENOMEN'Dİ ÖLÜMÜNDEN SONRA MEYDAN ÇIRAKLARA KALDI DİYORUM...............

Cevap Yaz

Yuxel1907

13 Mayıs 2009 13:34

Müthiş bir oyuncuydu. Ancak, özel hayatı hep mutsuzluklar içinde geçti. Baba filminde Oscar Ödülünü kazanınca, Kızılderelilerin katliamını protesto ederek almadı. Marlon Brando'nun Kızılderelilerin katliamı ile ilgili söylediği şu sözler hala hafızalardadır; "Kardeşlerimizin koruyucu olmayacaksak, katilleri de olmayalım.."

Cevap Yaz

Don Corleone

30 Ocak 2009 12:29

Artık kalmadı böyle oyuncular.

Cevap Yaz

nkeniss

10 Kasım 2008 13:47

çoğu yorumcuya göre

20.yüzyılın tüm oyuncularını,yöntemlerini silip süpürmüş;geleceğe özgün olarak kalabilmiş aktördür.

birçok oyuncunun örnek aldığı en iyi aktördür. 

 

Cevap Yaz

_MüjdE_

1 Kasım 2008 14:15

muhteşem yerli!dünyanın en yakışıklı adamı bu da yetmezmiş gibi en iyi oyuncularından biri çok seviyorum!:)

Cevap Yaz
Yandex.Metrica