.

Marlon Brando

Gerçek Adı Marlon Brando
Doğum Tarihi 3 Nisan 1924
Ölüm Tarihi 1 Temmuz 2004
Doğum Yeri Omaha, Nebraska, USA
Ölüm Yeri Westwood, Los Angeles, California, USA

Biyografisi

Bir çok insana göre 20. yy ın en büyük oyuncusu. Rus tiyatrocu Stanislavski'nin metod yöntemiye rolu duygusal olarak yaşaması ön hazırlıkla rolle bütünleşmesi, şaşırtıcı cazibesi ilkesel duruşu, sanat sal duyarlılığı en belirgin özellikleriydi. Problemli çocukluk yıllarında askeri okuldan atılan Brando tiyatrocu annesinin etkisiyle oyuncu olmaya karar verir. "Hala Hollywood'da bulunmamın tek nedeni parayı reddedecek ahlaki cesaretimin olmayışıdır" diyecek kadar cesur, 1974'te The Godfather filmiyle aldığı Oscarı reddedecek kadar da asi biriydi. "Denizde İsyan” filminin çekiminde sette kan kusturdu. Yönetmen Carol Reed işi yarıda bıraktı. Farklı ırklara ve halklara olan ilgisi nedeniyle zencilere yeterince rol vermediği için Tennessee Williams’a kızacak, Kızılderililer’in hakları için epey mücadele edecek, Oscar’ı bile reddedecekti. Marlon Brando, ölmeden birkaç ay önce, öldükten sonra yakılarak küllerinin adasının çevresine serpilmesini, cenazesinde ise yakın arkadaşı aktör Jack Nicholson'ın kendisini anlatmasını vasiyet etmişti. Yaşama borç batağı içinde veda eden Marlon Brando'nun haczedilmemesi için Oscar ödülünü sakladığı ortaya çıktı. Marlon Brando, hayatının son günlerini tek odalı bir bungalovda devlet yardımıyla geçirdi. Brando, servetini cinayet işleyen oğlunu hapisten kurtarmak için harcadı.

Oyuncu (47)

Son Yorumlar (21)

hardlove avatar hardlove 26 Mayıs 2014 11:44:01

usta oyuncu

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 19 Temmuz 2011 23:49:07

10

Dünya sinemasına karizma bir oyunla damga da vurmuş. 21. yy sinemasının bir aynası.. Ve de hala benzeşilmeye çalışılan efsane olmuş yegane aktör.

ramazanates avatar ramazanates 20 Mayıs 2010 19:31:05

10

Marlon Brando nun oyunculuğu zaten muhteşem.Fakat farklı ırkların sorunları için yaptığı mücadeleler hele ki onun döneminde ,onu diğerlerinden benzersiz kılıyor. 

Yandex.Metrica