Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Savaş Dinçel (Savaş Dinçel )

Savaş Dinçel

Doğum Yeri : İstanbul Fatih

Doğum Tarihi : 1 Nisan 1942

Ölüm : 2007-12-20

Eğitim : İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü

Hakkında : Oyunculuğunun yanı sıra karikatürist olarak da tanınan Dinçel, İstanbul’da doğdu. Tiyatro eğitimine İstanbul Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde başladı. İlk kez istanbul Şehir Tiyatroları’nda sahne aldı.

1980 askeri darbesi sonucu tiyatrodan uzaklaştırıldı. Bir süre Günaydın gazetesinde karikatüristlik yaptıktan sonra, Danıştay kararıyla yeniden şehir tiyatrolarına döndü.

İki kez karikatür sergisi açan, “Çizgilerle Nazım Hikmet” adlı çizgi roman bir kitap hazırlayan Dinçel, beyaz perdede Ziya Öztan’ın yönetmenliğini üstlendiği Kurtuluş ve Cumhuriyet adlı filmlerde İsmet İnönü’yü canlandırdı.Kleberson

12 Eylül 2014 16:20

cok iyi bir oyuncuydu kendisi komedi filmlerdede dram filmlerindede cok oynadi yani komedide dramdada basarili olmustur ama ben en cok komedide severim kendisini hababam sinifi güle gülede müjdat karekteri ve asik oldum adli filmde sedat rolleri unut ulmaz cok severdim o rollerini allah rahmet eylesin mekani cennet olsun

Cevap Yaz

gıgax

29 Mayıs 2012 23:22

Müjdat Gezen'le de çok yakın arkadaşlardır.Beraber filmleri bile var.Nusrettin Baba olaraktan gönlümü fethetmiştir.Siyâsi görüşü falan şöyle dursun da Baba adammış Vesselâm.Allah Rahmet eylesin Nusrettin Baba... :(

Cevap Yaz

coolman33

23 Şubat 2012 16:06

ALLAH mekanını cennet eylesin. nur içinde yat nusrettin baba.

Cevap Yaz

secotaselyan

8 Ekim 2011 23:46

ismet inönü olarak hafızalarımızda yer alır.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

22 Nisan 2011 00:41

Üstad, oyuncudan ziyade.. O' bir aktördü. Ruhu şad, mekanı cennet olsun. :):) Mustafa ALABORA'DA En yakın arkadaşıdır.

Cevap Yaz

diloban

3 Şubat 2011 19:39

nusret baba ,hacı gibi ünlü karekterler hala hafızamızda yerini koruyorsa bu savaş dinçelin eseridir

Allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

delikadir39

19 Aralık 2010 14:37

Her rolü harika oynayan,karizmatik sesiyle insanları etkileyen büyük bir üstattı.Müjdat Gezen'in en iyi dostuydu.

Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

balbal

9 Aralık 2010 00:39

büyük üstadın genç yaşta aramızdan ayrılması bizleri çok üzdü. kendisi türk sineması için çok önemli bir isimdi kendisini rahmetle anıyorum.

Cevap Yaz

segal844

19 Ekim 2010 14:13

Türk tiyatrosunun ve türk sinemasının yetiştirdiği en önemli oyunculardan birisiydi. Tiyatro sanatçısı olarak da örnek bir kişi olmuştu. Sinemaya verdiği hizmet rol aldığı filmlerle kendinden söz ettirmiştir.

Sanat bakımından daha önceleri karikatürle de ilgilendiği, uğraş verdiği ve usta bir karikatürist olduğunu yakından tanıyanlar da bilmektedir.

Yeşilçam'da Hababam Sınıfı Güle Güle filminde Müjdat karakteri ile izleyiciyi mest etmiştir. Sinemada gerçekçi rollerin adamıydı. Tv'de Bizimkiler adlı dizide Şükrü karakteriyle kendini sevdirmiş Ekmek Teknesi adlı dizide Fırıncı Nusrettin karakteri ve yine birkaç iddialı dizide de rol alarak ustalığını göstermiştir.

Ölümüne çok üzülmüştüm kendisi hasta olmadan önce erken bir teşhis koymuşlardı fakat hastalığa yakalandıktan sonra toparlanması zor oldu ve maalesef aramızdan ayrıldı. Savaş Dinçel'i unutmayacağız..

Cevap Yaz

alisekeroglu

16 Temmuz 2009 19:30

büyüksün baba...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica