Savaş Yurttaş

Gerçek Adı Savaş Yurttaş
Doğum Tarihi 1 Ocak 1944
Ölüm Tarihi 8 Nisan 2002
Doğum Yeri Kayseri - Pınarbaşı
Ölüm Yeri Ankara
Eğitim Durumu İstanbul Üniversitesi

Biyografisi

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde doğan sanatçı, eğitim gördüğü İstanbul Üniversitesi'nden mezun olmadan önce, İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu’nda, Sermet Çağan’ın “Ayak Bacak Fabrikası” adlı o yunu ile sanat hayatına başladı.

Ulvi Uraz Tiyatrosu, Türk Öğretmenler Sendikası Tiyatrosu, Ankara Halk Oyuncuları, Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Birlik Tiyatrosu ve Ankara Ekin Tiyatrosu’nda görev alan Yurttaş, TRT’de yayınlanan "Bizimkiler" dizisiyle üne kavuştu.

Savaş Yurttaş ayrıca, "5 Dakika", Aziz Nesin'in "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz", "Yazlıkçılar" ve "Oğlum Adam Olacak" adlı dizilerde rol aldı.

Sanatçı, bunların dışında Türk sinemasında ses getiren filmlerde de oynadı: Sürü, Yılanların Öcü, 72. Koğuş, Sarı Mersedes bunlardan bazılarıdır.

Ankara Halk Oyuncuları Tiyatrosu’nda “Devri Süleyman”, “141. Basamak” ve “Teneke”, Ankara Sanat Tiyatrosu’nda “Durant Bulvarı”, “403. Kilometre”, “Heykel” adlı oyunlardaki rolleriyle tiyatro dünyası izleyicilerinde önemli izler bıraktı.

1981 yılında sinema yazarlarının "En iyi yardımcı oyuncu ödülü"nü alan oyuncu, en son 2001'de Şellale adlı filmde rol aldı.

Oyuncu (53)

Son Yorumlar (10)

SarpBayhan avatar SarpBayhan 22 Eylül 2017 23:27:50

Savaş Yurttaş çok değerli bir oyuncudur. Özellikle efsane dizi Bizimkiler'de oynadığı Hüseyin karakteri unutulmazlar arasındadır. Yine üstadın Davacı filmindeki mükemmel oyunculuğunu da unutmamak gerekir. Bunun yanında Yılanların Öcü ve Fikrimin İnce Gülü filmindeki Veli karakterleri unutulmazlar arasındadır. Allah rahmet eylesin.

delikadir39 avatar delikadir39 24 Eylül 2010 19:33:09

10

Yılanların Öcü, Davacı ve Bizimkiler yapımlarında mükemmeldi.Allah rahmet eylesin.

seyirdefteri 09 Ekim 2008 00:00:10

ankara sanat tiyatrosunun öncü oyuncularından biriydi.allah rahmet eylesin

Yandex.Metrica