Çiğdem Selışık

Doğum Tarihi 14 Mayıs 1939
Doğum Yeri Ankara

Biyografisi

Çiğdem Selışık Onat, zengin bir tiyatro deneyimi kazandığı ve Genç Oyuncular’ın bir parçası olduğu Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra profesyonel kariyerine Yıldız Kenter’in daveti üzerine Kent O yuncuları’nda başladı. Üyesi olduğu iki yıl boyunca diğer birçoğunun yanında Anouilh’un ‘Eurydice’inde Eurydice’i, ‘Voice of the Turtle’da ise Sally karakterini canlandırdı. Daha sonra Ankara’da Devlet Tiyatrosu’na girdi. ‘Vanya Dayı’ oyununda Sonya’yı, ‘Rüya Oyunu’nda Indra’nın kızını, ‘Onikinci Gece’de ise Viola’yı, ‘Julius Ceasar’da Portia’yı, ‘Andorra’da ise Barblin’i oynadı.

1965’te ailesiyle beraber Stazburg, Fransa’ya taşındı. Centre de l'Est’de yönetmenlik eğitimi aldı. 1971’de Amerika’ya taşındı ve 2011’de Türkiye’ye dönene kadar kariyeri bir eğitmen, oyuncu ve yönetmen olarak katmanlara ayrıldı. 2004’e kadar UNCSA’da çalıştıktan sonra New York’a geçti ve NYU, ‘Tisch School of Arts’da eğitmen ve yönetici olarak yer aldı. Bu yıllar boyunca aynı zamanda ‘Caroline Playmakers’, ‘Actor’s Company’, ‘Lincoln Center’, ‘George Street Playhouse’ ve ‘Huntington Theatre’da başrollerde yer aldı. Yer aldığı oyunlardan ikisi, Arthur Lawrance tarafından yazılan ‘Attacks on the Heart’ ve Sinan Ünel’in eseri olan ‘Cry of the Reed’ kendisi için yazıldı.

‘Theatre World’ ödülünü kazandı ve Arthur Laurance’ın eseri ’Time of the Cuckoo’ ile ‘Drama Desk Awards’ta ‘En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü’ne aday oldu. NYC’de aynı zamanda ‘En İyi Öğretmen’ ödülünü kazandı ve aynı üniversiteden Fahri Profesör ünvanı aldı.

Türkiye’ye döndükten sonra Koç Üniversitesi’nde yer alan Çiğdem Selışık Onat, Türkiye’de yer aldığı ilk film olan, Emre Konuk'un yönetmenliğini üstlendiği, ‘Çırak’ta canlandırdığı rol ile Antalya film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Oyuncu (6)

Son Yorumlar (2)

yakup karahan avatar yakup karahan 18 Kasım 2017 05:02:36

Olagan üstü bir oyuncu ,tiyatro kökenli ve az filmi var çok yazık...

ayekaya avatar ayekaya 04 Mart 2017 07:55:26

Harıka bır oyuncu adından bu fılmde ayrıntılı olarak bahsedılmıyor arastırmalarım sonucu buldum bıyografısını okudum ne degerler var aramızda ama gundem de degıller maalesef ayrıca cok guzul

Yandex.Metrica