Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Dolph Lundgren (Hans Dolph Lundgren )

Dolph Lundgren

Doğum Yeri : Stockholm, İsveç

Doğum Tarihi : 3 Kasım 1957

Hakkında : Profosyonel uzak doğu dövüş sanatları sporcusu, yapımcı, yönetmen ve aktör. Dolph Lundgren'in Spor Akademisi mevzunu olduğunu pekçok kişi bilmiyor. Bunun nedeni Lundgren'in adelelerini Body Building veya Fitness ile değil, sadece kültür fizik idmanları ile geliştiğine kimsenin inanamamasıdır. Ayrıca 30 yıla yakın bir süredir Kyokushinkai stili Karate (4.dan) çalışmalarını eksiksiz sürdürmektedir.Lundgren, sinema hayatına Roger Moore'un başrolünü oynadığı James Bond filmi, A Wiev to Kill'da canlandırdığı KGB ajanı rolüyle başlamıştı.1985 yapımı Rocky IV'de Sovyet boksör Ivan Drago'yu, 1987 yapımı Masters of the Universe'de dönemin kült haline gelen tv çizgifilm kahramanı olan He-Man'i canlandıran Lundgren, ardından Red Scorpion filminde yıldızını daha da parlattı. Jean Claude Van Damme ile oynadığı Universal Soldiers'ta vietnam'da öldükten sonra ordu operasyonlarına gönderilen bir tür yarı androiti oynarken, yüksek performans gerektiren dövüş sanatlarından beslenen kötü karakterleri canlandırmaya devam etti. Bruce Lee'nin oğlu Brandon Lee ile Showdown in The Little Tokyo'da, ailesi yakuzalar tarafından öldürülen bir çocukken büyüdüğünde yakuzaları yakalayıp nortalize eden bir polis'i, Marvel çizgiroman grubuna ait olan bir intikam suikastçisi olan The Punisher'ı, birtür aksiyon-korku tarzında olan Dark Angel'da (I Come in Peace), şeytan ya da uzaylı olduğunu anlayamadığı bir katili yakalamaya çalışan ajan'ı, Keanu Reeves ile Jhonny Mnemonic'te çıldırmış, kendini mesih isa sanan bir karakteri oynayarak, adını her sinema izleyici kitlesine ulaştırmış ve tanıtmayı başarmıştır. Kariyerinin sonlarına doğru giderek daha kalitesiz filmlerde görünmeye başlayan Lundgren, bu durumdan rahatsız olduğu için 2002 senesinde sinema'yı bıraktığını söyleyenlerin aksine ailesine daha fazla zaman ayırma kaygısıyla bu kararı aldığını belirtti fakat yine de sinemayı bırakmadı film çevirmeye devam ediyor.

İlgili FilmlerSinemakralı1

20 Mart 2020 00:24

Aksiyon,macera filmlerine yakışıyordu.

Cevap Yaz

AlınYazısı

28 Mart 2016 10:58

ROCKY IV filmi onun için bir dönüm noktası oldu O filmde tanındı Onun için Harika bir başlangıç oldu İVAN DRAGO SARIŞIN DEV. Müthiş vucut ve Müthiş Karizma.

Cevap Yaz

Kersey

25 Temmuz 2015 13:27

Önce Karate şampiyonu sonra Rocky 4 ile başlayan Aktörlük. He-Man, Punisher, Evrenin Askerleri , I Come in Peace - Karanlık Melek ve Kızıl Akrep filmlerinden sonra düşüşü. 2004 den sonra Yönetmen olarak yeniden başarılı olması. Cehennem Melekleri serisi Evrenin Askerleri serisiyle Sinemalara geri dönmesiyle kendisini fazlasıyla kanıtlamıştır.

Cevap Yaz

dizayn1981

6 Nisan 2010 08:31

Uzakdoğu dövüş sporunun sahne kişisi ve karakteri izlenilebilir.

Cevap Yaz

capone

1 Ocak 2009 16:11

Ünlü sarışın dev

Cevap Yaz

_samsunlu_kral__

4 Ekim 2008 01:13

iyi bir oyuncu çalışmalarına devam etse film dünyasına kaliteli yapımlar bırakabilir

Cevap Yaz

Halil Güneşli

15 Temmuz 2008 18:04

bence kaliteli bir oyuncu rocky IV filminde bunu ispat etti

Cevap Yaz

yasemenli

10 Şubat 2008 20:22

Öncelikle ona çok hayranım ve çok aşığım. Boy:1.96 m. Uzak Doğu dövüş sporcusu,yapımcı,yönetmen ve Aktör.Rocky 4'te oynayan ve He- Man'i canlandıran Lundgren yüksek performans gerektiren, dövüş sanatlarına meyilli, kötü karakterleri canlandırmasıyla tanındı. Davul-batari çalabiliyor. İngilizce, İsveçce, Almanca ve İapanyolca biliyor. Gerçek bir karate şampiyonu ve bodyguard.

Cevap Yaz

emresunay

19 Mayıs 2007 07:28

mükemmel bir fiziği var. rocky IV filminde çok beğenmiştim.Tam bir kule.Ayrıca isveç asıllı ve karatede siyah kuşak sahibi.

Cevap Yaz

erkan_1987_fb

17 Nisan 2007 04:41

dev adam

Cevap Yaz
Yandex.Metrica