Suphi Kaner

Gerçek Adı Suphi Kaner
Doğum Tarihi 19 Ocak 1933
Ölüm Tarihi 25 Ağustos 1963
Doğum Yeri Cerrahpaşa, İstanbul
Ölüm Yeri Kasımpaşa, İstanbul

Biyografisi

Telgraf hat bakıcısı Ömer Efendi ve Nâzime Hanım’ın tek çocuğu olan Suphi Kaner, 19 Ocak 1933 yılında Cerrahpaşa’da dünyaya gelir. Alt katında marangozhane olan yoksul, ahşap, kira evinde… Babası genç yaşta ölür ve yaşlı, hasta annesi evlere çamaşıra gider. Suphi Kaner de çok küçük yaşlarda çalışmaya başlar. “İlk olarak Hayat Karamelaları” satar, okul tatillerinde de ayakkabı tamirciliği yapar. Elektrikçilik, marangozluk gibi işlerden sonra Şehzadebaşı’ndaki Ferah ve Turan sinemalarında fıstık, gazoz satar. O yıllarda oyunculuğa gönül vermiştir. Yazarlığı da vardır Suphi Kaner’in. Hikâye ve şiir yazar. Yazdığı hikayeleri yayınlatmak üzere götürdüğü gazetenin yazı işleri müdürü, “Bununla para kazanamazsın. Gel en iyisi gazete sat” der ve Suphi Kaner o işi de yapar. Sonra yine bir sinemada yer göstericiliği yapmaya başlar.

1946 yılında Eyüp Halkevi’nde sahneye çıkar, “Süt Kardeşler” ve “Mozambik” revülerinde oynar. Ardından da Yeşilçam’a gelir. Film yazıhanelerinde çalışmaya başlar. Yeşilçam’ın ‘hamallığını’ yapmaya başlamıştır. Fikret Hakan ve Öztürk Serengil en yakın dostlarıdır. Ya kahvelerde ya da Fikret Hakan’ın annesinin evinde yatmaya başlarlar. Her gün beş parasız oyuncu kahvelerinde iş bekliyorlardır ve o iş bir türlü gelmiyordur. Fikret Hakan’la birlikte “Sahne 8″ adlı bir tiyatro grubu kurup, turnelere çıkarlar. Zamanla Fikret Hakan da Öztürk Serengil de Suphi Kaner de, yaşadıkları çileli ve yoksul günlerden sonra, Yeşilçam’da ‘dikiş tuttururlar. Suphi Kaner başrollerde oynamaya başlar. Halktan, sevimli tiplemeleriyle sevilen bir komedyen olarak ünlenir. Artık günlerce film teklifleri beklemiyor, setten sete koşuyordur. 1958 ’de bir, 1959 ’da oniki, 1960 ’ta yirmisekiz ve 1961 ’de yirmidokuz filmde rol alır.

Suphi Kaner’le, -ne acıdır ki yıllar sonra o da yaşadığı ekonomik kriz, borçlar ve çeşitli sorunlar nedeniyle intihar edecek olan- Nevzat Pesen’in sahibi olduğu Pesen Film arasında bir sorun yaşanır. Suphi Kaner, anlaşması olduğu halde filmi yarım bırakır ve çekimlere gitmez. Bunun üzerine Nevzat Pesen, işi aksattığı ve şirketi zarara uğrattığı için Suphi Kaner’i, Prodüktörler Cemiyeti’ne şikayet eder. Prodüktörler Cemiyeti de 1963’ün Haziran ayında bir bildiri yayınlayarak tüm film şirketlerine gönderir ve “…Oynamayı kabul ettiği rolü filmin yarısında bırakarak film şirketini maddi, manevi zarara soktuğu için” anlaşmazlık çözülene kadar Suphi Kaner’e “iş verilmemesini rica eder.” Bu “ihtar” niteliğindeki bildiri, apaçık bir boykottur. Bu boykottan sonra sinemamızın önemli ve yetenekli aktörü Suphi Kaner en verimli günlerinde, işsiz kalmıştır. Suphi Kaner kendisine önerilen role içerlemiştir. Hep güldüren ve hüzünlendiren sempatik aktör, “kötü” adam rolünde seyircilerinin karşısına çıkmak istemez. Fakat Yeşilçam ve insanlar acımasızdır. Duyarlı ve içine kapanık aktör dişiyle, tırnağıyla mücadele ederek, yoksulluklarla, çilelerle boğuşarak geldiği yerde onurlu mücadelesini sürdürmek istemiştir yalnızca. O da birçok ‘benzeri’ gibi yalnızdır, kırgın ve küskündür.

Türk sinemasının güldürü ustası, sempatik aktörü Suphi Kaner, 25 Ağustos 1963 tarihinde, henüz 30 yaşındayken arkadaşı Afif Yesari’nin evinde, üç tüp “Nembutal” adlı haplardan içip intihar ederek yaşamına son verir. Cebinden 15 lira çıkar. Henüz 30′unda olan Suphi Kaner, eşi Ender Hanım’ı acılar içinde, üç yaşındaki ikiz çocukları Aşkın’la Taşkın’ı yetim bırakır.

Yönetmen (5)

Senaryo (5)

Oyuncu (104)

Son Yorumlar (32)

dedeefendi 16 Ağustos 2016 20:27:07

Allah taksiratını affetsin. Çok güzel bir yüzdü. Onu seyredip de sevmeyecek bir tek kişinin dahi olacağına inanmıyorum. Güzel adam vessselam. Nur içinde yatsın.

sinemadünyası avatar sinemadünyası 19 Nisan 2016 12:30:20

Sinemaya 'Kahpenin Kızı 1952' filmi ile girdi.

mncelik 04 Ekim 2015 00:58:40

(Agah Özgüç-Türk Sineması’nın Marjinalleri ve Orjinalleri kitabından alınmıştır)
Suphi Kaner’in ölümüyle oturdukları gecekondularında zor durumda kalan talihsiz anne Ender Kaner ve üç yaşlarında olan ikizlerine yardım için birkaç sinemacı aralarında bir komite kurmuşlardı. Ve bir gazete yardım kampanyası düzenlemiş , Suphi Kaner hayranı bir hanım Yüksel Hazar ise, Şişli’de sahibi olduğu talebe yurdunda kışı geçirmeleri için Kaner ailesi misafir etmişti.
“Bbasız evlerin babasız çocukları olarak” olarak yıllardır mücadele veren Aşkın’la Taşkıni 1961 doğumlu olduklarına göre bugün 52 yaşındaydılar..

Yandex.Metrica