Tanju Okan

Doğum Tarihi 27 Ağustos 1938
Ölüm Tarihi 23 Mayıs 1996
Doğum Yeri Tire-İzmir
Ölüm Yeri Urla /İzmir

Biyografisi

İzmir, Tire doğumlu olan sanatçı, ilköğrenimini Manisa'da, lise öğrenimini Balıkesir'de tamamladı. Müzik eğitimini ise İtalya'da aldı. 1958 yılında askerlik görevi sırasında, ünlü caz sanatçısı, müzis yen Selçuk Sun ile tanıştı. Onun teşvik ve aracılığıyla Ankara Orduevi'nde amatör olarak şarkı söylemeye başladı. Kısa süre sonra Orhan Sezener Orkestrası'nda şantör olarak görev aldı. 1961'de, Müfit Kiper Orkestrası'nda profesyonel müzik hayatına başladı. Daha sonra Vasfi Uçaroğlu ve Şevket Uğurluel Orkestraları'nda çalıştı. 1964'te Erol Büyükburç ve Tülay German'ın da bulunduğu Milli Orkestra'yla Balkan Müzik Festivali'ne katıldı. Bu festivalde ekip birincilik alınca, Tanju Okan'ın şöhreti katlandı. 1964'te 'İbibikler Öter Ötmez Ordayım' isimli ilk plağı, Sahibinin Sesi firmasından yayımlandı. Bundan sonraki yıllarda art arda albümler çıkardı. Sinemaya 1964 yılında Cüppeli Gelin  filmi ile adım atan Tanju Okan, zamanla çok sayıda filmde rol aldı. Manken, model Nur Erbay ile 8 ay süren evlilik yaptı, bu evlilikten Tansu adını verdikleri bir oğlu oldu. 1990'lı yıllara gelindiğinde siroz hastalığına yakalanan sanatçı, 1995'te İzmir'in Urla ilçesine yerleşti ve kısa bir süre sonra orada hayata gözlerini yumdu. Urla`daki İskele Kabristan`ına defnedildi. Sanatçının ömrünün son dönemini geçirdiği Urla'da, onun adını taşıyan bir park ve kendi heykeli bulunmaktadır.

Oyuncu (22)

Son Yorumlar (16)

mansurx avatar mansurx 30 Kasım 2016 16:19:43

6

Tanju okan iyi bir şarkıcıydı kendine has bir havası vardı ama malesef oyunculuğu vasat ve abartılıdır ayrıca tutuk bir oyunculuğu vardı alkol yüzünden daha iyi bir kariyeri kaçırmıştır allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

vatansever10 avatar vatansever10 16 Eylül 2014 14:32:01

10 numara sese sahip olan sanatcılarımızdan. tabıkıde bolcada mimiğe ....

Göztepe avatar Göztepe 30 Haziran 2014 23:03:30

10

Bir dönemin en popüler ses sanatçılarından biri hep şarkılarında efkar hüzün vardır. Çok içli çok güçlü bir sese sahip bir sanatçımız mezarı İzmir'in Urla ilçesindeki İskele Kabristanı'ndadır. Yaşadığı süre çerçevesinde azımsanmayacak derecede yeşilç am filmlerinde rol aldı. İzmir'de kabri olup mezarını ziyaret etme şerefine nail olduğum 3.cü sanatçı oldu. Kadınım,Benim Tek Dostum İçkim Sigaram,Deniz ve Mehtap,Öyle Sarhoş Olsamki, gibi birçok güzel hit şarkılara imza attı. Urla iskelede sanatçıya ait bir heykel birde park bulunmaktadır. Bildiğim kadarıyla Urla'lıların çok sevdiği değerli bir sanatçı çünkü Urla esnafıyla hep sohbet eden samimi birisiymiş.Yaşadığı sürece hep alkol başına bela oldu ömrünün birkaç senesinide Urla'da geçirdi evide ordadır. Allah gani gani rahmet eylesin yeri dolmadı ve asla dolmayacak.

Yandex.Metrica