Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Tarık Akan (Tahsin Tarık Üregül)

Tarık Akan

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 13 Aralık 1949

Ölüm : 2016-09-16

Eğitim : Gazetecilik Enstitüsü

Hakkında : 1949 da İstanbul'da doğdu. Gerçek adı Tarık Üregül'dür. Öğrenimini tamamlamak için, satıcılık, balıkçılık, ticaret gibi çeşitli işlerde çalıştı. Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdi. Bir arkadaşının ısrarı üzerine katıldığı Ses Dergisi'nin yarışmasında birinci oldu. 1971'de 192 boyu ve düzgün fiziğiyle kısa sürede üne kavuştu.     

Önceleri romantik rollerde rakipsiz bir oyuncu oldu. 1978'den sonra toplumsal içerikli filmlerde oynayarak ününü sürdürmeye devam etti. 1973'te "Suçlu", 1978'de "Maden" filmleriyle Altın Portakal, 1972'de Gazetecilik Enstitüsü ve çeşitli gazetelerin düzenlediği yarışmalarda en iyi oyuncu ödüllerini kazandı. Bir süre'dir.karaciğer rahatsızlığıyla mücadele eden oyuncumuz Tarık Akan fenalaşınca hastaneye kaldırılmıştı.durumu kritikleşen oyuncumuz dün gece saat 01.00 civarın'da hastane'de vefat etti. cenazesi 17,09,2016 salı günü yani yarın teşvikiye camiin'den kılınacak ikindi namaz'ının ardından Bakırköy,zuhurratbaba mezarlığına defnedilecektir.

İlgili Filmler



kral_affetmez

9 Ekim 2019 20:44

Onun gibisi gelmedi bir daha da gelmeyecek. Yılmaz Güney imzalı '' Yol '' filminin yeri bende ayrıdır. türk sinemasının bebek yüzlü çocuğu...türkiye seni asla unutmayacak ve şunu söylemek isterim ki bütün yıldızlar bir bir kayıp gidiyor yeşilçamdan yılmaz güney ayhan ışık tarık akan aytaç arman ve son olarakda yalçın gülhanı kaybettik. herşey yalan ölüm gerçek dünya fani ahiret ebedi olan Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun hepsininde türk sineması tarık akansız olamaz elbette. en sevdiğim filmi paramparça'dır. onun haricinde vefasız filmini çok severim bir de acı dünya. ne demişti mahkemede şu ana kadar hep siz sordunuz şimdi bir de ben soruyorum ? yaşadım mı ben...ihsan baysalı defalarca bıçak darbesine maruz bırakıp öldürdüğü sahne unutulmaz.

Cevap Yaz

KralAkrep07

16 Eylül 2019 10:05

Özlemin Bitmiyor Tarık Akan , Bak Bugün 3.ncü Ölüm Yıldönümün Aklıma Geldikçe Özlüyorum , Kahramanı Yapayalnız Bıraktın Şimdi Halit Ağabey De Yok Yanında , Mus Mutlusunuzdur Oralarda İnşallah , Ölüm Yıldönümünde Özlemle Anıyorum...

Cevap Yaz

Arsivci86

4 Mayıs 2019 18:51

müthiş bir aktör... fazla söze gerek yok...

Cevap Yaz

Vaska23

23 Şubat 2019 22:41

Sevdiğim bir çok oyuncu var. Ama sadece oyunculuklarını seviyorum kişikleri için aynı şeyi düşünmüyorum. Tarık akanın onlardan farkı hem oyunculuğu hem kişiliği ile birlikte mükemmel biri olması. Hem kalbi, hem yüzü, hem oyunculuğu güzel insan. Mekanın cennet olsun.

Cevap Yaz

HCINAR

14 Ocak 2019 15:58

Tarık abi ile ilgili bazı keşkelerim var. Zülfü livaneli'nin mutluıluk filminde evvela onun oynayacağı açıklanmıştı. Keşke o oynasaydı. Erler filmle 80'li yıllarda polis rolünde oynadığı birçok film yaptı. Beyaz ölüm,Tele kızlar,Kayıp Kızlar,Kıskıvrak gibi. Keşke diyorum erler fim'in kült arka sokaklar dizisinde de başrolde abimiz oynasaydı.

Cevap Yaz

mkurtsen

17 Eylül 2018 09:32

Şu an anımsayamadım.bir yerlerde okumuştum sevilen, topluma mal olmuş kişiler için ölüm sözcüğü yerine kayboluş sözcüğünü kullanıyordu. Bende öyle yapayım kayboluşunun üzerinden 2 yıl geçmiş, ne çabuk? Zamanın işi yok, koşup duruyor. Onu özlüyoruz, f ilmlerde oynamasada arada bir çıkar muhalif ve demokrat kişiliği ile kimseden korkmadan, çekinmeden düşündüğünü söylerdi. Halkın sanatçısı idi, Onu özlüyoruz, yalnız ben mi? Ailesi, Taş Mekteb'inin öğrencileri,arkadaşları,izleyicilsi bütün Türkiye. Filmografisine bakın, ilk yılları hariç genellikle bütün filmleri güzeldi, seçerek oynuyordu. Kars'ta çektiği son fimi Deli Deli Olma'yı kendi parası ile çekmiş, hatırı sayılır bir rakam zarar etmişti Üzgün değil, kırgındı. Yeni nesiller bilmez Tarık'ın 2002 de Erdal Öz editörlüğünde çıkardığı "ANNE KAFAMDA BİT VAR" isimli kitabı var. 12 Eylül 1980 askerî darbesinin hemen ardından, 1981 başlarında, Almanya’da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklandı. Tutuklanmanın nedeni, bir gazetenin manşete çıkardığı yanlı ve yalan haberdi. Böylece uzun bir yargılanma süreci başladı. Siyasî Şube, sorgulanmalar, itilip kakılmalar, aşağılanmalar, soğuk hücreler, bitli fareli koğuşlar, ne kadar yattı bilmiyorum, zannedersem uzun sürmedi. suçsuzluğunu kanıtlayıp çıktı. Kitapta o dönem yaşadıklarını yazıya döküp anlatmıştı. Kitabı alıp okuduğumu hatırlıyorum. Kitaplıkta aradım, bulamadım. Herhalde birine verip, unutmuş olacağım.. Kimse oda iade etmedi Genç sevenlerine salık veriyorum, alıp okusunlar. Dili döndüğünce anlatmış. 66 Yaş ölüm için erken bir yaş. özellikle Tarık Akan için çok erken, ne kadar kırgın olsa yaşasa idi .geride birkaç güzel film daha bırakırdı. Yolu ışıklı olsun, Allah gittiği yerde rahatlık versin. Türk halkı onu hiç unutmayacak.

Cevap Yaz

Kleberson

2 Kasım 2018 20:16

yazdiklarinizi okudum ve cok begendim türk halki böyle degerli bir ismi unutmuyacak. saygilar.

Ronaldinho.Gaucho

15 Mayıs 2018 23:19

Allah rahmet eylesin. Hababam Sınıfı'ndaki Damat Ferit rolü unutulmazdı.

Cevap Yaz

Siyahbeyaz1972

19 Aralık 2017 22:11

Hala bazen inanamıyorum 1 yılı geçti vefatının üzerinden.Sinemanın gelmiş geçmiş en yakışıklı jönü

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

13 Aralık 2017 12:41

Türk sineması'nın dev aktör'ü Tarık AKAN'ımızı onsuz bir 68. ci yaş doğum günü.. kendisini saygıyla anıyor doğum günü kutlu mekanın cennet olsun hümanist saygın aktör

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

11 Haziran 2017 22:05

Bence Tarık AKAN ençok incelenmesi gereken bir sinema adamı ve de insan figürü Düşüncem o ki; Üniversiteler'ce hakkında tez hazırlanıp bu tez okutulup paylaşılmalıdır. Sanatçı 1971 de Ses dergisi yarışmasını 1. olarak kazanır sinemayıda başlar ilk 7 yıl dönemin 12 jönünü karşıda O tek vücut oyunculuk savaşını verir onlarda bu savaştan bir şekil çeşitli bahaneyle birer ikişer sinemadan ayrılıp uzaklaşırlar O ise bu yolunda sonunda kazananı. Artık zirvede oturur derken; yeni bir radikal kararla bambaşka kimliğide bürünür oradada doruğada çıkar ölümünü kadar inmemek üzere; Mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica