Tarık Akan

Gerçek Adı Tahsin tarık üreğül
Doğum Tarihi 13 Aralık 1949
Ölüm Tarihi 16 Eylül 2016
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Gazetecilik Enstitüsü

Biyografisi

1949 da İstanbul'da doğdu. Gerçek adı Tarık Üregül'dür. Öğrenimini tamamlamak için, satıcılık, balıkçılık, ticaret gibi çeşitli işlerde çalıştı. Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdi. Bir arkadaşının ısrar ı üzerine katıldığı Ses Dergisi'nin yarışmasında birinci oldu. 1971'de 192 boyu ve düzgün fiziğiyle kısa sürede üne kavuştu.     Önceleri romantik rollerde rakipsiz bir oyuncu oldu. 1978'den sonra toplumsal içerikli filmlerde oynayarak ününü sürdürmeye devam etti. 1973'te "Suçlu", 1978'de "Maden" filmleriyle Altın Portakal, 1972'de Gazetecilik Enstitüsü ve çeşitli gazetelerin düzenlediği yarışmalarda en iyi oyuncu ödüllerini kazandı.

Bir süre'dir.karaciğer rahatsızlığıyla mücadele eden oyuncumuz Tarık Akan fenalaşınca hastaneye kaldırılmıştı.durumu kritikleşen oyuncumuz dün gece saat 01.00 civarın'da hastane'de vefat etti. cenazesi 17,09,2016 salı günü yani yarın teşvikiye camiin'den kılınacak ikindi namaz'ının ardından Bakırköy,zuhurratbaba mezarlığına defnedilecektir.

Senaryo (1)

Oyuncu (121)

Son Yorumlar (148)

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 11 Haziran 2017 22:05:06

Bence Tarık AKAN ençok incelenmesi gereken bir sinema adamı ve de insan figürü Düşüncem o ki; Üniversiteler'ce hakkında tez hazırlanıp bu tez okutulup paylaşılmalıdır. Sanatçı 1971 de Ses dergisi yarışmasını 1. olarak kazanır sinemayıda başlar ilk 7 yıl dönemin 12 jönünü karşıda O tek vücut oyunculuk savaşını verir onlarda bu savaştan bir şekil çeşitli bahaneyle birer ikişer sinemadan ayrılıp uzaklaşırlar O ise bu yolunda sonunda kazananı. Artık zirvede oturur derken; yeni bir radikal kararla bambaşka kimliğide bürünür oradada doruğada çıkar ölümünü kadar inmemek üzere; Mekanı cennet olsun.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 30 Mart 2017 21:21:08

10

daha önce de yorum yapmıştım. şimdide yorum yapmak istiyorum. tarık akanın yeşilçamın en büyük oyuncularından biriydi. rolünü oynamaz adeta yaşardı. mesela pehlivan filmini izledim geçenlerde orta tam bir anadolu erkeği gerçekten pehlivan gibiydi zat en ve fiziğine uygun bir film yapmış. dün boşver arkadaş vardı ordada aşk acısı çeken bir genci beyaz perdeye çok güzel aksetmiş. bugün acı dünyayı izledim.burdada doğulu bir adamı oynamış. karısı kötü yollara düşüyor ve filmin finalinde önüne gelene bıçakla saldırıyor. yeri geldi mi bir çapkın,baba parası yiyen bir şımarık. aşk meşk peşinde koşan bir delikanlı. yeri geldi mi ekmek peşinde koşan,namusu için yaşayan bir işçi. yeri geldi mi hakkını arayan bir madenci. tarık akan yeşilçamda herşey. dini ve siyasi görüşü yüzünden çok eleştirilen biriydi. onun dini ve siyasi görüşü ile değil oyunculuğu ile eleştirmek gerekiyor. uzun boy en çok ona yakışırdı. toplumsal filmlere en çok o yılmaz güney cüneyt arkın giderdi bana göre. ki yılmaz la yolları kesiştikten sonra çizgisi hep bu oldu zaten. 80 lerde çok anlamlı filmler yaptı. allah gani gani rahmet eylesin. sevgili tarık akan seni filmlerini ve o güzel gülüşünü unutmayacağız. 66 yaş büyük bir yaş değil ama ecel ferman dinlemez.

bltszlk avatar bltszlk 30 Ocak 2017 22:30:00

10

Tarık Akan Hababam Sınıfı serilerin yakışıklı oyuncusu,Necla Nazırla çevirdiği aşk komedi filmleriyle iyi bir ikiliydi. Tarık Akan arkasında güzel filmler bırakarak akıllarda kaldı.Allah rahmet eylesin Mekanı cennet olsun.

Yandex.Metrica