Tarık Akan

Yorumlar

HCINAR 14 Ocak 2019 15:58:34

Tarık abi ile ilgili bazı keşkelerim var. Zülfü livaneli'nin mutluıluk filminde evvela onun oynayacağı açıklanmıştı. Keşke o oynasaydı. Erler filmle 80'li yıllarda polis rolünde oynadığı birçok film yaptı. Beyaz ölüm,Tele kızlar,Kayıp Kızlar,Kıskıvra k gibi. Keşke diyorum erler fim'in kült arka sokaklar dizisinde de başrolde abimiz oynasaydı.

mkurtsen avatar mkurtsen 17 Eylül 2018 09:32:08

10

Şu an anımsayamadım.bir yerlerde okumuştum sevilen, topluma mal olmuş kişiler için ölüm sözcüğü yerine kayboluş sözcüğünü kullanıyordu. Bende öyle yapayım kayboluşunun üzerinden 2 yıl geçmiş, ne çabuk? Zamanın işi yok, koşup duruyor.
Onu özlüyoruz, f ilmlerde oynamasada arada bir çıkar muhalif ve demokrat kişiliği ile kimseden korkmadan, çekinmeden düşündüğünü söylerdi.
Halkın sanatçısı idi, Onu özlüyoruz, yalnız ben mi? Ailesi, Taş Mekteb'inin öğrencileri,arkadaşları,izleyicilsi bütün Türkiye.
Filmografisine bakın, ilk yılları hariç genellikle bütün filmleri güzeldi, seçerek oynuyordu.
Kars'ta çektiği son fimi Deli Deli Olma'yı kendi parası ile çekmiş, hatırı sayılır bir rakam zarar etmişti Üzgün değil, kırgındı.
Yeni nesiller bilmez Tarık'ın 2002 de Erdal Öz editörlüğünde çıkardığı "ANNE KAFAMDA BİT VAR" isimli kitabı var.

12 Eylül 1980 askerî darbesinin hemen ardından, 1981 başlarında, Almanya’da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklandı. Tutuklanmanın nedeni, bir gazetenin manşete çıkardığı yanlı ve yalan haberdi. Böylece uzun bir yargılanma süreci başladı. Siyasî Şube, sorgulanmalar, itilip kakılmalar, aşağılanmalar, soğuk hücreler, bitli fareli koğuşlar, ne kadar yattı bilmiyorum, zannedersem uzun sürmedi. suçsuzluğunu kanıtlayıp çıktı.
Kitapta o dönem yaşadıklarını yazıya döküp anlatmıştı. Kitabı alıp okuduğumu hatırlıyorum. Kitaplıkta aradım, bulamadım. Herhalde birine verip, unutmuş olacağım.. Kimse oda iade etmedi
Genç sevenlerine salık veriyorum, alıp okusunlar. Dili döndüğünce anlatmış.
66 Yaş ölüm için erken bir yaş. özellikle Tarık Akan için çok erken, ne kadar kırgın olsa yaşasa idi .geride birkaç güzel film daha bırakırdı.
Yolu ışıklı olsun, Allah gittiği yerde rahatlık versin. Türk halkı onu
hiç unutmayacak.

Ronaldinho.Gaucho avatar Ronaldinho.Gaucho 15 Mayıs 2018 23:19:36

10

Allah rahmet eylesin. Hababam Sınıfı'ndaki Damat Ferit rolü unutulmazdı.

Yandex.Metrica