Tarık Tibet

Doğum Tarihi 1 Ocak 1948
Ölüm Tarihi 1 Ocak 2003
Doğum Yeri İzmir

Biyografisi

TARIK TİBET AKTÖR-YÖNETMEN-SENARİST-YAPIMCI-SESLENDİRME SANATÇISI (1943 İZMİR-2002 İSTANBUL) Tarık Tibet 1943 yılında İzmir'de dünyaya geldi.Çocuk yaşlarda TRT İzmir çocuk radyosunun radyo tiyatroları nda seslendirme yaptı,çocuk tiyatrolarında oynadı.1964 yılında Perde Mecmuasının açmış olduğu yarışmada o yılın kapak yıldızı seçildi.İlk başrolü olan "KANLI VADİ" filmiyle sinemaya adım attı.Sinemada art arda oynadığı birkaç filmden sonra aynı zamanda şan eğitimi almış bir oyuncu olarak Münir Özkul ve Nejat Uygur tiyatrolarında da oyunculuk yapmaya başladı. İlk yönetmenlik çalışmasını 1970 yılında başrolünü de oynadığı "KELEBEK" filmi ile yapan Tarık Tibet, ilerleyen yıllarda kurmuş olduğu Demet Film ve Eti Film şirketleriyle birçok filme oyuncu,yönetmen ve senarist olarak imzasını attı. Filmografisinde yer alan; Kanlı Vadi,Tatlı Serseri, İntikam Fedaisi,Sevimli Kabadayı, Aşk Avaresi, Amber, Rüzgar Gibi Geçti, Kelebek,Talihsiz Gelin,Cehennem,Meçhul Tohum.vs gibi filmlerin yanı sıra uzun yıllar boyunca dublaj Sanatçılığı da yapan Tarık Tibet; Hollywood'un ve dünya sinemalarının bir çok ünlü aktörüne sesi ile hayat verdi.Zamanın popüler televizyon programlarında (Yasemin'in Penceresi,Teke Tek, Plastip Show (Mesut Yılmaz Tiplemesi), Turnike...vs.) dış ses olarak görev aldı. Hollwood ve dünya sinemasında seslendirdiği başlıca aktörler arasında;Paul Newman,Clint Eastwood,Arnold Schwarzenegger,Robert Taylor,Robert Mitchum,Gregory Peck, james Steward,Charlton Heston,Charles Bronson,Ian McKellen,Kurt Russel,Harrison Ford ve daha bir çok aktör yer almaktadır.

Yönetmen (10)

Senaryo (5)

Yapımcı (3)

Oyuncu (42)

Son Yorumlar (8)

performer avatar performer 10 Mart 2018 00:35:00

10

çok beğendiğim bir sesi vardı. allah rahmet eylesin yabancı film dublajlarıda çok vardı.

mansurx avatar mansurx 11 Aralık 2016 04:51:54

6

Tarık tibet yeşilçamda yönetmen olarak düşük bütçeli fantastik,macera,dram türünde filmler yapmıştır senarist,yapımcı, oyuncu vede en başarılı olduğu dal olan seslendirmenliği yapmıştır oğlu tolga tibet de babası gibi oyuncu ve seslendirmenlik yapmı ştır allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

MGUNAY avatar MGUNAY 05 Kasım 2015 13:49:30

10

TGRT'de Gönül Sultanları programı başlayınca sanırım"Onlar Gönüllerimizin Sultanları Onlar....." diye duyduğumuz ses bu oyuncaya aitdir. Radyo Tiyatrolarına da oldukça seslendirme yapmış. Allah rahmet eylesin.

Yandex.Metrica