Türker İnanoğlu

Doğum Tarihi 18 Mayıs 1936
Doğum Yeri karabük-safranbolu
Eğitim Durumu Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu

Biyografisi

Sinemaya reji asistanlığı yaparak başladı(1958). Senden Ayrı Yaşayamam adlı filmiyle yönetmenlik yaptı (1960). Erler Film şirketini kurdu (1962). Oyuncu Filiz Akın'la evlenip ayrıldı. İkinci evliliğin i ise oyuncu Gülşen Bubikoğlu ile yaptı. 1984 yılından sonra yapımcı olarak büyük ticari başarılara ulaştı. FİYAP ve SESAM kuruluşlarının başkanlığını yaptı.      Türker İnanoğlu, 1957'den beri bir insan ömrüne sığmayacak derecede eser üretti. 300 sinema filmi, 14 bin saat TV programı yaptı. Seri halde ilk renkli filmi o üretti. Video-kasetler ve cihazlarını Türkiye'ye ilk o soktu. İlk uyduyu kuran ve özel televizyonculuğun temelini atan kişi. TRT'ye kurum dışından, ilk TV programlarını yaptı. İlk özel TV stüdyosunu kurdu.  Başta Türkan Şoray olmak üzere pek çok sanatçıyı ilk o keşfetti, Türk Filmciler Derneği, Fiyap ve Sesam'ı kurdu. Sinema kanunlarının çıkarılmasına büyük rolü oldu. Birikimlerini sinemaya aktarmak üzere Türvak'ı kurdu. Sinemaya hizmet vermiş ihtiyaç sahiplerine aylık bağladı. İki ilkokul, bir sinema okulu açtı. Türkiye'nin ilk özel sinema müzesini kurdu.

Yönetmen (82)

Yapımcı (281)

Oyuncu (1)

Son Yorumlar (24)

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 03 Ocak 2019 03:05:49

Türk sineması'nın mihenk taşı yönetmen yapımcı
olduğu yadsınmaz gerçek. Röportaj'ın da en fazla
çalıştığı jön Kartal TİBET & Cüneyt ARKIN'ı tatlı da
bi rekabet içine soktuğunu bunu özellikle Cüneyt
ARKIN'ın O dönem ki ruh haliyatını terapi amaçlı
yap tığını söyler. Nacizane fikrim: İlk eşi Filiz AKIN
ve Gülşen BUBİKOĞLU'nu özgür oyun desteğinin;
Memduh ÜN'nün Fatma GİRİK'in kadar olmadığı

murat1984 22 Ağustos 2018 13:21:29

Sinemaya yönetmenlikle başlayıp yapımcılıkla devam eden iyi bir sinemacımızdır.Kaliteli filmlerin yapımcısı ve yönetmenidir.Sinemamızın büyük isimleri ile çalışmıştır.Sağlıklı ömürler dilerim kendisine.

mansurx avatar mansurx 01 Kasım 2016 09:46:01

6

Türker inanoğlu yapımcı olarak türk sinemasına ve türk dizilerine bir çok film kazandırdı yönetmenlikte yaptı yönetmenliği orta karardır yapımcı olarak ve yönetmen olarak çoğu işi gişe işi işler yaptı sanatsal bir kaç film yaptı arka sokakları 10 yı ldır devam ettiriyor artık dizi saçmaladı ve bir çok oyuncunun kariyeri bu dizi yüzünden parlayamadı artık şu diziyi bitirsin her şeyde para olmamalı.

Yandex.Metrica