Türker İnanoğlu

Doğum Tarihi 18 Mayıs 1936
Doğum Yeri karabük-safranbolu
Eğitim Durumu Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu

Biyografisi

Sinemaya reji asistanlığı yaparak başladı(1958). Senden Ayrı Yaşayamam adlı filmiyle yönetmenlik yaptı (1960). Erler Film şirketini kurdu (1962). Oyuncu Filiz Akın'la evlenip ayrıldı. İkinci evliliğin i ise oyuncu Gülşen Bubikoğlu ile yaptı. 1984 yılından sonra yapımcı olarak büyük ticari başarılara ulaştı. FİYAP ve SESAM kuruluşlarının başkanlığını yaptı.      Türker İnanoğlu, 1957'den beri bir insan ömrüne sığmayacak derecede eser üretti. 300 sinema filmi, 14 bin saat TV programı yaptı. Seri halde ilk renkli filmi o üretti. Video-kasetler ve cihazlarını Türkiye'ye ilk o soktu. İlk uyduyu kuran ve özel televizyonculuğun temelini atan kişi. TRT'ye kurum dışından, ilk TV programlarını yaptı. İlk özel TV stüdyosunu kurdu.  Başta Türkan Şoray olmak üzere pek çok sanatçıyı ilk o keşfetti, Türk Filmciler Derneği, Fiyap ve Sesam'ı kurdu. Sinema kanunlarının çıkarılmasına büyük rolü oldu. Birikimlerini sinemaya aktarmak üzere Türvak'ı kurdu. Sinemaya hizmet vermiş ihtiyaç sahiplerine aylık bağladı. İki ilkokul, bir sinema okulu açtı. Türkiye'nin ilk özel sinema müzesini kurdu.

Yönetmen (82)

Yapımcı (279)

Oyuncu (1)

Son Yorumlar (22)

mansurx avatar mansurx 01 Kasım 2016 09:46:01

6

Türker inanoğlu yapımcı olarak türk sinemasına ve türk dizilerine bir çok film kazandırdı yönetmenlikte yaptı yönetmenliği orta karardır yapımcı olarak ve yönetmen olarak çoğu işi gişe işi işler yaptı sanatsal bir kaç film yaptı arka sokakları 10 yı ldır devam ettiriyor artık dizi saçmaladı ve bir çok oyuncunun kariyeri bu dizi yüzünden parlayamadı artık şu diziyi bitirsin her şeyde para olmamalı.

Komedyacı 23 Ekim 2016 15:58:22

Türker İnanoğlu, sinemadan kazandığını yine sinemaya yatıran gerçek bir sinema aşığı ve sinema emekçisidir. Saygıyla.

mansur34 avatar mansur34 15 Mayıs 2016 10:50:20

6

Sevgili türker inanoğlu erler film yapımı sinema filmi,tv filmi ve tv dizilerinin dvd lerini çıkarırsa seviniriz yada yeşilçam türkiye adlı sitelerinde yayınlasınlar özellikle arapça ve farsça olan filmlerin türkçe dublajlı hali varsa dvd lerini bekl iyoruz yada en azından türkçe altyazılı hallerini böylece bu yayınlanmayan erler yapımı izlemediğimiz film ve dizilere olan merakımızda böylece biter bizi bu meraktan bir an önce kurtarır umarım sevgili türker inanoğlu.

Yandex.Metrica