Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Garbis Zaharyan (Garbis Zakaryan)

Garbis Zaharyan

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 2 Haziran 1930

Hakkında : Garbis Zakaryan Boksör Garbis Zaharyan, Ermeni asıllı Türk eski boksör ve antrenör. 16 yaşında ringe çıktı. Beyoğlu Taksim'de başladığı amatör boks kariyerini Galatasaray'da sürdürdü, 1948, 1949 ve 1950'de hem İstanbul hem Türkiye amatör şampiyonu oldu. Doğum: 2 Haziran 1930 (86 yaşında), İstanbul Kariyer bitiş tarihi: 1966 Adaylıklar: Yılın Sporcusu Dalında Milliyet Spor Ödülü

Resimlermkurtsen

12 Eylül 2017 22:10

Garbis Zaharyan Garbis Zakaryan, Yabancı ülkelerde ringe Türk bayrağı sarınarak çıkmayı âdet edinmiş bir milli sporcu, Türkiye’nin ilk profesyoneli, seksenli yaşlarını sürerken Eski ring arkadaşı uluslararası boks hakemi Vedat Karakurum’un cenazesine gider ve üzerinde al bayrak örtülü tabutu görür, “Adım Garbis Zakaryan, ben de milli sporcuyum, öldüğümde tabutuma Türk bayrağını örterler mi?” Diye sorar, oradaki gazetecilere. Yazar Emina Temel bu sözün peşine düşer ve ilginç bir yaşamla, yaşanmışlıkla karşılaşır. O hayatı bizlere ilk romanı GARO NERDESİN' de lirik bir üslupla anlatıyor. Garo Nerdesin, eve katkı için sabahın köründe sokaklarda avaz avaz bağırarak gazete satan, aynı zamanda bir çorapçıda çalışan çocuğun dört kıtada başarılarıyla bir efsane hâline nasıl geldiğinin ve ilköğrenimini bile tamamlayamamış Garbis’le, beş dil bilen bir İtalyan kızı Ersilya arasındaki ölümsüz aşkın öyküsü.

Cevap Yaz

mkurtsen

12 Eylül 2017 15:37

Garbis Zaharyan Garbis Zakaryan, Yabancı ülkelerde ringe Türk bayrağı sarınarak çıkmayı âdet edinmiş bir milli sporcu, Türkiye’nin ilk profesyoneli, seksenli yaşlarını sürerken milli takım arkadaşının cenazesine gider ve üzerinde al bayrak örtülü tabutu görür, “Ad ım Garbis Zakaryan, ben de milli sporcuyum, öldüğümde tabutuma Türk bayrağını örterler mi?” Diye sorar, gazetecilere. Yazar Emina Temel bu sözün peşine düşer ve ilginç bir yaşamla, yaşanmışlıkla karşılaşır. O hayatı bizlere ilk romanı GARO NERDESİN' de lirik bir üslupla anlatıyor. Garo Nerdesin, eve katkı için sabahın köründe sokaklarda avaz avaz bağırarak gazete satan, aynı zamanda bir çorapçıda çalışan çocuğun dört kıtada başarılarıyla bir efsane hâline nasıl geldiğinin ve ilköğrenimini bile tamamlayamamış Garbis’le, beş dil bilen bir İtalyan kızı Ersilya arasındaki ölümsüz aşkın öyküsü.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica