Orhan Kurt

Doğum Tarihi 1 Ocak 1930
Ölüm Tarihi 26 Mart 2017
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Pertevniyal Lisesi

Biyografisi

1930 yılında İstanbul’da doğan 86 yaşındaki sanatçı Orhan Kurt, babasının memuriyeti sebebiyle Anadolu’nun birçok il ve ilçesini dolaşmıştır. Lise ve yüksek öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Kurt, Mim ar Sinan Üniversitesi’nde ders vermenin yanı sıra Kültür Bakanlığı’nın açtığı özel kurslarda 40 yılı aşkın süredir yerli ve yabancı birçok öğrenci yetiştirmiştir. Aralarında Rahmetli Erdinç Demiray, Murat Huten, Alpay Ekler, Ahmet Karakman, Şinasi Çelikkol ve oğlu Akın Kurt gibi önemli Karagöz ustalarını yetiştiren sanatçı, 2008 yılında UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında, Türkiye ulusal envanteri seçimlerinde UNESCO tarafından ’Yaşayan İnsan Hazinesi! olarak seçilmiştir.
Türkiye UNİMA!sının (Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği Türkiye Milli Merkezi) kurucu ikinci başkanı ve halen onur kurulu üyesi olan Kurt, katıldığı 40’a yakın ulusal ve uluslararası festivallerden biri olan Romanya Köstence Festivali’nde birincilik ödülüne layık görülmüştür. 1974’ten beri Kültür Bakanlığı’nın, UNİMA ve UNİMA Bursa Şubesi’nin düzenlediği kurslarda eğitim veren sanatçı, Yunanistan, Almanya, İtalya, Hollanda, Romanya gibi ülkelerin kültür merkezlerinde sayısız gösteriler ve sergiler düzenlemiştir.
2015 yılında Karagöz’le ilgili bütün yapım ve teknikleri anlattığı "Karagöz’ün Kuralları" kitabını yayımlayan 86 yaşındaki sanatçı, halen Karagöz için çalışmaya devam etmektedir.

Son Yorumlar (2)

mmansuryıldırım avatar mmansuryıldırım 06 Haziran 2017 01:54:57

7

Orhan kurt türkiyedeki en büyük karagöz oynatıcılardan biriydi yaşayan insan hazineleri hayali orhan kurt adlı belgesele de konu olmuştu tam tanımak istiyorsanız 30 dakikalık bu belgesel kaçmaz allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

mkurtsen avatar mkurtsen 28 Mart 2017 15:52:18

9

Geleneksel Gölge Tiyatrosunun son temsilcilerinden : Karagöz Ustası Orhan Kurt'u kaybettik. Cenazesi 27-03-2017 günü Feriköy Mezarlığında toprağa verildi. Üstad büyük bir Karagöz oynatıcısı, 'Hayali' olmanın yanında Karagöz tasvirlerinin son dönem şa heserlerini yapan büyük bir sanatçı idi. 20.000 civarında karagöz tasvirine imza attığı bilinir.
Karagöz'ün yurt içinde ve dışında, tanınmasında ve yaşamasında önemli bir rol oynayan Kurt, aynı zamanda bu alanda UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ilan edilmişti.
Hayatı, Yaşayan İnsan Hazineleri (Hayali Orhan Kurt) isimli belgeslede konu olan sanatçının Karagöz’le ilgili bütün yapım ve teknikleri anlattığı “Karagöz’ün Kuralları” isimli birde kitabı var.
Geleneksel Tiyatromuza katkıları dolayısıyla her zaman saygıyla anılacak , ışıklar içinde uyusun.

Yandex.Metrica