Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yılmaz Zafer

Yılmaz Zafer

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 24 Eylül 1956

Ölüm : 1995-11-09

Eğitim : Şehir Tiyatroları

Hakkında : Perihan Savaş'a hayranlığı nedeniyle Fatih halkevinde tiyatroya başlayan, daha sonra Şehir Tiyatroları'na geçen Yılmaz Zafer, Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu gibi çeşitli tiyatro topluluklarında rol aldı. 1976 yılında sinemaya başladı, 40'tan fazla film çevirdi. İskilipli Atıf Hoca filminde, köklü değişimlerin yaşandığı Atatürk Türkiye'sinde devrimlere karşı çıktığı için idam cezasına mahkûm olan İskilipli Atıf Hoca'nın avukatı Ferit rolüyle seyirciyi etkiledi. 1987'de uzun süredir hayran olduğu Perihan Savaş'la evlendi, bu evlilikten bir çocuk sahibi oldu. Eşiyle birlikte "Yönetim Film ve Reklamcılık Şirketi"'ni kurdular. İlki 1994 Nisan ayında iki kalp krizi geçirerek uzun süre bakıma muhtaç şekilde yaşayan sanatçı, bu nedenle geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi.AlınYazısı

10 Mart 2016 14:50

80 ve 90 lı yılların yarısına kadar herşey çok güzel gidiyordu. Birden aramızdan ayrılışı bizleri çok üzdü, zar zor hatırlarım. Tv kanalının birinde Perihan savaş eşine tekerlekli sandalyede gözü gibi bakıyordu. Ölümüne yakın son yıllarında tekerlekli sandalyaye mahkum olarak yaşadı ve çok zorluk çekti. Allah Rahmet Eylesin.

Cevap Yaz

SarpBayhan

18 Ekim 2014 00:53

Belkide daha güzel projelere imza atacağı en güzel döneminde 39 Yaşında hayata veda etmiştir. Yılmaz Zafer, Sanatçı Perihan SAVAŞ ile evliydi ve ondan Savaş Zafer isminde bir erkek çocuğu vardı. Diğer filmlerini fazla setretme imkanım olmadı ancak Bişr-i Hafi Hazretlerinin hayatının anlatıldığı Bir zamanlar sarhoştu isimli filmdeki oyunculuğu güzeldi. Allah Rahmet Eylesin.

Cevap Yaz

Kleberson

22 Kasım 2012 09:24

en sevdigim oyunculardandi medcezir manzaralari filmindeki rolü muhtesemdi genc yasta aramizdan ayrildi muhtesem bi oyuncu

Cevap Yaz

lokamalajuk

16 Temmuz 2011 21:28

Yılmaz Zafer'in en çok beğendiğim filmi Bişri Hafi Hazretlerin'de oynadığı karakterdi onun dışında diğer oynadığı filmleri pek beğenmem ama o filmi güzeldi ordaki oyunculuğu diğer filmlerine göre daha iyiydi Allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

selimcelal

23 Mart 2011 14:16

İyi oyuncuydu.Erhan Yazıcıoğlunun sesi en çok Yılmaz Zafere yakışıyodu.Allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

Loverman

9 Şubat 2011 00:15

yeşilçamın son döneminin en iyi erkek oyuncusu desek yanlış olmaz. rahmetlinin adı geçen her filmini fırsat buldukça izlemeye çalışıyorum. kötüyü iyi oynuyordu. birde erhan yazıcıoğlu arka plan olunca çok güzel bir uyum oluyordu.

Cevap Yaz

neconeco

22 Şubat 2010 19:00

Sevgili Orhan Alkaya haklıydı, "en çok da unutulurken çoğulduk" derken: "Tek Yol Devrim" duvarlarında kırmızılarla lekelenen par­kalarımızı, Yeşil Kundura postallarımızı ve böğürtlen çürüğü 7.65 mm'lik tabancalarımızı rehin verdiğimizde generallere, çoğulduk. Savrulduğumuz köhnelerde unutulmaya buluşurken, çoğulduk. Her birimiz bitmiş ve kutusuna yerleştirilmiş bir yenilmişler filmi gibi kendi hikâyelerimizin tashihi bol hikâyeleriyken, çoğulduk. Tavşan kanı çayların Yeni Rakı şişelerine, Ruhi Su'nun türkülerinin Jimmy Page'in çığlığına, bacılarımızın Yılmaz Güney'inin kadınlarımızın Yıl­maz Zafer'ine tahvilinde, çoğulduk. En çok da kadınlarımızın Yılmaz Zafer'inde çoğulduk, evet.

Yaşı yaşımıza uygundu ama, Orhan Alkaya şiirindeki "cesur narin kaba haydut kahraman rezil bölücü hain" bizlerden farklıydı Yılmaz Zafer: Köh­nelerde unutulmaya buluşanlar gibi Jean-Pierre Meiville kahramanlarının gözlerinden bakmıyordu limon küfü zamana.

O'nun deli tay bakışlarında çalınan gençliğimiz film çeviriyordu uçuk mavi bir kuş soluğunda. Sıfat dal­galarıyla çalınan "nasıl da geçirdim kafayı" gençliğimiz, mahallenin namusuna "sağlam" dolaşma gençliğimiz, küfürü okkalı sarfetme gençliğimiz, mandali­na memeli çırpı bacaklı ilk aşklar uğruna birkaç parlağa "çizik atma" gençli­ğimiz Kadınlarımızın tutulduğu ondaki bu gençlikti, "cesur narin kaba haydut kahraman rezil bölücü hain" bizlerin tanımadığı gençlik.

Kadınlarımızın Yılmaz Zafer posterini yakışıklı olduğu için değil, deli tay bakışlarındaki gençlik için kıskandık en çok, evet. Ama, en çok da Yılmaz Zaferi kıskanmakta çoğullaştık, kıskançlık krizlerimizde Jean-Pierre Melvil­le maskelerimizi yırtıp, "narin kaba rezil" bozkırlı deniz çocukları olduk: Sa­hi, Yılmaz Zafer'i kıskanmamızda dirilen bozkırlı deniz çocukları, çalınan gençliklerimizi uzatmalarda bulmak değil miydi bir anlamda?

Taner Ay

Yeşilçam Sokağı Fotoğrafları

Cevap Yaz

MGUNAY

15 Ekim 2009 10:24

başarılı bir oyuncuydu erken kaybettik son zamanlarda dini ve tarihi filmlere ağırlık verdi rolündede bence başarılıydı Allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

enigmacuture

19 Mart 2009 22:19

çok erken yitirilen bir değer. perihan hanımı da kutlamak lazım. eşine bir melek gibi muamele yapmasını bildi.

Cevap Yaz

Exotic

19 Mart 2009 21:15

Yilmaz Zaferi Atif Yilmazin entel filmleriyle tanidim.Cogu zaman simarik zengin cocuk rollerinde gorebiliriz onu.Ben onu cok sansli buluyorum cunku Atif Yilmaz gibi bir ustanin en iyi filmlerinde oynadi.Oda yetmiyormus gibi Mujde Ar gibi bir oyuncuyla basrolu paylasti.Dul Bir Kadin filmindeki performansi muhtesemdi..Mujde Ar'a piskopatca emirler verirdi.Kendisiyle tanisma imkanim olmustu..Cok yakisikli ve cana yakin biriyidi.. Herzaman onu saygiyla anicagim.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica