Yılmaz Zafer

Doğum Tarihi 24 Eylül 1956
Ölüm Tarihi 9 Kasım 1995
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Şehir Tiyatroları

Biyografisi

Perihan Savaş'a hayranlığı nedeniyle Fatih halkevinde tiyatroya başlayan, daha sonra Şehir Tiyatroları'na geçen Yılmaz Zafer, Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu gibi çeşitli tiyatro toplulukların da rol aldı. 1976 yılında sinemaya başladı, 40'tan fazla film çevirdi. İskilipli Atıf Hoca filminde, köklü değişimlerin yaşandığı Atatürk Türkiye'sinde devrimlere karşı çıktığı için idam cezasına mahkûm olan İskilipli Atıf Hoca'nın avukatı Ferit rolüyle seyirciyi etkiledi. 1987'de uzun süredir hayran olduğu Perihan Savaş'la evlendi, bu evlilikten bir çocuk sahibi oldu. Eşiyle birlikte "Yönetim Film ve Reklamcılık Şirketi"'ni kurdular. İlki 1994 Nisan ayında iki kalp krizi geçirerek uzun süre bakıma muhtaç şekilde yaşayan sanatçı, bu nedenle geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi.

Oyuncu (51)

Son Yorumlar (21)

AlınYazısı avatar AlınYazısı 10 Mart 2016 14:50:13

10

80 ve 90 lı yılların yarısına kadar herşey çok güzel gidiyordu. Birden aramızdan ayrılışı bizleri çok üzdü, zar zor hatırlarım. Tv kanalının birinde Perihan savaş eşine tekerlekli sandalyede gözü gibi bakıyordu.
Ölümüne yakın son yıllarında tekerlek li sandalyaye mahkum olarak yaşadı ve çok zorluk çekti.
Allah Rahmet Eylesin.

SarpBayhan avatar SarpBayhan 18 Ekim 2014 00:53:23

Belkide daha güzel projelere imza atacağı en güzel döneminde 39 Yaşında hayata veda etmiştir. Yılmaz Zafer, Sanatçı Perihan SAVAŞ ile evliydi ve ondan Savaş Zafer isminde bir erkek çocuğu vardı. Diğer filmlerini fazla setretme imkanım olmadı ancak Bi şr-i Hafi Hazretlerinin hayatının anlatıldığı Bir zamanlar sarhoştu isimli filmdeki oyunculuğu güzeldi. Allah Rahmet Eylesin.

Kleberson avatar Kleberson 22 Kasım 2012 09:24:23

10

en sevdigim oyunculardandi medcezir manzaralari filmindeki rolü muhtesemdi genc yasta aramizdan ayrildi muhtesem bi oyuncu

Yandex.Metrica