Majid Majidi

Doğum Tarihi 1 Ocak 1959
Doğum Yeri Tahran, İran
Eğitim Durumu Dramatik Sanatlar Enstitüsü

Biyografisi

7 Nisan 1959’da Tahran, İran’da dünyaya gelen yönetmen, senarist ve yapımcıdır. Orta sınıf bir ailede Tahran'da doğdu ve büyüdü. 14 yaşında amatör tiyatro gruplarında oyunculuğa başladı. Tahran'da Dra matik Sanatlar Enstitüsü'nde eğitim gördü. 1998 yılında yönettiği “Cennetin Çocukları” adlı filmiyle, en iyi yabancı film dalında Oscar Ödüllerine aday gösterildi. 2008 yılında Mecidi'nin başyapıtı olarak gösterilen Serçelerin Şarkısı adlı filmini çekti ve ün kazandı. Majidi, Pekin'de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatlarına hazırlık olarak Pekin’i tanıtmak için bir belgesel film hazırladı. Pekin hükümeti tarafından davet edilen beş uluslararası film yönetmeninden biri oldu. Hz. Muhammed’in karikatürlerinin yayınlandığı Danimarka'da bu durumu protesto etmek için Danimarka film festivalinden çekildi. 2016 yılında İran’ın en yüksek bütçeli filmi olarak bilinen Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi filmini çekti.

Yönetmen (7)

Senaryo (7)

Yapımcı (1)

Eser (1)

Son Yorumlar (4)

mansurx avatar mansurx 04 Kasım 2016 19:27:40

8

İran sinemasının en iyi yönetmenlerinden biri cennetin çocukları,baran ve serçelerin şarkısı adlı festival filmlerindeki başarısını popüler gişe filmi hz.muhammet allahın elçisi adlı filmde kanıtladı filmde hollywood kalitesindeki rejisi ile kendini kanıtladı bence hollywood da bile çalışabilecek düzeyde büyük bir yönetmen.

gam-yuku-fb 23 Kasım 2010 20:17:11

2

harika bir film olan baran filmi,nin yönetmeni

ecrenn avatar ecrenn 18 Mart 2009 09:42:03

Çocuk dünyasında yoksulluk yaraları ve aile bütünlüğünün, gururun, direncin şiirsel anlatımı. Çok etkileyici bir film. 88 dakikaya sığdırılması mucize bir yaşam manzumesi. Unutulan değerlerin masalı. Ağır  konuların ustalıkla  acıtmadan içinize işley işi. Yönetmenin üstünüzdeki büyüsü. Ellerine sağlık Majid Majidi...

Yandex.Metrica