Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!


murat1984

11 Ocak 2017 14:25

İyi bir yönetmendir.Trt kökenli bir yönetmendir.Kötü filmi yoktur.Allah rahmet eylesin. Doğum Tarihi: 20 Ocak 1947 Rize-Çayeli Ölüm Tarihi: 22 Şubat 2012 İstanbul

Cevap Yaz

metinhan

24 Şubat 2012 13:17

allah rahmet eylesın degerli bır yönetmendi yakınlarının ve bizlerin bası sagolsun

 

Cevap Yaz

Nümayiş

23 Şubat 2012 05:10

Üzüldüm. Sevdiğim bir yönetmendi. Özellikle Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe'yi çok sevmiştim. Başımız sağ olsun.

Cevap Yaz

tigalis

22 Şubat 2012 15:56

Bugun itibariyle hayatini kaybetmis. Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

eylül fırtınası

6 Ocak 2011 21:46

Sinemamızın 1980 sonrası yenigerçekçi bir tavırla özgün biçim ve içerik arayışlarına girdiği dönemin en önemli yönetmenlerinden birisidir.

Ancak Yusuf Kurçenli o dönem itibarı ile  Yılmaz Güney sinemasından beslenmiş Ali Özgentürk,Erden Kıral,Sinan Çetin,Zeki Ökten ve Şerif Gören gibi yönetmenler gibi kaba bir gerçekçilikle ülkenin siyasal ve sosyal yapısı ve sorunlarına ilişkin sosyalist bir bakış açısıyla yorum getirme çabasında olmamıştır.Ömer Kavur kadar olamasa da kuru gerçekçiliği aşıp daha kişisel bir sinema yapabilmenin peşine düşmüştür.

Filmleri çok önemli mesajlar verme iddiasında değildir.Sakin ve altan alta ilerleyen,süsten ve aşırı biçimcilikten uzak bir tavrı vardır.Sosyal ve siyasal yapıya ya da çözülmelere ilişkin söylemek istediklerini kitlesel olaylardan değil de kişiler arasındaki ilişkiler veya durumlardan hareketle vermeyi tercih eder.

Yavuz Özkan'ın Maden'i gibi,Ali Özgentürk'ün At'ı gibi,Erden Kıral'ın Bereketli Topraklar Üzerinde'si gibi,Şerif Gören'in Yol'u gibi,Zeki Ökten'in Sürü filmi gibi ismiyle özdeşleşmiş ve zamanında ses getirmiş,sansasyon yaratmış,yurtdışında ödüllere ve övgülere boğulmuş tek bir filmi bile yoktur.Şuna da eminim filmografisinde inanmadan,istemeden,dayatmayla çektiği filmde yoktur.

Kendi halinde bir köşede sessiz sedasız durup arada sırada bir filmle ortaya çıkıp tekrar köşesine çekilen ve bir sonraki filmine kadar unutulan,bir türlü patlayamamış,çok başarılı olamasa da ilkeli ve saygın bir ''loser'' yönetmendir. 

Cevap Yaz

capone

3 Eylül 2008 18:59

Türk sinemasının usta yönetmenlerinden.Gramofon Avrat,Çözülmeler'le gayet iyi işler çıkartmayı bilmiştir

Cevap Yaz

badem ağacı

22 Mart 2008 23:33

iyi bir yönetmen

 

Cevap Yaz

fahri 1949

19 Kasım 2007 12:25

ben yorumsuz seyredemediğin için her hangi filmi için yorum yapamıyorum.hepsi güzel içerikli.

fahrettin işcan 

Cevap Yaz

nevinka

4 Mayıs 2007 05:05

Sıradışı bir bakış açısı var.Ben düz değil inişli çıkışlı ve bazende *(yarasa bakışlı) filmlerinizi beğendim hep. Alkış sevmediği belli yoksa birisi yazardı yorum. :) gönülden yazdım *yarasa bakışı benim felsefemdir. Nevin Kalafatoğlu nevinKa

Cevap Yaz
Yandex.Metrica