Cengiz Toraman

Doğum Tarihi 27 Şubat 1972
Doğum Yeri Eskişehir
Eğitim Durumu Anadolu Ü. Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü

Biyografisi

1972 yılında Eskişehir'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Eskişehir'de tamamladı. 1989 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü'ne girdi.Aynı yıl E skişehir Halkevi'nde amatör tiyatro çalışmalarına başladı. Bu süreçte çeşitli oyunlarda amatörce sürdürdüğü oyunculuk çalışmalarının yanı sıra; Ferhan Şensoy'un Şahları da Vururlar, Erman Canatan'ın Batakhane Güzeli, Oktay Arayıcı'nın Bir Ölümün Toplumsal Anatomisi oyunlarının özgün müziklerini besteledi.1992 yılında Maden Mühendisliği'ni son sınıftan bırakarak, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro Oyunculuğu Ana Sanat Dalına girdi. Konservatuvar öğrenciliği sürecinde, Ergin Orbey'in yönettiği Antigone, Dinçer Sümer'in yönettiği Martı, Ned Bobkof'un yönettiği Ziyaret ve Murat Karasu'nun yönettiği Oyun Nasıl Oynanmalı adlı oyunlarda oynadı.Yine bu süre içinde amatör tiyatro çalışmalarına çalıştırıcı olarak devam etti. Çeşitli amatör üniversite topluluklarına temel tiyatro dersleri verdi. Nâzım Hikmetten derlediği bir kolajı, bu dersler bağlamında sahneye koydu.Yazdığı Kutup Yıldızı adlı çocuk oyunu, 2001 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda iki sezon oynadı. 2002-2003 öğretim yılında Tennesse Williamsın Arzu Tramvayı adlı oyununu sahneye koydu.2002-2005 yılları arasında konservatuvarda oyunculuk ve sahne çalışması derslerini verdi. 2005 yılında konservatuvardaki görevinden ayrılarak televizyonda oyunculuk yapmaya başladı.2007 yılında "OLMAK YA DA OLMAMAK (Adaylar ve Eğitmenler İçin Oyunculuk Sınavlarına Hazırlık Kılavuzu)" adlı kitabı yayımlandı.Amatör olarak gitar, ud, buzuki çalmakta, şarkı söylemekte ve beste yapmaktadır.

Oyuncu (11)

Son Yorumlar (27)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 04 Ocak 2016 20:59:12

10

çok iyi bir oyuncu . mimikleriyle bana hep kartal tibeti andırır.oyun gücünü çok iyi şekilde kullanarak seyircisini kendine hayran bırakmış 10 numara bir oyuncu.

ikbalgucluler avatar ikbalgucluler 08 Kasım 2013 10:42:51

rüyada bile olsa,insanın kalbine hayat tomurcuklarını atan,yüreğin heycanla çarpmasını sağlayan,vay be hakikatten yaşam bazen güzelmiş dedirten,rüyada olsa insana mutluluk veren benliğinize ve her halinize hayran kalmamak ve sevmemek mümkünmü.iyiki v arsınız sizi veren ALLAH,a şükürler olsun.ayıp veya günah yapmadığımı biliyorum.bu sebeple ALLAH seni sahibine bağışlasın.ancak güzele bakmak sevaptır.sen ve sana benzeyen oğlum benim sevabımsınız...*

gezgin1903 avatar gezgin1903 16 Ekim 2013 22:03:05

10

cengiz bey gerçektende çok başarılı bir oyuncu

Yandex.Metrica