Aykut Sözeri

Doğum Tarihi 1 Ocak 1950
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü
Ajans Sihirli Anahtar

Biyografisi

1950'de Ankara'da doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro yüksek bölümünden, 1969 yılında mezun oldu. Daha öğrencilik yıllarında Devlet Tiyatrolarında oynamaya başladı. Konservatuvar yıllarında C üneyt Gökçer, Mahir Canova, Bozkurt Kuruç gibi hocalardan dersler aldı.

Başta Ankara Devlet Tiyatrosu olmak üzere, Devlet Tiyatrolarının farklı bölgelerinde, yönetmen, oyucu olarak çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarına emekli olduktan sonra da, "konuk sanatçı" olarak devem etti. TRT de uzun yıllar Seslendirme sanatçısı olarak çalıştı. Yerli ve yabancı pek çok oyuncuyu seslendirdi. Türkiye pek çok ünlü oyuncuyu onun sesinden tanıdı. Asıl mesleği olan tiyatro oyunculuğu olan Sözeri, dizi filmlerde Sinema filmlerinde de oynadı. Sözeri, ayrıca kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Cenk Sözeri'nin de babasıdır.

Oyuncu (50)

Son Yorumlar (4)

Eko07 15 Şubat 2017 17:29:27

Eko07
-


GönderEko07
1 dakika
80 lerin başında TRT de yayımlanan Saint in dönüşünde başrolde ki Ian Ogilvy yi seslendiriyor du Aykut bey. Biz çocuk idik. Dizi çok hoşumuza giderdi. Ancak bunda Aykut Sözeri nin payı çok büyük idi bence. Sesi karizma tik ve sempatik Saint e öyle yak ışır ve cuk otururdu ki adeta kendi sesi gibi yakışırdı. Fotoğrafına bakınca ona benzediğini de görüyorum. Dizinin bölümlerini ingilizce olarak buldum ancak TRT deki Aykut Sözeri dublajlı kayıtlarını bulsam çok mutlu olurum...Kendisinde varmıdır acaba.. Nasıl ulaşabilirim. Bu arada sonra Galaktika da Starbuck ı da çok güzel seslendirmiştir. Keşke o kayıtları tekrar yayınlasalar . Çok hoşunuza( hoşumuza ) giderdi..

erdemli78 11 Ağustos 2016 15:35:00

80'li yıllarda TRT'nin tek kanal olduğu dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri Yapımı "Mayk Hammer" dizisinin baş rol oyuncusu " Stacy Keach" seslendiren tiyatro sanatçımız.

magnetics 05 Şubat 2012 10:58:02

80lerde Tarzan adlı çizgi dizide de Tarzan'i seslendirirdi, ayrica Galactica Starbucks unutulmazlar arasında

Yandex.Metrica