Yıldırım Önal

Doğum Tarihi 11 Ekim 1931
Ölüm Tarihi 10 Ekim 1982
Doğum Yeri İzmir
Ölüm Yeri İzmir
Eğitim Durumu Ankara Konservatuarı Tiyatro Bölümü

Biyografisi

1970'lerde tiyatrodan koparak kendini sinema ve televizyon çalışmalarına verdi. 1973'te Dinmeyen Sızı filmindeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü'nü kazandı. Önal, bir turne için gittiği İzmir'de beyin kanamasından öldü.

Yaşamının son yıllarında yaşadığı ekonomik sıkıntı yüzünden kazandığı Altın Portakal ödülü'nü bir rehinciye bırakmak zorunda kalmış ve bir daha da geri alamamıştır. Bu olayın anısına 1999'dan beri her yıl, bir sinema emekçisine Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında Yıldırım Önal Anı Ödülü verilmektedir.

Oyuncu (53)

Eser (1)

Son Yorumlar (50)

erhaab avatar erhaab 06 Ekim 2017 03:44:41

10

Hani hepimiz diyoruz ya herhangi bir sanatçı adına ''Türk Sineması için büyük kayıp'' diye. İşte bu söz gerçek anlamda Yıldırım Önal için geçerlidir sadece.

Benim için Sadri Alışık ve Orhan Günşiraydan sonra 3.sıradadır kendisi Türk Sinemasında.

4 0 yaşında tiyatrodan sinemaya geçmiş, 3 yıl fırtına gibi estikten sonra kahrolası furya dönemi başlayınca sinemadan elini çekmiş ve 51. doğumgününden 1 gün önce vefat etmiştir erkenden.

Türk Sinemasında sadece 3 yıl öyle bir karakter oyunculuğu sergilemiştir ki bıraktığı izi takdir etmeyen yoktur. Kendine has tok sesi, ağır duruşu ve sert mizacı ile bazen aşıkları ayıran zengin ve gaddar fabrikatör baba, bazen de güven veren yardımsever kişi rolündedir.

Ne yazık ki filmleri sayılı. Böyle büyük bir ustanın erkenden rahmetli olması ve sağlığında kıymetinin bilinmemesi Türk Sineması adına ne büyük bir talihsizlik, ne büyük bir vefasızlık.

Nur içinde yatsın, Allah mekanını cennet eylesin. Amin.

kartal_tibet_1938 avatar kartal_tibet_1938 05 Mayıs 2015 11:01:17

yeri dolmacak büyük bi oyuncu değerli bi aktör. sinemanın baba adamlarından. ses tonu dehşet, oyun gücü vahşet. filmleri 10 numara. şehvet kurbanı, dinmeyen sızı , zavallı, çıplaklar başlıca eserleri allah rahmet eylesin.

sholay 02 Mayıs 2014 22:07:52

Karizmatik güclü bir sesi vardi. Patlak gözleri ile yüzüne ayri bir stil katiyordu. Ayrica türkceyi de güzel konusuyordu. Maalesef Dünya'dan erken ayrildi.

Yandex.Metrica