Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Muazzez Kurdoğlu (Muazzez Yücesoy Lutas)

Muazzez Kurdoğlu

Doğum Yeri : Amasya

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1920

Ölüm : 1996-01-01

Eğitim : Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü

Hakkında : Asıl adı Muazzez Yücesoy Lutas olan sanatçı, 1920 yılında Amasya'da doğdu. Babası, Giriftzen Asım Bey'dir. Ankara Muallim Mektebini bitirdikten sonra. 6 Mayıs 1936 yılında yapılan sınavlarda başarı göstererek Ankara Devlet Konservatuvarı'nın Tiyatro Bölümü'ne kaydoldu. Böylece sanatçı, konservatuvarın tiyatro bölümünde eğitime başlayan ilk 11 öğrenci arasındaki üç kadın öğrenciden biri oldu. 1941 yılında mezun olduktan sonra Devlet Tiyatroları'nda çalışmaya başladı. 1950'li yıllar boyunca çok sayıda tiyatro oyununda rol aldı, birçoğunda başrol oynadı. Bu dönemde sanat camiasının dikkatini çeken genç oyuncu, 1960'lı yıllardan itibaren sinemada da roller almaya başladı ve kariyerini pekiştirdi. Uzun sanat yaşamı, 1985 yılında yaş haddini doldurdurması dolayısıyla sona erdi ve emekli oldu. Muazzez Yücesoy, kendisi gibi tiyatro kökenli olan Haluk Kurdoğlu ile evlenmiş ve bu evlilikten Cem Kurdoğlu adında bir çocuğu olmuştur. 1996 yılında, 76 yaşındayken yaşama veda eden Muazzez Yücesoy Kurdoğlu, sanatçı ve tiyatrocu Işıl Yücesoy'un da halasıdır.kartal tibet tutkunu

24 Ekim 2011 23:31

Ben de onu Silvesterin dediği gibi çoçuklukta Şükriye ATAV'LA hep karıştırdım. Fizik benzerliğinin yanı sıra aynı katagoriksel Tiyatro alt yapı'da donanımlı bir sanatçı.. Toprağı bol, mekanı cennet olsun...

Cevap Yaz

silvester

10 Temmuz 2010 14:24

Çok mükemmel bir sanatçıydı.Bir demet menekşe filminde çok beğenmiştim onu.Rahmetli Şükrüye Atav la çok benziyorlardı.Sinemamızın ençok üretkenlik yapıldığı yıllarında yaşamış olması,gelecek kuşaklara daha iyi anlatılacak oluşu,onun bir şansıdır diyebilirim.Mekanı cennet olsun...Silvester.

Cevap Yaz

MGUNAY

16 Haziran 2010 16:20

rahmetli eşi Haluk Kurtoğlu gibi yetenekli bir oyuncuydu köylü kadın rollerini güzel oynuyordu Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

seyirci06

14 Aralık 2008 01:22

türk tiyatrosuna en büyük emeği geçenlerden ve konservatuarın ilk mezunlarından. nur içinde yatsın.

Cevap Yaz

segal844

12 Ağustos 2008 16:43

Yan rollerde oynayan kadın sinema oyuncumuzdu.Türk sinemasında fazla film yapmamasına rağmen oynadığı filmlerde karakterleriyle sanatçı anlamında tanınmış bir oyuncu oldu.Az filmini izledim fakat oyunculuğu beni etkiledi.Manevi anlamda disiplinli,titiz,sert,asık yüzlü ve diktatör gibi bir kişiliği vardı.Acımasızlığını sert bakışlarıyla ifade ediyordu.Kötüyü oynarken de ustaca oynamıştır.Bunları sıralarken de kötü bir karakteri oynayan bir sanatçının doğal olarak zeki,kurnaz ve akıllıca planlar yapan biri olduğunu unutmamak gerekir.Bu sanatçımız da aynen bunları karakterine uygulamıştır.Tiyatro dan gelme bir kişinin üstelik bir de devlet tiyatrosunun sayılı, değerli taşlarından biri olunca kötüyü oynamanın nereden geldiği daha iyi anlaşılıyor.Allah rahmet eylesin..  

Cevap Yaz

capone

22 Mayıs 2008 10:57

çok iyi bir oyuncuydu

Cevap Yaz

capone

13 Mart 2008 20:47

haluk kurtoğlu nun eşi cem kurtoğlu nun annesi

Cevap Yaz

zoran

24 Ocak 2007 05:55

Ne değerli ne büyük ne yeri zor doldurulur oyunculardan biriydi.Allah rahmet eylesin.Devlet tiyatrosunun dev oyuncularından biriydi.ne dogum tarihi araştırılmış ne öldügü gün belirtilmiş.yazık...unutulamayacak sanatçılarımızdan biridir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica