Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Nebile Teker

Nebile Teker

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 12 Mart 1929

Eğitim : Ortaokul

Hakkında : 1950 lerden 1960 ların başına kadar Yeşilçamda birçolk filmde başrol oynayan Nebile Teker'in renkli bir yaşantısı, güzelliği ve hayatını iyi sürecek kadar parası vardı. Ama o renklilik devam edemedi 1965 den sonra akıl sağlığındaki değişimler nedeniyle Yeşilçam'dan dışlandı. Oda bir süre gazinolarda dansözlük yaparak hayatını kazanmaya çalıştı. Daha sonra Amerika'ya giderek 10 yıl kalan Teker, 80'li yıllarda Türkiye'ye dönmüş. Döndükten sonra, mücevherlerini, pasaportunu ve birçok özel eşyasını çaldırmış: Sonra Sirkeci'de 3 sınıf Otellerde yaşamaya çalışmış..‘Nebile Hanım'a 1990'lı yıllarda Film-San Vakfı Başkanı Ümit Utku yardım elini uzatmış ve onun emekli olabilmesi için çalışmalara başlamıştı. 1 Ekim 1993 tarihinde emeklilik hakkını kazanan Teker, Hafta Sonu Gazetesi'nde yayımlanan ‘‘Ümit Utku, Nebile Teker'i arıyor’’ haberinden sonra, 1994 yılında Gültepe'de bir otel odasında açlıktan ölmek üzereyken bulunmuş. Film-San Vakfı Genel Sekreteri Sırrı Gültekin ile vakfın sekreteri Gülçin Üçer bankada biriken emeklilik parasını Nebile Teker'e teslim etmişlerdi. 1993'ten bu yana emeklilik maaşı alan Teker, kaldığı otelin kapatılması üzerine taşınmak zorunda kaldığını, fakat bu maaşla kalacak yer bulamadığını belirtmiş. 2001-2002 yılına kadar Sirkeci Otellerinde yaşamaya çalıştığı biliniyor. Sonrası meçhul. Hayatta ise 90 yaşında olmalı Allah yardımcısı olsun.Yaşlılık ve kimsesizlik zor zanaat. - mkurtsenmkurtsen

12 Temmuz 2019 07:25

Sanatçının 1954 yapımı Yollarımız Ayrılıyor filmini izledim. Devrinin hatırı sayılır güzellerindenmiş. Ayrıca filmin primadonnası..... ilk sahnesinden son sahneye kadar ön planda. Filmde Fikret Hakan'ın da küçük bir rolü var oğlunu oynamış. Biyografi sini yazdım. Ne yazık ki sonu iyi olmamış. Yaşlılık dönemlerini binlerce borç bırakarak yaşadığı üçüncü sınıf otellerde yokluk içinde geçirmek zorunda kalmış Ama yinede yaşadığı yaşamak zorunda bırakıldığı hayata uyumlu bir tevazu içinde olmamış.Hep star havasında hep en güzel. Aynen Cahide Sonku gibi Uçup gitmiş şöhret ve güzellikten dahi ödün vermek yok. . Bir keresinde halktan kimselerin daha çok da gençlerin denize girdiği boğaz sahilinde dolaşırken gördüm dikkatli bakınca tanımıştım. ,yaşlılık zamanları olmalı mayosunu giymiş kimseye aldırmadan güneşleniyordu. Yine alımlı ve güzeldi Araştırdım 2002 yılına kadar hayatta sonrası meçhul. Zayıf bir ihtimal ama yaşıyorsa Allah yardımcısı olsun. Yaşlılık ve kimsesizlik zor zanaat.

Cevap Yaz

tevfik cakmak

6 Mart 2010 05:16

NEBİLE TEKER(12 Mart 1929 İstanbul)/Tiyatro-Sinema Oyuncusu-Dansöz)İstanbul'da doğdu.1945'de Ses Opereti'nde "Van Kedisi"oyunuyla sanat yaşamına atıldı.Bu oyunda dikkatleri güzelliği ile üstünde toplayan sanatçı,daha sonraki yıllarında"Van Kedisi" lakabıyla anıldı.1945'de "Köroğlu" filmiyle sinema oyunculuğuna başladı.Daha sonraki yıllarda Raşit Rıza ve Halide Pişkin'le birlikte Anadolu turnelerine çıktı.İzmir Şehir Tiyatrosu'nda ve İzmir Radyosu'nda çalıştı.1962'den sonra tiyatro ve sinema oyunculuğunu bırakarak dansözlüğe başladı.

Cevap Yaz

nedim yıldız

25 Ocak 2008 17:09

türk sinemasının özellikle 50 li dönemin unutulmaz güzellikte başarılı kadın oyuncusu...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica