Seyhan Karabay

Doğum Tarihi 22 Şubat 1946
Doğum Yeri Adana

Biyografisi

1946 yılında doğmuş olan Karabay, mandolin ve akordiyonla müziğe başladı. Uğur Dikmen ve Cahit Berkay'la 60'ların başında amatör bir grup kurmuş olmasının yanında babasının tiyatrosunda da müzisyenlik yaptı. Çeşitli orkestralarla profesyonelliğe adım atan Karabay'ın Karaca'yla çalışmaları Apaşlar'la başladı. Kardaşlar'da grubun sesörgüsüne ıklığ ile getirdiği katkı, Kardaşlar'ın özgün bir Anadolu Pop oluşumu olmasında büyük rol oynadı. Ersen-Kardaşlar döneminin sonunda grubun gerçek anlamda dağılmış olmasına rağmen kendi adı altında Kardaşlar'ı devam ettirmek istedi. 1974 yazına doğru Aydın Çakuş (gitar), Ali Rıza (bağlama, yaylı tambur, cura, vurgulu tambur) ve Ayzer Danga (davul)'dan oluşan yeni Kardaşlar'ı kurdu. Bu güçlü fakat kısa ömürlü kadroyu takiben topladığı yeni Kardaşlar ile Selda'ya eşlik etti. Bu kadroda Atilla Engin (vurmalılar), Nuri Bora (gitar) ve Elvan Aracı (trombon, bağlama, org) bulunuyordu. Selda ile beraber bir parça kaydeden bu grup hemen dağıldı. Ekim 1974'te kendisinin ve Perihan Savaş'ın oynadığı "Gerçek" filminin müziklerinden oluşan "Nem Kaldı?" 45'liği, Seyhan Karabay-Kardaşlar adına çıktı. Şubat 1975'te Ahmet Güvenç (bas), Tahsin Ünüvar (flüt), Deniz Dündar (davul), Yalçın Gürbüz (org) ve Samim Boztaş (gitar)'dan oluşan yeni bir Seyhan Karabay-Kardaşlar kadrosu topladı. Kısa süre içinde bu kadronun ritm bölümü, bas gitara Özkan Uğur'un katılımıyla yeniden şekillendi ve 1975 ilkbaharının ortalarına doğru bu kadroyla "Kan Davası" 45'liği kaydedildi. "Nem Kaldı?" ve "Kan davası", müzikal olarak oldukça sağlam iki 45'likti ama Kardaşlar da artık Kardaşlar olmaktan çıkmıştı. Bu kadronun kısa süre içinde dağılması üzerine Nurhan Özcan (gitar), Akay Temiz (davul) ve Harun Kolçak'la (bas( beraber kurulan son Kardaşlar'ın da 1975 sonbaharında dağılmasıyla bir efsane sona erdi. Karabay 1977'de Seyyal taner ve Sedat Avcı'yla 25.Saat adlı grubu kurdu.

Oyuncu (13)

Müzik (3)

Son Yorumlar (14)

yeşilçam1987 08 Nisan 2018 10:02:02

7

Gençliğinde çok yakışıklıymış gerçekten ve oynadığı filmlerdede güzel oyunculuk sergilemiş..Arzu okayla evliliğin eşiğinden dönmüş..Sinemayı erken bırakması üzücü bir kayıp olmuş bence... .Uzun ömürler dilerim..

B a r b a r o S avatar B a r b a r o S 08 Ocak 2018 15:23:51

10

Oyunculuğundan ziyade iyi bir müzisyendir Cem Karaca ile çalışmıştır(Grubun ismini hatırlayamadım). MFÖ kurulmadan önce İpucu beşlisi grubunda yer almıştır. ''Heyecanlı'' isimli parçaları harikadır yanılmıyorsam bu şarkıya çekilen klip, Türkiyede bir şarkıya çekilen ilk video kliptir diye hatırlıyorum.
Seyhan Karabay oyunculukta ise müzikteki kadar başarılı değildir bana göre. belli bir kalıbın dışına çıkamaz şımarık zengin çocuğu veya serseri genç rollerinde karşımıza çıkar nadiren. bir dönem aşk yaşadığı sevgilisi Arzu Okay sayesinde bazı erotik filmlerde de rol almıştır..

Kleberson avatar Kleberson 08 Haziran 2015 19:51:30

7

iyi bir oyuncuydu kendisi cirkef filminde iyiydi seyhan karabay cok basariliydi

Yandex.Metrica