Şeref Çokşeker

Gerçek Adı Meral Çokşeker
Doğum Tarihi 1 Ocak 1937
Ölüm Tarihi 29 Eylül 2004
Doğum Yeri istanbul
Ölüm Yeri istanbul

Biyografisi


1937 yılında İstanbul da doğan oyuncu, 1971 yılında çekilen, başrolünde Eşref Kolçak’ın oynadığı “Kartallar” isimli filmde “Anne” rolü ile Yeşilçam’a girmiştir.Sert yüz hatları ve yeşil gözleriyle, kötü kadın rollerini de başarıyla canlandırmıştır.

Oyuncu (100)

Son Yorumlar (7)

sinemaagresif avatar sinemaagresif 06 Mart 2016 13:14:31

8

Arkadaşlar Delikadir39 arkadaşın dediği gibi Şeref Çokşeker'in Muhteşem Durukan'la hiçbir ilgisi yok. Nasıl oluyor da ikisi karıştırılıyor çok şaşırdım. Şeref hanımın isminden dolayı mı acaba? Arkadaşımız Şeref hanımın kim olduğunu izah etmiş zaten. Benimde en çok beğendiğim rolleri Şaşkın Damat'ta Meral Zeren'in hovarda teyzesi rolü ile Tokatçı'daki Nazan Saatçi'nin cadaloz annesi ile Tatlıses'in Çile filmindeki çilekeş ana rolleridir. Muhteşem Durukan ise Türk Sineması'nda ara rollerde canlandırdığı tiplemelerle hafızalara kazınan sanatçıdır.Kemal Sunal filmlerinde canlandırdığı bazen iyi bazen kötü adam rolleriyle daha çok tanındı. Oynadığı birçok filmde fötr şapkasıyla karşımıza çıkmaktadır.

silvester 05 Mart 2016 12:45:20

Şeref Çokşeker i,Sıdıka Duruer le hep karıştırmışımdır.En güzel Yeşilçam filmlerinde izledik onu.Acaba hayatta mı bilenler varsa yazabilir mi? .......Silvester.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 17 Ocak 2016 15:58:39

8

kemal sunal filmlerinde genellikle görünürdü. ferdi tayfur ve cüneyt arkının bir iki filmindede denk geldim diye hatırlıyorum. anne rollerinde çok başarılıdır ama şükriye atavın yerini tutamaz. tokatçı filminde eminenin annesi rolündede gayet başarıl ydı ayrıca şaşkın damatta değişik bir rolü vardı konken partilerine meraklı vurduymaz bir kadını oynuyordu.güler ökten dublajı kendisine çok yakışıyor bence.

Yandex.Metrica