Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ergin Orbey

Ergin Orbey

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 14 Ağustos 1936

Ölüm : 2012-07-18

Eğitim : Ankara Devlet Konservatuar?

Hakkında : 1936, İstanbul doğumlu olan Engin Orbey, lise eğitiminden sonra iki yıl İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde eğitim görmüitür. 1955 yılında girdiği Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümü'nden 1961 yılında mezun olan Orbey, aynı yıl Devlet Tiyatroları'nda göreve başlamış ve dört yıl boyunca hem oyuncu hem de yönetmen olarak görevini sürdürmüştür. 1967 yılından itibaren, çeşitli özel tiyatrolarda yönetmenlik, oyunculuk ve sanat yönetmenliği yapan Orbey, 1971 yılından sonra bu çalışmalara Yönetmen, senarist ve oyuncu olarak sinemayı da eklemiştir. 1978 yılında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevine atanmış ve Mimik ve Sahne Dersleri öğretmenliğini sürdürmüştür. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda rejisörlük görevi de üstlenen Orbey, Yeşilçam'da pek çok unutulmaz ve takıntılı karakteri eğlenceli bir biçimde perdeye ve ekranlara taşımıştır. Sanatçı 18 Temmuz 2012 yılında hayata gözlerini yummuştur.Sinemakralı1

2 Mart 2020 01:44

Allah rahmet eylesin bu kadar yetenekli bir sanatçının neden bu kadar az projede yer aldığını anlamak zor keşke daha çok projede yer alsaymış iyi oyuncuydu yönetmen ve senarist olarak da fena değildi mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

performer

22 Aralık 2015 22:58

mekanı cennet olsun, böyle muhteşem bir aktörün bu kadar az filmde oynamış olması üzücü. tiyatroda kimbilir zamanında ne harika işler çıkarmıştır, o dönem tiyatroda onu izleyenler bilir ancak.

Cevap Yaz

Loverman

20 Temmuz 2012 18:38

damat bayram ve hababamdaki müfettiş rolleri başarılıydı. kendi sesini kullanması keza başka bir başarıydı. arzu filmin oyuncu kadrosunu oluşturma dışında aynı yapım şirketinde yer alan filmlerin rejideki önemli dallarında da katkılar yaptı. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. 

Cevap Yaz

MGUNAY

18 Temmuz 2012 13:35

Allah rahmet eylesin Hüseyin Şevki Topuza aynı zamanda yönetmendi büyük üsdat Bizim Aile filmini güzel yönetmiştir.

Cevap Yaz

silvester

18 Temmuz 2012 13:14

Ergin Orbey.Çok değerli bir sinema adamıydı.Evet.Sinema adamıydı diyorum,sinemacılığı sadece oyunculukla sınırlı değildi.Sinema sanatının bir çok evresinde bulunmuş,senarist,rejisör,yönetmen vs.Her dalda hizmeti olan biriydi.Az evvel vefatını teesürle öğrendim.Allah tan rahmet diliyorum bu önemli sinema emekçimize.....Silvester.

Cevap Yaz

Yuxel1907

18 Temmuz 2012 12:23

Aktör ve Rejisör Ergin Orbey'in vefat ettiğini az önce öğrendim. Ergin Orbey; Hababam Sınıfı'nın unutulmaz Müfettişi Hüseyin Şevki Topuz'u, Arzu Film ekolünün unutulmaz aktörlerinden, Rejisörlerindendi. Allah rehmet eylesin..

Cevap Yaz

sonmüdavim

5 Kasım 2011 23:02

Oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik ve senaristlik yaptığını da buradan öğrendim. Kendisini tekrar sinema da görür müyüz acaba?

Cevap Yaz

silvester

27 Eylül 2011 11:00

Kralemrah çok haklı.Böyle sempatik bir oyuncunun daha fazla filmi olmalıydı.Hababam sınıfındaki müfettiş rolü çok komikti.O sözleri karıştırması ne kadar komikti.Asıl komiğime gidende,o sözler karıştırılırken,Kelmahmut hiç bozuntuya vermeden işin içinden çıkmaya çalışması ve ,o ciddi duruşu, sahneye çok daha güzellik ve renk katmıştır.İşte, bu insanlar bu yüzden unutulmuyor ve, bu yüzden çok seviliyorlar..Böyle bir devrin sanatçılarıdır bu insanlar........Silvester.

Cevap Yaz

KralEmrah88

6 Temmuz 2011 15:57

boyle bir oyuncu ve 8 film ? neden diye dusunmeden edemiyorum, Cok komik ve mukemmel bir oyuncu , oynadigi 8 filmde ayri komik , ozellikle Merakli kofteci de doktor rolu komikti , Keske daha fazla filmde oynasaydi , Allah uzun omurler versin

Cevap Yaz

kariz_ma_35

4 Eylül 2010 20:32

Ergin Orbeyi hemen hemen hepimiz hababam sınıfındaki müfettiş rolüyle ve çok az oynadığı 1-2 Kemal Sunal filmleriyle hatırlarız zaten rol aldığı filmler bellidir ve azdır kamera arkası çalışmalarıyla gözlemlediğim bir isim az ve öz biçimde sinemada var olan bir emektarımız ama oyunculuğu iyidi özellikle sinirli çıkışları çok iyi oynardı tıpkı rahmetli karakter oyuncusu Hüseyin Kutman gibi Ergin Orbey uzun ömürler diliyorum...

Cevap Yaz
Yandex.Metrica