Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yılmaz Erdoğan

Yılmaz Erdoğan

Doğum Yeri : Hakkari

Doğum Tarihi : 4 Kasım 1967

Eğitim : İ.T.Ü. İnşaat Mühendisliği - Nöbetçi Tiyatro - BKM Ustası

Hakkında : İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara´da tamamladı. İTÜ İnşaat Mühendisliğini kazandı fakat ağır basan tiyatro tutkusu eğitimini yarıda bırakmasına neden oldu.Tiyatroya Ferhan Şensoy´un 'Nöbetçi Tiyatrosu'nda başladı, daha sonra Levent Kırca´nın 'Olacak O Kadar' adlı televizyon programında başyazar olarak görev yaptı.

TRT´de yayınlanan 'Umut Taksi' adlı diziyi yazdı ve bu dizide oyuncu olarak rol aldı. · Tiyatroda dolu dizgin giden Erdoğan daha sonra Türkiye´nin en büyük oyuncu kadrosuna sahip olan 'Gereği Düşünüldü' isimli oyunu yazdı; bu oyun 4 yıl kapalı gişe oynadı.Bu oyundan sonra tiyatro çalışmalarına Yasemin Yalçın Tiyatrosu´nda başlayan Yılmaz Erdoğan 'Haşlama Taşlama' ve yine bu tiyatroda 5 yıl sahnelenen 'Kadınlık Bizde Kalsın' adlı oyunları yazdı.

Yılmaz Erdoğan tiyatro yaşamına bundan sonra ortağı Necati Akpınar ile birlikte kurduğu Beşiktaş Kültür Merkezi´nde devam etti. Burada yine başrollerini Demet Akbağ ile paylaştığı 'Bir Demet Tiyatro' adlı diziyi yazdı. 'Otogargara' ise son olarak yazdığı müzikaldi ve tiyatro severlerin yoğun ilgisiyle 4 yıl kapalı gişe oynadı. Bu arada son iki yıldır yine kendisinin yazdığı ve oynadığı tek kişilik 'Cebimdeki Kelimeler' adlı oyunu Beşiktaş Kültür Merkezi´nde sahnelendi.

İlk albümü 'Kayıp Kentin Yakışıklısı´nda ´Soğuk ve şehirlerarası otobüslerde vazgeçtim çocuk olmaktan ve beslenme çantamda otlu peynir kokusuydu babam´ diyen tiyatro dünyasının önemli isimlerinden, küçük büyük herkesin ´Mükremin Abi´si Yılmaz Erdoğan´ın 'Kayıp Kentin Yakışıklısı' adlı bir şiir kaseti Prestij Müzik etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı.Bu albüm Yılmaz Erdoğan´ın yazdığı 17 şiirden ve bu şiirlere eşlik eden Metin Kalender, Nizamettin Ariç ve Ali Aykaç´ın bestelediği ezgilerden oluşuyor.

Erdoğan´ın albümünde şiirler, Türk Sanat Müziği´nden örnekler, türküler etnik müzikler gibi geniş bir müzik yelpazesi eşlik ediyor ve sanatçının kendi sesinden kısa bir türkü de bulunuyor. Yılmaz Erdoğan´ın bu ilk şiir albümünün yönetmenliğini Metin Kalender üstlendi.Kaset piyasaya çıkışının ilk haftasında 100.000´lik satış tirajına ulaştı ve şiir albümleri kategorisinde önemli bir yer edindi. Erdoğan´ın zekice ve nice motiflerle işlenmiş, kendine özgü üslubuyla yazdığı hüzün ağırlıklı şiirleri dinleyenleri yoğun bir duygu karmaşasına sürükleyecek.

Senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini paylaştığı Vizontele filmi büyük başarı kazandı.

İlgili Filmlerkaancakaniik

14 Mayıs 2015 21:50

Vizontele ve Organize İşler de çok iyidi... en son Russell Crowe ile oynadığı The Water Diviner da da öyleydi... sanırım o film için ödül aldı geçenlerde

Cevap Yaz

sinemadelisi

8 Şubat 2015 00:08

Hem dramda hem komedide çok iyi bir oyuncu olduğunu kanıtladı.Yö netmenliğiyle Türk sinemasında yeni bir dönemi açtı.Son olarak Son Umut filmindeki Yüzbaşı Hasan rolüyle Avustralya Oscar'larında ödül alıp tüm Türkiye'yi gururlandırmıştır.

Cevap Yaz

portiangel

21 Mart 2013 16:31

Haybeden gerçeküstü Aşk içn teşekkürler...

Cevap Yaz

enginyuksel1982

31 Ocak 2013 22:17

büyük sanatçı 10/10

Cevap Yaz

rhegno

28 Eylül 2012 00:26

cok başarılı..projelerinin hepsi tuttu

Cevap Yaz

bltszlk

15 Aralık 2010 21:04

Yılmaz Erdoğan 1990'lı yıllardan ''Yasemince''  komedi programında yer aldı.5 yıl boyunca ''Bir Demet Tiyatro'' dizisini  bizlere sevdirdi.2000'li yıllarda ise kendi yaptığı komedi filmleriyle büyük beğeni topladı ve ''Çok Güzel Hareketler Bunlar'' programını yapıyor.Her zaman Ülkemize komedi filmleri yapmasını tavsiye ederim

  Yılmaz Erdoğan çok başarılı bir sanatçı.Kendisine saygılar dilerim. 

Cevap Yaz

0k3v1n0

9 Aralık 2010 13:09

İtici ßir Oyuncu.

Cevap Yaz

delikadir39

20 Ağustos 2010 16:06

Dediklerinize %100 katılıyrum.Ben de ilk gördüğüm günden beri sevmemiştim.

Cevap Yaz

kariz_ma_35

26 Haziran 2010 22:23

Sevgili dostlar yılmaz erdoğan bundan böyle benim için bitmiştir çünkü pkk cesetlerine şehit demiş bunu söyleyen kim olursa olsun bizden  değildir zaten sanatçı olarakta pek tasvip etmediğim bir ünlüydü çok güzel hareketler bunları reytinğ için küfüre çevirmişti proğramı ve küfürleri yayında keserek devam etmişlerdi fena değil diyebileceğimiz işler yaptı fakat bu üslubundan dolayı tv de görmek istemiyoruz.......

Cevap Yaz

Konyali_ERSIN

12 Mayıs 2010 20:43

Cok iyi bir oyuncu, senarist ve yonetmen.. Ornek aldigim bir ustadir..

Cevap Yaz
Yandex.Metrica