Romalı Perihan

Gerçek Adı Perihan Özkurt
Doğum Tarihi 18 Mart 1942
Ölüm Tarihi 4 Mayıs 2016
Doğum Yeri Roma
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Akademiadella Arte Silvio di Roma

Biyografisi

Türk soprano, soylu, ressam, manken, köşe yazarı ve oyuncu İran asilzadesi Bijan, Esfandiari-Prince of Bakhtiari İtalya'da evlenmiştir. Zeki Müren tarafından takılan "Romalı" lakabıyla bilinmektedir. Roma'da doğan ve büyüyen Romalı Perihan, o zamanlar İtalyan medya tarafından "La Bella Turca" ve "La Turca Romana" lakaplarıyla, sık sık Prenses Romalı Perihan veya Prenses Soprano olarak anılmıştır. On yedi yaşında bir şarkıcı olarak kariyer peşinde önce, kısa bir süre Accademia Nazionale di Arte Drammatica Silvio D'Amico'de eğitim almıştır. Romalı Perihan, Avrupa sosyetesinde önde gelen isimlerden biri olmuştur.Son derece akıcı İtalyanca ve Türkçe'si olan Perihan toplamda beş dil bilmektedir.Ayrıca Perihan, Şairler ve Yazarlar Kültür Vakfı ve Şair Ozan ve Yazarlar Kültür Derneği onursal başkanıdır.“La Bella Turca” İtalyan yönetmen Federico Fellini yönetmenliğinde birkaç filmde rol almış, Antonio Margheriti, Dino De Laurentiis, Remzi Jöntürk, Roberto Bianchi Montero, Sergei Bondarchuk, Yılmaz Güney ve Zeki Alasya gibi dönemin ünlü oyuncularıyla aynı filmlerde rol almıştır. Türkiye'de ilk olarak Zeki Müren tarafından söylenen takma adı Romalı Perihan olarak tanınmış Avrupa medyasında ise Peri-Han, Peri Han, Pery Han olarak tanınmıştır.

5 Mayıs 2016'da uzun süredir devam eden şeker hastalığı sonucu hayatını kaybetmiştir

Oyuncu (5)

Son Yorumlar (8)

lebkuchen avatar lebkuchen 05 Mayıs 2016 17:31:55

10

Cok Üzgünüm cok...Canimiz Perimiz,Hakkin rahmetine kavustu:(((..Cok erken biraktin bizleri...Kalbi güzel,Yüzü güzel..Bebek ruhlu Dostum benim.Allah sana gani gani Rahmet eylesin..Isiklar icinde git,Nurlarda uyu,insallah...

mkurtsen avatar mkurtsen 05 Mayıs 2016 12:21:57

Sanatçının ölüm haberini müzsiyen Onur Akay, Twitter hesabından böyle duyurdu:

"Romalı Perihan'ı maalesef kaybettik. Romalı lakabını Zeki Müren takmıştı ve sonunda Zeki Müren gibi kendisini ölüme terk etmesi çok üzücü. Rahatsızlığı geçen yaz başl a dı. Asıl rahatsızlığı psikolojik sorunlardı. Yanına kimseyi yaklaştırmıyordu. Şeker hastalığı sinir uçlarına vurdu ve kaslarında erime başladı. Bir deri bir kemik kaldı. Kendisi rahatsızlığını günde 2-3 litre içtiği gazoza bağlıyordu ama durum öyle değildi. .Bakımsızlıktan eriyordu. İlk önce Gata’ya yattı ama psikolojik sorunlarından tedaviyi kabul etmedi. Raporlarında bile, tahlilleri ve Emar çekilmesini kabul etmediği için taburcu olduğu yazıyordu. Daha sonra kendisini bir profesör gördü ve bakımsızlıktan bu durumda olduğunu, iyi bakılırsa sağlığına kavuşacağını söylemişti.
-Beşiktaş Belediyesi kendisine yardımcı oluyordu. Zaman zaman belediye görevlileri yemek bile götürüyordu. Bilincini kaybedip fenalaşınca, belediye Bağcılar İklim Hastanesi’ne kaldırdı. Doktorlar makinaya bağlı yaşadığını, bilincinin yerinde olmadığını ve yaşama şansının %10 olduğunu söylemişti.

Perihan Benli ve Romalı Perihan olarak bilinir ama hastanede kayıtlı soyadı ise Perihan Özkurt. İspanya’da bir ablası olduğunu iliyorum. Türkiye’de yeğeni vardı ancak psikolojik sorunlardan yanına kimseyi yaklaştırmıyordu. Mekanı cennet olsun"

'Romalı Perihan' için dua istiyorum...
'

botanik28 05 Mayıs 2016 12:10:33

Asıl adı Perihan Benli Özkurt olan sanatçı, 04 Mayıs 2016'da İstanbul'da vefat etmiştir. ALLAH ameli ile rahmet eylesin...

Yandex.Metrica