Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Uğur Dündar

Uğur Dündar

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 15 Eylül 1943

Eğitim : İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü

Hakkında : 1943 Yılında İstanbul'da doğan Uğur Dündar, lise eğitimini Vefa Lisesi'nde tamamladı. Lisans eğitimini ise, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nü yapan Dündar, 1970 yılında TRT'nin açtığı sınavları kazanarak televizyon prodüktörü ünvanıyla göreve başladı. Gene 1970 senesinde İngiltere'de BBC'nin "Televizyonda Yapım-Yönetim" kursuna katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra TRT'de; yapımcı, yönetmen, sunucu olarak değişik televizyon programlarına imza atan Dündar, 1978'in "Sedat Simavi Vakfı Ödülü"nü kazandı. Sonraları, İstanbul ve Marmara Üniversiteleri'nde "Tv Programcılığı" derslerine lisansüstü hocalık yaptı. TRT'de 20 yıl süreyle çalıştı. Aynı zamanda Hürriyet Gazetesi yazarı olan Uğur Dündar, ülkemizde soruşturmacı televizyon gazeteciliğini başlatan ilk yayıncı oldu. 1992 yılında yayın hayatına başlayan ve halen yayında olan "Arena" programı, Dündar'ın hayatındaki belkide en büyük adımı idi. "Arena"nın yayına girdiği günden itibaren adı bu programla anılmaya başlandı. Programın çekimleri ve röportajları sırasında Uğur Dündar ve ekibi kimi zaman tartaklandı, kimi zaman ise gözaltına alındı. 2 Sedat Simavi Ödülü, birçoğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden olmak  üzere 100'ü aşkın  başarı  ödülü aldı. Ulusal platformdaki bu ödüllerin yanı sıra "Arena" ve Uğur Dündar, 1997 Berlin Televizyon Festivali'nin "Onur Konuğu" oldu. Dündar ve ekibi, Organ Mafyası araştırmasıyla da Türkiye Tv tarihinde ilk kez "The New-York Festivals"de "Finalist Award" ödülünü, ayrıca Washington'daki "Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu-ICIJ"den "Başarı Ödülü"nü aldı.



Rıza_Nur

7 Haziran 2015 12:45

İşte Hayat filminde o kadar kötü değildi bence...

Cevap Yaz

nostaljiadami

2 Temmuz 2011 16:52

Oyunculugnu bilmem ama bence ekranlarin en iyi haber spikeridir, ilkeli durust ve tarafsiz haber yapar, oteki kanallarin %90 gibi yalakalik yapmaz kimseye.  Allah Ugur abimize uzun omurler versin, ve basarilarinin devam etmesini diliyorum.

Cevap Yaz

Binnai

24 Mayıs 2010 10:24

Uğur dündarı ben sevmıyorum çok yapmacık biri doğal değil hareketlerı çok yapmacık gelıyor rol kabiliyetide yok bence geçen gun beyaz  showda  bir yönetmenden bahsettı o teklif etmiş ugur dundara güneyt artkını bitirriz  demiş guneyt arkınla kendını bir tutması bile komik neyse sonuç itibariyle oyunculuk yerlerde spkerlık fena değil

Cevap Yaz

kariz_ma_35

16 Kasım 2009 17:15

Çok başarılı bir isim arenada kariyerinin doruk noktasına çıktı sonradan star habere geçti oyunculuğuda fena değildir

Cevap Yaz

Rufik

10 Haziran 2009 00:24

Türkiyenin en iyi haber spikerlerinden 1si arena programı vardı helikopterden atlardı

Cevap Yaz

Yuxel1907

15 Mayıs 2009 14:34

Uğur Dündar, bana her zaman fizik olarak David Hasselhoff'u hatırlatır; bence çok benziyorlar..

Cevap Yaz

Loverman

18 Aralık 2008 20:29

objektif haberciliğin simgesi. habercilikte kimse onun kadar sağduyulu, tarafsız, cesur, zeki ve seviyeli olamaz. Dünkü yayınlanan haber programında da benim şu anda yazdıklarımı aynen doğruladı. oynadığı işte hayat adlı filmdede kötü oynadığı söyleniyor. biz onu rol yaparken hiç görmedik çünkü.

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

8 Ekim 2008 08:52

Kendisini her zaman beğenirim ve oldukça başarılıdır.

Cevap Yaz

Sylvester Stallone

6 Ağustos 2008 23:21

TÜRK HABER TELEVİZYONCULUĞU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR İSİM,KATKILARI UNUTULMAZDIR..YILLARDIR GAZETECİLİK YAPMAKTA VE HABERLERİ SUNMAKTA Kİ ESKİDEN KANAL D'DE İDİ VE EFSANE HABER PROGRAMI ARENA'YI SUNMAKTAYDI VE ŞİMDİ DE STAR TV'DE HABERLERİ SUNMAKTA GAZETE YAZILARI ZATEN GÜZEL OKURUMDA HER ZAMAN VE AYRICA KENDİSİYLE DE TANIŞMIŞIMDIR...

Cevap Yaz

| S z R |

4 Mayıs 2008 04:41

Haber alanında başarılı

Cevap Yaz
Yandex.Metrica