Uğur Dündar

Doğum Tarihi 15 Eylül 1943
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü

Biyografisi

1943 Yılında İstanbul'da doğan Uğur Dündar, lise eğitimini Vefa Lisesi'nde tamamladı. Lisans eğitimini ise, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nü yapan Dündar, 1970 yılında TRT'nin açtığı sınavları kazanarak televizyon prodüktörü ünvanıyla göreve başladı. Gene 1970 senesinde İngiltere'de BBC'nin "Televizyonda Yapım-Yönetim" kursuna katıldı. Türkiye'ye döndükten sonra TRT'de; yapımcı, yönetmen, sunucu olarak değişik televizyon programlarına imza atan Dündar, 1978'in "Sedat Simavi Vakfı Ödülü"nü kazandı. Sonraları, İstanbul ve Marmara Üniversiteleri'nde "Tv Programcılığı" derslerine lisansüstü hocalık yaptı. TRT'de 20 yıl süreyle çalıştı. Aynı zamanda Hürriyet Gazetesi yazarı olan Uğur Dündar, ülkemizde soruşturmacı televizyon gazeteciliğini başlatan ilk yayıncı oldu. 1992 yılında yayın hayatına başlayan ve halen yayında olan "Arena" programı, Dündar'ın hayatındaki belkide en büyük adımı idi. "Arena"nın yayına girdiği günden itibaren adı bu programla anılmaya başlandı. Programın çekimleri ve röportajları sırasında Uğur Dündar ve ekibi kimi zaman tartaklandı, kimi zaman ise gözaltına alındı. 2 Sedat Simavi Ödülü, birçoğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden olmak  üzere 100'ü aşkın  başarı  ödülü aldı. Ulusal platformdaki bu ödüllerin yanı sıra "Arena" ve Uğur Dündar, 1997 Berlin Televizyon Festivali'nin "Onur Konuğu" oldu. Dündar ve ekibi, Organ Mafyası araştırmasıyla da Türkiye Tv tarihinde ilk kez "The New-York Festivals"de "Finalist Award" ödülünü, ayrıca Washington'daki "Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konsorsiyumu-ICIJ"den "Başarı Ödülü"nü aldı.

Oyuncu (6)

Son Yorumlar (12)

Rıza_Nur avatar Rıza_Nur 07 Haziran 2015 12:45:00

1

İşte Hayat filminde o kadar kötü değildi bence...

nostaljiadami 02 Temmuz 2011 16:52:07

Oyunculugnu bilmem ama bence ekranlarin en iyi haber spikeridir, ilkeli durust ve tarafsiz haber yapar, oteki kanallarin %90 gibi yalakalik yapmaz kimseye.  Allah Ugur abimize uzun omurler versin, ve basarilarinin devam etmesini diliyorum.

Binnai 24 Mayıs 2010 10:24:05

Uğur dündarı ben sevmıyorum çok yapmacık biri doğal değil hareketlerı çok yapmacık gelıyor rol kabiliyetide yok bence geçen gun beyaz  showda  bir yönetmenden bahsettı o teklif etmiş ugur dundara güneyt artkını bitirriz  demiş guneyt arkınla kendını bir tutması bile komik neyse sonuç itibariyle oyunculuk yerlerde spkerlık fena değil

Yandex.Metrica