Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!


sinemadünyası

4 Eylül 2017 20:23

Daha onunla konuşmaya gelmeden önce babasının tiyatro sanatçısı İhsan Balkır, annesinin de Alman asıllı Irene Balkır olduğunu biliyorduk. bildiklerimize, bilmediklerimiz de eklendi. Fatoş Balkır 24 Ocak 1940'ta İstanbul'da dünyaya gelmiş. 29. Taksim İlkokulu'ndan sonra Atatürk Kız Lisesi'ne girmiş ve Orta'yı da, Lise'y ide burada okumuş. Sonra Hukuk Fakültesi'ne kaydolmuş. Fakültede ikinci sınıfa geçtiği yıl (yani 1959'da) tanıştığı Hidayet Goloğlu ile evlenmiş. Bu, bir genç kızın evlilikle noktalanan normal öğrenim yıllarının hikayesi. Oysa Fatoş Balkır bu yıllara bir de sanat çalışmalarını sıkıştırmış. Piyeslerde rol almış, filmlerde oynamış, aryalar söylemiş. Balkır'ın sanat serüveni 1943 yılında başlıyor. O yıl Şehir Tiyatro'su Çocuk Bölümü'ne girmiş ve 1948‘e kadar şimdi sayısını hatırlamadığı kadar çok piyeste rol almış... Ortaokula başlarken babası İhsan Balkır, kızını konservatuara kaydettirmiş. 1950-52 yıllarında yaz tatillerinde «Uçuruma Giden Kadın» ve «Kanlı Küpe» gibi filmlerde rol alan Fatoş Balkır, konservatuarı bitirdikten sonra 1962 yılında İstanbul Operası'na girmiş. Fatoş Balkır o yılları nedense unutamıyor. Küçüklüğünden beri ideali olan operaya kavuşmuş. Sevişerek evlendiği bir eş, 4 Temmuz 1960'ta doğan Aydan adlı şirin mi şirin bir kızı var, mutlu mu mutlu... (Ses Dergisi - 17 Mayıs 1969)

Cevap Yaz

lebkuchen

1 Mayıs 2016 11:42

Bana,Fatos Balkir dendigi zaman ilk aklima gelen,Ses tonudur,zira ben onu cocuklugumda,cok az sayida cevirdigi filmlerinden öte,Radyo,da hergün merakla,bir bölümünü bekledigimiz,ve dinledigimiz,Hergün saat 18 de yayinlanan Cocuk Bahcesi,adli radyo Piyeslerin,den tanirim,Perili Kösk,Kasagi,Pembe Incili Kaftan,sesi ile hayat verdigi en güzel Piyeslerdir..Nur Icinde,Uyusun....

Cevap Yaz

kamilzafer

6 Mart 2016 13:17

Opera sanatçısı bir babanın kızı.3.5 yaşında şehir tiyatrosu çocuk bölümüne girmiş.9 yaşında dublaja başlamış,16 yaşında konservatuara sonrasında hukuk fakültesine girmiş,evlenmiş,2. sınıfta ayrılmış.1961 de operaya,1966-67 de ise radyoya geçmiş.Operadan 1968 de ayrılmış. Yakalandığı hastalıktan kurtulamayıp 29.8.86 cuma İstanbul'da vefat etmiş, ertesi gün Feriköy mezarlığında toprağa verilmiş.Toprağı bol olsun. Zafer ALGAN

Cevap Yaz

Loverman

29 Aralık 2011 18:12

küçük oyuncu ercan inangiray ın dublajına uyumlu bir sanatçı. bahsedildiği gibi erkek oyuncuları seslendirmiştir. iyi bir sese sahiptir.

Cevap Yaz

MGUNAY

28 Mart 2011 16:14

bu bir puanı veren kim Allah aşkına abimiz önemli bir bilgi veriyor Köroğlu filmindeki Ayvaz'ın dublajını kim yaptıysa bende merak ediyordum acaba yanlış bilgi verdiği içinmi bir puan veriyorsunuz merak ediyorum acaba bir çekemezlikmi var doğru bilgi veren arkadaşları lütfen bir puan vererek tepkinizi göstermeyin yanlışsa yorumun altına yazarak yanlış bilgiyi düzeltin diyorum.

Cevap Yaz

Yuxel1907

18 Aralık 2010 20:07

Türk bir baba ve Alman bir anneni çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Türk pop müziği sanatçısı olarak şöhreti yakalamıştır. Uzun yıllar tiyatro ve opera çalışmalarının yanı sıra filmlerdeki erkek çocukları seslendirmesiyle tanınmıştır. Genç sayılabilecek bir yaşta kanserden vefat etmiştir.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica