Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sermet Serdengeçti

Sermet Serdengeçti

Doğum Yeri : Gaziantep

Doğum Tarihi : 22 Temmuz 1945

Ölüm : 1976-12-25

Hakkında :

Ankara devlet tiyatrosunun kadrolu oyuncusu.1974 te Oksal Pekmezoglunun italyan oyuncu Lando Buzzancanın ERKEK DEDİGİN BÖYLE OLUR serisinden kopyalayarak çektigi BEŞ TAVUK BİR HOROZ filmiyle sinemaya adım attı.İlk filmiyle star oldu.25 Aralık 1976da İstanbul Zeytinburnunda içinde bulundugu aracın denize uçması sonucu araç içindeki üç kişiyle beraber boğularak can verdi .Cenazesi o dönemde büyük bir kalabalık eşliginde topraga verildi.Sermet serdengeçti türk sinemasında seks filmleri dönemini açan beş tavuk bir horozun başrol oyuncusu olarak tiyatro kökenli ilk seks yıldızı ünvanıyla sinema tarihimize geçti.

1970'li yılların ünlü sinema-magazin dergisi PAZAR'ın 06-01-1977 tarihli 1059. sayısında SAMİ BAŞARAN imzasıyla çıkan yazı" YEŞİLÇAM'DAN BİR SERMET SERDENGEÇTİ GELİP GEÇTİ" başlığını taşıyor.Yazı aynen şöyle:

"Geçtiğimiz hafta sonunda arkadaşları ile birlikte eğlence dönüşü otomobille denize uçan ve boğularak ölen Sermet Serdengeçti'nin son filmiydi bu.Bindikleri özel otomobilin Yeşilköy'den dönerken sahil yolunda denize uçması sonucu arkadaşları hostes Deniz Kalpakçıoğlu, annesi Emel Kalpakçıoğlu ve Hasan Elmalı ile birlikte boğularak ölen Sermet Serdengeçti geçtiğimiz yılın adından en çok söz ettiren aktörleri arasındaydı.

Tiyatrodan sinemaya geçenlerden olan Sermet Serdengeçti 1945'te Gaziantep'te doğdu. Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesi'ni bitirdi. Bir süre Ankara Demirspor'da futbol oynadı, bateri ve kontrabas çalarak müzikle de uğraştı.Tiyatro yaşamına 1962 yılında Orhan Asena'nın yazdığı "Tohum ve Toprak" adlı oyunla başladı. Ankara Devlet Tiyatrosundan sonra Başkent, Mithatpaşa, Kardeş Oyuncular ve Sezer Sezin tiyatrolarında oynadı. Sermet Serdengeçti sinemaya 1974 yılında "Beş Tavuk Bir Horoz" adlı filmle adım attı.İlk filminin iyi iş yapması üzerine birbiri ardı sıra "Ah Deme Oh De, Tokmak Nuri, Şipşak Basarım, Ah Ne Adem Dilli Badem, Yumurtanın Sarısı" gibi filmlerde oynadı. Sermet Serdengeçti geçen yıl Yeşilçam'da yerli sinemanın seks güldürü türündeki en başarılı oyuncusu ünvanını da kazanmıştı.

Sermet Serdengeçti'nin Şişli Camii'nden kaldırılan cenazesi Yeşilçam'ın vefasızlığını bir kez daha ortaya koydu.Cenaze töreninde gözler Sermet Serdengeçti'nin arkadaşlarını boş yere aradı çünkü cenazeye gelenler parmakla sayılacak kadar azdı. Soğuk bir kış günü Şişli Camii'nden kaldırılan cenazede bulunanların sayısı on beşi geçmiyordu. Sermet Serdengeçti'nin aramızdan ayrılması acıydı ama cenaze töreninde on beş kişinin bulunması kuşkusuz daha acıydı..."
ToqqLe

9 Haziran 2020 06:46

Ölümü çok üzücü gerçekten o yaşta ölmesi de ayrı üzücü komedi filmlere yakışıyordu allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Rıza_Nur

27 Kasım 2019 17:58

Gâliba kendisini bütün filmlerinde Sadettin Erbil seslendirmiş.

Cevap Yaz

MGUNAY

4 Haziran 2020 11:36

Tuzsuz Deli Bekir'de Timuçin Caymaz konuşmuş. Ama orada başrolde değildi film erotik değildi. Ama erotiklerin hepsi Saadettin Erbil olabilir.

beyzacetin

10 Ağustos 2012 14:07

fena değil bence, cok da iyi bir oyuncu oldugunu düşünmüyorum vasat

Cevap Yaz

silvester

24 Haziran 2012 13:28

Hiç unutmuyorum.1976 yılının son günleriydi.Günaydın gazetesinin sürmanşeti,o acı kazayı konu almıştı.Sermet Serdengeçti,nişanlısı ve kayınvalidesinin içinde bulunduğu otomobil,boğazın soğuk sularına gömülmüştü ve o acı kazadan kurtulan olmamıştı.Filmleri hakkında pek fazla bilgim yok ama şöhret olduğu dönemin Türksineması maalesef o furya dönemini yaşıyordu.O süreç ve, o elim kaza,maalesef Sermet Serdengeçti nin şanssızlığıydı.Allah rahmet eylesin......Silvester.

 

Cevap Yaz

lokamalajuk

10 Temmuz 2011 17:21

Sermet Serdengeçti 31 yaşında vefat etmiş e ne diyelim Allah günahlarını affetsin ölüm insana her zaman yakın önemli olan ne yapıp ettiklerimizdir  kimin aklına gelirdi acaba o yıllarda adamın o yaşta vefat edeceği ama elden birşey gelmez Allah kimseyi nefsiyle baş başa bırakmasın 

Cevap Yaz

delikadir39

25 Aralık 2010 17:19

Bugün ölümünün 34.yılı.Allah taksiratını affetsin.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

MGUNAY

9 Temmuz 2010 10:54

erotik komedi filmlerini başlatan tiyatrocu yaklaşık iki sene sonra trafik kazasında ölümü ayrı bir talihsizlik ne diyelim Allah taksilatını affetsin.

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

28 Mart 2009 21:46

Bakırköy'den Zeytinburnu istikâmetine giderken Zeyportu geçince orada bir ölüm virajı vardır..İşte rahmetli de orada o ölüm virajında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetmişti..

Cevap Yaz

battalgazi28

30 Ekim 2008 19:01

ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM ÇOK ERKEN AYRILDI ARAMIZDA    NOT FLİMLERİNİ ARIYORUM BİLENLER YARDIMCI OLURSANSEVİNİRİM BATTAL_GAZİ_28@

Cevap Yaz

ozcanbektas1982

20 Ekim 2008 17:32

Sermet Serdengeçti tiyatro kökenli bir sanatçıydı.Çok erken yaşta aramızdan ayrıldı.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica