Yasemin Yalçın

Gerçek Adı Yasemin İlbey
Namı Sürahi Hanım
Doğum Tarihi 5 Ağustos 1959
Doğum Yeri Malatya

Biyografisi

Yasemin Yalçın, (d. 1959, Malatya) Türk tiyatro oyuncusu, komedyen. Birçok film ve tiyatro oyunları bulunan oyuncu, 2009 yılında Suzan Kardeş tarafından çıkarılan Makyaj Odası Şarkıları albümünde sesl endirdiği Taht Kurmuşsun Kalbime adlı şarkı ile albümde yer almıştır. Kızı Eda'nın şeker hastalığına yakalanması sonrasında tiyatroya ara vermiştir. Daha sonra Oyunun Oyunu adlı tiyatro oyunuyla tiyatroya geri dönmüştür. 1991 yılında En İyi Komedyen ödülünü almıştır. Yasemince adlı kült tv klasiğinde yıllarca değişik karakterler canlandırmıştır. En bilinenleri Sürahi Hanım, Kakılmış, Şüayip, Alican ve Başbayan'dır. Ünlü tiyatrocu İlyas İlbey'le evlidir.

Oyuncu (19)

Son Yorumlar (33)

saralarda avatar saralarda 28 Ocak 2017 20:17:54

Özellikle 90'ların sonu 2000'lerin başlarında fenomen bir isimdi

mansur34 avatar mansur34 04 Temmuz 2016 15:18:54

8

Yasemin yalçın türkiye nin en iyi kadın komedyenlerinden olmasına rağmen kendi adına filmler yapılmamasından dolayı hak ettiği yere gelemedi belki yasemince proğramları olmasa adına filmler de yapılabilirdi yada 70 ler de oyunculuğa başlasa daha popü ler olabilirdi yeni dizi ve filmlerde görmek isteriz.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 12 Haziran 2016 22:49:36

10

bu kadın dehşet ve vahşet çok komik rollerinin hakkını sonuna kadar veriyor benim için tam bir star evvela kemal sunalın talih kuşu filminde oyuncuğuluğunu göstermiş. sonra yasemince 1994 de başladı meşhur sürahi nine tiplemesi yılmaz erdoğana aitti ilk olarak dizi atv de yaseminname olarak başladı zaten ilk taci yılmaz erdoğan onun öncesinde show tv de haşlamalarla taşlamalar vardı 93 de meşhur asminyez karakterini kim unutabilir ? sesi de güzeldi yasemin yalçının bazı şarkıları o söylerdi bunlard dışında ilya ilbeylede çok iyi ikililer kızları da fox ta yayınlanan sürahi hanım skecine katıldı. ama ilyasla en meşhur tiplemesi kakılmıştır.siz baba kısa kak kocam itilmişede it diyebilirsiniz repliğini nasıl unuturuz .95 kanal d de ince ince yasemince oldu 97 de start tv geçti 98 de gene kanald deydi 99 da perşembe günleri show tv de yasemince adıyla çıktı birara stardayken tansu çilleri canlandırırdı hamaset hanım tiplemesinde rahmetli müşfik kenterle oynamıştı. bunamış iki ihtiyarı en güzel şekilde oynuyorlardı şuayip alican ve gülizar tiplemeleride çok hoştu hele ki hamsiye en komiklerindendi dursun dursun şarkısı hala kulaklarımda.

Yandex.Metrica