Nuran Devres

Gerçek Adı Nuran Emren
Doğum Tarihi 1 Ocak 1948

Biyografisi


TED Ankara Koleji'nin ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İngiliz Filolojisi bölümünde eğitim aldı. Üniversite eğitimi sırasında TRT'nin spikerlik sınavını kazandı. 31 Ocak 1968'de, TRT'nin Ankara'daki deneme mahiyetindeki ilk televizyon yayınının spikerliğini gerçekleştirilmiştir. Devres'in yaptığı açılış konuşması şöyledir: "Sayın Seyirciler Burası 3. bant 5. kanaldan deneme yayınları yapan Ankara Televizyonu. Bugün 31 Ocak 1968. Bu akşamki deneme yayınlarına başlıyoruz.". Üç yıl daha TRT'de çalıştıktan sonra Amerika'nın Sesi'nin Türkçe servisi için açılan sınavı kazanan Devres, TRT'den istifa edip kısa süreliğine ABD'ye gitti.

1980'lerin sonlarından itibaren senaristlik yapan Devres, Bir Aşk Uğruna, Evdeki Yabancı, Savunma, Marziye, Bize Ne Oldu, Cinlerle Periler, Kara Melek, Melekler Adası, Sahte Prenses gibi pek çok ünlü TV dizisinin senaryosuna imza attı. Senaryoları nedeniyle "Entrikalar Kraliçesi" olarak da tanınmıştır.

Senaryo (48)

Son Yorumlar (15)

mansurx avatar mansurx 10 Ekim 2016 18:25:51

7

Entrika konulu dizileriyle tanınan bir senaristti ayrıca 2016 da melek-i tavus adlı ilk romanı da epey ilginç bir romandır yeni dizi ve filmlerde görmek isteriz.

erakman avatar erakman 28 Ağustos 2014 07:18:57

8

Entrikaların yazarı.Bu alanda rakipsiz.Özellikle Sibel Turnagöl'ün oynamış oldugu Sır filmini izlemenizi tavsiye ederim.

freddie 16 Mart 2010 14:10:03

kara melek, ateş dansı, melekler adası, rüyalarda buluşuruz, sır, bize ne oldu, marziye, kara duvak, masum değiliz, asla unutma, benim için ağlama, savunma, sarı evi esrarı, nilgün,köstebek, intizar, gizli aşk, evdeki yabancı, mirasyediler, gerilla.. TV dizilerinin adıydı bunlar Ne yazık ki eskisi kadar dizi yazmıyor yazsa bile böyle şiddet, entrika ve çarpık ilişkilerle dolu olmuyor Sanırım o da rtük'ten nasibini aldı Çok üzülüyorum çok.. 90'lardaki özgür yayınları arıyorum 

Yandex.Metrica