Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Esen Günay

Esen Günay

Doğum Yeri : İzmir

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1943

Ölüm : 2018-08-29

Eğitim : Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü

Hakkında : Türk sinemasının önemli bir dublaj sanatçısıdır. 30 yıl Kadir İnanır'ı filmlerin ve dizilerin seslendirmelerini yapmakla birlikte, iki filminin dışında Ferdi Tayfur'u bütün filmlerinde seslendirmiştir. Ayhan Işık, Yılmaz Güney ve Orhan Gencebay dışında 1963 yılından günümüze Türk filmlerinde ve yabancı film ve dizileri de seslendirmiş olan Günay, özellikle Amerika kıtasının keşfini anlatan 1492: Conquest of Paradise adlı filminde Kristof Kolomb'u canlandıran Gérard Depardieu adlı oyuncuya Türkçe dublaj için sesini vererek gönüllerde taht kurmuştur. Bu güne dek yaklaşık 15.000 film ve dizilerde jönleri seslendiren Esen Günay, 1965 yılında sinema reklam filmlerinde başladığı seslendirmeye şu sıra Vodafon reklamlarında devam etmektedir. 46 Senedir seslendirme sanatçısı olan Esen Günay, 1960 yılında Ankara Devlet konservatuvarında tiyatro tahsili yapmış daha sonra İstanbul'daki Arena tiyatrosunda Yıldırım Önal ile birlikte birçok tiyatro oyununda rol almıştır. 2014 yılı itibariyle, Esen Günay şimdilerde Tv8 televizyon Kanalı'nın kurumsal sesi olarak çalışmalarını sürdürmekte.

İlgili Filmleryasfer19

12 Mart 2020 11:48

KRAL FERDİ TAYFUR'U EN İYİ SESLENDİREN ESEN GÜNAY HOCAMIZDIR.

Cevap Yaz

Leonardo

5 Nisan 2019 00:28

Yerli, yabancı her türlü filmde jönleri büyük bir başarıyla seslendirmiştir. Müthiş bir ses rengi vardı. Röportajını uzun yıllardır arıyordum. Sonunda Dublaj Tarihi adlı belgeseldeki sözleriyle, sesinin yanında beyefendi kişiliğiyle kendisine bir kez daha hayran oldum. Sesin hep yaşayacak büyük usta.

Cevap Yaz

aybicekurtkız

9 Ekim 2018 16:56

Aramızdan ayrılalı 2 ay olmasına rağmen vefatını özür dileyerek şimdi öğrendiğimi ve üzüldüğümü belirtmek istiyorum... 46 sene dublaja adanmış bir ömür... Beyaz perdenin görünmeyen muhteşem sesi sanatının ustası tam 15 binin üzerinde yerli ve yabancı film / dizi ve reklamların sesi....Hepimizin aşina olduğu ses sanatçısı Ferdi Tayfur'la özdeşleşen güzel sesin kahramanı... Son dönemlerde tv8 'in kurumsal sesi olarak çalışmış değerli sanatçımız bir yıl önce Alzheimer hastalığına yakalanınca akrabalarının yanına İzmir'e yerleşmiş ve 3 ağustosta beyin kanaması geçirip 29 ağustosta hayatını kaybetmiştir.. Esen Günay'a Allah'an rahmet dilerim... Mekanı cennet olsun...

Cevap Yaz

Rıza_Nur

9 Ekim 2018 00:46

Allah rahmet eylesin. Ferdi Tayfur'a yakışan biricik sesti.

Cevap Yaz

AlınYazısı

1 Eylül 2018 12:08

Esen Günay, Son dönem aramızda olan türk sinemasına sesiyle hayat veren seslendirme ustalarından biriydi. Toron Karacaoğlun'dan sonra vefatına çok üzüldüğüm saygın bir kişidir.. Yeşilçam'ın oyuncularının vefatı bir yana geride kalmış bir kaç seslendirme sanatçısı olanların vefatı biz sinema severleri fazlasıyla üzmekte. Habere göre Esen Günay son dönemde Alzheimer hastalığına yakalanmış. ve Kişileri tanımakta sorun çekiyormuş. Esen Günay eşittir Ferdi Tayfur demekti bizim için.Ferdi Tayfur'a müthiş bir uyumu vardı. Bulut Arasa da sesi çok yakışırdı. Ayrıca Cüneyt Arkını da seslendirmiş. Harika bir ses tonu vardı. Çağrı filmindeki o muazzam seslendirmesini dinlemek lazım. Nur içinde uyusun, usta asla unutulmayacak isimlerden. Allah Rahmet Eylesin.

Cevap Yaz

Göztepe

31 Ağustos 2018 17:35

İyi bir dublaj sanatçısıydı seslendirmede yeşilçamın olmazsa olmazlarındandı. Allah rahmet eylesin her zaman o güzel sesiyle hatırlayacağız filmlerde arka arkaya seslendirme sanatının Toron Karacaoğlu ve Esen Günay ile birlikte iki devini kaybetti.

Cevap Yaz

sinemaadamı

6 Aralık 2016 13:08

esen günay dedi mi aklıma ilk ferdi tayfur geliyor. sesi en çok ferdi babaya yakışıyor. yadeller, batan güneş,kara gurbet,son sabah, yuvasız kuşlar,huzurum kalmadı,günaha girme gibi filmlerde hep onun sesi var. ferdi babayla adeta özdeşleşmiş bir sestir. bunun dışında 70 li yıllardada en çok yalçın gülhan ve aytaç armana giderdi sesi. mesela erkekler ağlamaz filminde yalçını o konuşmuştu. nefret,yemin,ezilenler gibi filmlerdede yalçın abiyi hep o seslendirmişti. sesi bilhassa yüksek sesle konuştuğunda çok iyi bağırma çağırma inleme seslerini çok güzel çıkartıyor. ayrıca argo kelimeleri ,siyasi içerikli cümleleri de çok iyi kullanıyor. tarihi filmlerdede sesi kötü adamlara yakışıyor. örneğin, yıldırım gencer, turgut özatay, nihat ziyalan, atilla ergün sesinin en çok yakıştığı kötü adamlardandır. manken furyası ve arabesk filmlerdede sesi baya kullanılmıştır. selami şahini bile konuşmuştur. ilk dönemlerinde ibrahim tatlıses ve gökhan güneyi de bol bol seslendirmiştir. reklamlarda bile dublajlık yapan bir dublaj sanatçısıdır. kadir inanırı dizilerinde hep o konuşmuştur. sesi tolga savacı ve tarık tarcana da çok iyi gider. tarık akan ve cüneyt arkını seslendirmiştir başarılı bir şekilde allah uzun ömürler versin esen abiye.

Cevap Yaz

mansurx

6 Aralık 2016 06:24

Esen günay iyi bir dublaj sanatçı ama seslendirmen olarak pek seçici olmamıştır neredeyse o dönemde kim popülerse onu seslendirmiştir 70 ler furyasında seslendirmenlik yapması bence kariyerinin en yanlış seçimidir ama günümüze kadar seslendirmenlik yapması da bir başarı sayılır.

Cevap Yaz

Eko09

1 Şubat 2016 12:22

O kadar süper bir ses ki kendisi seksen li yıllarda sinemada. Christopher Reeve in canlandırdığı Superman i seslendirmiştir . Sesi o kadar yakışmış ki kaç yıl geçti hala hafızamda kazınmış.O filmlerin kayıtları nerelerde acaba. Tekrar izlemek isterdim. Çok başarılı dublajlar idi.

Cevap Yaz

erakman

15 Şubat 2014 10:25

Muhtesem bir ses tonu sanatçı.Turk sinemasında kendi dalında kesinlikle ilk 3 te.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica