Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Başak Köklükaya

Başak Köklükaya

Doğum Yeri : Ankara

Doğum Tarihi : 19 Nisan 1974

Eğitim : Ankara Devlet Konservatuarı Bale Bölümü -Bilkent Üniversitesi Sahne ve Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü

Hakkında : Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuvarı, Bale Bölümü ile Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Tiyatro Bölümünden mezun oldu. 1995 yılında Şehir Tiyatrolarında çalışmaya başladı. İlk TV deneyimi 1995 yılında Yazlıkçılar ile oldu ve Bizimkiler dizisiyle devam etti. İlk sinema tecrübesini Ferzan Özpetek'in Hamam adlı filmiyle elde etti. Bu filmle Ankara Film Festivalinde "Umut veren yeni kadın oyuncu" ödülünü aldı. 1999 yılında rol aldığı ve Zeki Demirkubuz'un yönettiği Üçüncü Sayfa filmiyle Türkiye'de verilen tüm sinema ödüllerini kazandı. Takip eden yıllarda kariyerini sinema ve dizi projeleriyle devam ettirdi. Çağan Irmak'ın Mustafa Hakkında Her şey, Tassos Boulmetis'in Bir Tutam Baharat, Zeki Demirkubuz'un İtiraf, Alberto Rondalli'in Derviş, Ferzan Özpetek'in Harem Suare ve 'Hamam' filmlerinin yanı sıra, Yılmaz Erdoğan'ın Organize İşler filminde de rol aldı. Birçok sinema eleştirmeni ve yazarına göre duru güzelliği ve doğal oyunculuğuyla, son dönemin aranan oyuncuları arasında önemli bir yer edinmiştir.mkurtsen

3 Ekim 2017 20:15

Başak Köklükaya 24. Uluslararası Adana Film Festivali'nde 2 kadın öne çıktı. Biri Başak Köklükaya diğeri Meltem Cumbul. Başak aldığı En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü KHK ile işinden atılan biri hapish anede diğeri hastanede yoğun bakımdaki 2 öğretmen Nur iye ile Semih' e adamış. Kendine yakışanı yapmış, tebrik ediyorum. Meltem hakkındaki yorumum ise yapmamalıydı diye düşünüyorum. Semih Kaplanoğlu filmleri yurt dışındada ses getiren eli sıkılmayacak bir yönetmen değil yaptığı 8 filmin yapımcılığınıda kendisi üstlenmiş, günümüz koşullarında film yapmak kolay değil Kültür Bakanlığı Sinema Dairesinin Türk filmlerine ciddi katkıları var. Film yapımcılarından geçmişte de iktidar çevreleri ile iyi geçinen yönetmenler olmuş, yine olacaktır. Belli ki koşullar mecbur ediyor, Meltem yönetmenin kendinden olmayanı ötekileştirme ile suçladığı yanlışa bilerek veya bilmeyerek kendiside düşmüş oluyor. Her neyse belki oda yaptığından pişmandır.

Cevap Yaz

mansurx

8 Kasım 2016 14:15

Başak köklükaya yetenekli iyi bir oyuncu bir ara çok popülerdi ama son dizileri kül ve ateş ve tek başımıza dizileri tutmayınca oyunculuğa ara verdi sanırım keşke sinemaya yönelseydi çoktan beri ortada yok 42 yaşında artık eski popüleritesini yeniden kazanması zor gibi umarım şaşırtır bizi.

Cevap Yaz

şabanoviç

20 Temmuz 2015 10:48

bu oyuncuları anlamıyorum evlenince neden oyunculuk yapmazlar oyunculuk çocuk oyuncağımı

Cevap Yaz

MGUNAY

20 Temmuz 2015 17:02

sanırım eşleri tarafından kıskanılıyorlar. eee kıskanılmıyacak gibi değilki güzel kadınlar.

mansuryıldırım

20 Temmuz 2015 08:09

Dört yıldır hem ekrandan hemde sinemadan uzak olan güzel yetenekli iyi bir oyuncu daha fazla ara verirse üzgünüm unutulup gidebilecek oyuncularımızdan çünkü genç oyuncular çok yetenekli ve hırslı umarım geç olmadan oyunculuğa geri döner.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

24 Şubat 2014 23:19

Bence tantanadan uzak salt işini yapan gerçek bir oyuncu

Cevap Yaz

coolman33

23 Şubat 2012 16:24

Aslında yurt dışında bizi temsil edebilecek düzeyde. kendine has güzelliği.oyunculuğu ve magazinden uzak bir yaşantı sürmesi artıları. zuhal olcay gibi hüzünlü roller kendisine çok yakışıyor.

Cevap Yaz

porssuk

19 Temmuz 2011 21:46

Çok iyi bir oyuncu, kendine has bir güzelliği var, kaliteli işlerde rol alıyor, seçici, zarif birisi. Türkiye'de doğmasaydı klişesini kullanmak istediğim nadir oyunculardan.

Cevap Yaz

melisrenan

7 Haziran 2010 16:47

Çok iyi bir oyuncu, her rolün hakkını veren ve ayrıca çok farklı güzel bir yüzü var.

Cevap Yaz

fdts

7 Temmuz 2009 21:05

çok başarılı yapımlarda rol alıyor ve bununda hakkını veriyor.

Cevap Yaz

Exotic

11 Şubat 2009 09:14

kaliteli bir oyuncu... bizimkilerde ilk gordum kendisini..bence en iyi cikisi Mustafa Hakkinda Hersey filmiyle yapti...ondan once adini zaten ucuncu sayfayla durumustu ama bence cikisini mustafa hakkinda hersey filmiyle yapti..herzaman kaliteli yapimlarda yer aldi..hem cok guzel hem cok hanim efendi hemde gercek bir oyucnu.favori listemde.. yolu acik yeni bir filiz akin olabilir

Cevap Yaz
Yandex.Metrica