Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ali Taygun

Ali Taygun

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1943

Ölüm : 2009-12-16

Eğitim : Robert Koleji-Yale Üniversitesi(ABD)

Hakkında : Eğitiminin ardından bir süre Kent Oyuncuları kadrosunda çalışan Taygun, 1974'te Şehir Tiyatroları'na girdi. Ankara Birlik Sahnesi'nde, Ankara Çağdaş Sahne'de, Ankara Devlet Tiyatrosu'nda ve Ankara Devlet Operası'nda oyun sahneledi. 12 Eylül Darbesinde tiyatrodan uzaklaştırılan sanatçı, "Barış Davası" nedeniyle gözaltına alındı, on yılını mahkemelerde ve tutukevlerinde geçirdi. 1989 yılında hakkındaki bütün davalardan beraat etti. Aynı yıl Helsinki Watch adlı kuruluş tarafından onurlandırılan dünyanın önde gelen on insan hakları gözlemcisi arasında yer aldı ve Danimarka'daki PL Vakfı'nın ödülünü Amnesty International ile paylaştı. Yargılandığı suçlardan aklanmasının ardından Şehir Tiyatrolarına döndü. 1993'ten bu yana TV yapımcılığı da yapan Taygun başta Shakespeare olmak üzere İngilizce'den birçok oyun çevirdi, uyarlamalar yaptı ve "Masal Bahçesi" adlı bir oyun yazdı. 1977'den bu yana birçok gazete ve dergide tiyatro, seyirlik sanatlar, estetik, felsefe ve siyaset konularında yazı ve makaleleri yayınlandı. 1996 yılında Habitat açılışı için çok ses getiren "Lirik Tarih Gösterisi"ni tasarlayıp gerçekleştirdi. Birçok sinema ve dizi filmde, tiyatro oyununda rol aldı.Sinemakralı1

1 Nisan 2020 06:59

Fena oyuncu değildi şekerpare ve cumhuriyet filmlerinde fena değildi ayrıca tiyatrocuydu allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

segal844

11 Ekim 2010 11:48

Türk tiyatrosu ve türk sinemasına önemli hizmetleri bulunmuş bir sanat adamıydı. Tiyatro sanatçısı olarak emek verip çok yol katetmiştir. Sinemada da oynadığı az film dahi olsa kendinden söz ettirmiş akıllara yer etmiştir. Yeşilçam'da çok fazla filmde rol almamasına rağmen belli başlı filmler ve o filmlerdeki göze batan ve dikkat çekici karakterler kendisini tanıtmaya yetiyor. Kimi filmlerinde de kötü adamı iyi oynamıştır.

Sevgili Taygun'un ölümü de diğer sinemasever ve hayranları gibi beni de çok şaşırttı ve bir o kadar da üzdü.Geçmişinden bu zamana kadar ki süreçte tiyatroya kendini adamış, ciddi emek vermiş dolayısıyla saygınlığını korumuştur. Rahmetle anıyorum..

Cevap Yaz

Sasha

17 Ocak 2010 11:39

tiyatro adabı olan bir sanatçımızdı...yakınlarının başı sağolsun...

Cevap Yaz

MGUNAY

17 Aralık 2009 16:53

vay be Ali Taygunda vefat etmiş yeni öğrendim şekerpare ve cumhuriyet filmlerinde performansı çok iyiydi az filmde rol aldı ama akıllarda kalmayı başaran filmlerde Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Yuxel1907

16 Aralık 2009 23:28

Az önce vefat ettiğini öğrendim, Allah rahmet eylesin.. Şekerpa filmindeki Kadırgalı rolüyle hep anılarımızda kalacak..

Cevap Yaz

Rufik

4 Temmuz 2009 21:28

iyi oyuncu oynadığı her rolde akıllarda kalıyor son zamanlar 5inci boyutda görüyoruz kendisini

Cevap Yaz

ozcanbektas1982

30 Ekim 2008 20:02

Çok iyi bir oyuncu.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica