Ali Taygun

Doğum Tarihi 1 Ocak 1943
Ölüm Tarihi 16 Aralık 2009
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Robert Koleji-Yale Üniversitesi(ABD)

Biyografisi

Eğitiminin ardından bir süre Kent Oyuncuları kadrosunda çalışan Taygun, 1974'te Şehir Tiyatroları'na girdi. Ankara Birlik Sahnesi'nde, Ankara Çağdaş Sahne'de, Ankara Devlet Tiyatrosu'nda ve Ankara Dev let Operası'nda oyun sahneledi. 12 Eylül Darbesinde tiyatrodan uzaklaştırılan sanatçı, "Barış Davası" nedeniyle gözaltına alındı, on yılını mahkemelerde ve tutukevlerinde geçirdi. 1989 yılında hakkındaki bütün davalardan beraat etti. Aynı yıl Helsinki Watch adlı kuruluş tarafından onurlandırılan dünyanın önde gelen on insan hakları gözlemcisi arasında yer aldı ve Danimarka'daki PL Vakfı'nın ödülünü Amnesty International ile paylaştı. Yargılandığı suçlardan aklanmasının ardından Şehir Tiyatrolarına döndü. 1993'ten bu yana TV yapımcılığı da yapan Taygun başta Shakespeare olmak üzere İngilizce'den birçok oyun çevirdi, uyarlamalar yaptı ve "Masal Bahçesi" adlı bir oyun yazdı. 1977'den bu yana birçok gazete ve dergide tiyatro, seyirlik sanatlar, estetik, felsefe ve siyaset konularında yazı ve makaleleri yayınlandı. 1996 yılında Habitat açılışı için çok ses getiren "Lirik Tarih Gösterisi"ni tasarlayıp gerçekleştirdi. Birçok sinema ve dizi filmde, tiyatro oyununda rol aldı.

Oyuncu (14)

Son Yorumlar (6)

segal844 avatar segal844 11 Ekim 2010 11:48:10

10

Türk tiyatrosu ve türk sinemasına önemli hizmetleri bulunmuş bir sanat adamıydı. Tiyatro sanatçısı olarak emek verip çok yol katetmiştir. Sinemada da oynadığı az film dahi olsa kendinden söz ettirmiş akıllara yer etmiştir. Yeşilçam'da çok fazla filmd e rol almamasına rağmen belli başlı filmler ve o filmlerdeki göze batan ve dikkat çekici karakterler kendisini tanıtmaya yetiyor. Kimi filmlerinde de kötü adamı iyi oynamıştır.Sevgili Taygun'un ölümü de diğer sinemasever ve hayranları gibi beni de çok şaşırttı ve bir o kadar da üzdü.Geçmişinden bu zamana kadar ki süreçte tiyatroya kendini adamış, ciddi emek vermiş dolayısıyla saygınlığını korumuştur. Rahmetle anıyorum..

Sasha avatar Sasha 17 Ocak 2010 11:39:01

10

tiyatro adabı olan bir sanatçımızdı...yakınlarının başı sağolsun...

MGUNAY avatar MGUNAY 17 Aralık 2009 16:53:12

vay be Ali Taygunda vefat etmiş yeni öğrendim şekerpare ve cumhuriyet filmlerinde performansı çok iyiydi az filmde rol aldı ama akıllarda kalmayı başaran filmlerde Allah rahmet eylesin.

Yandex.Metrica