Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Alper Çağlar

Alper Çağlar

Doğum Yeri : Ankara

Doğum Tarihi : 1 Eylül 1981

Eğitim : Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü

Hakkında : Biyografisi 1 Eylül 1981’de 3 çocuklu bir ailenin ortancası olarak Ankara’da dünyaya geldi. Babası Arif Çağlar, annesi Perihan Çağlar, ablası Eda Çağlar ve merhum kızkardeşi Ecehan Çağlar'dır. Kimya Mühendisi olan babası Prof. Dr. Arif Çağlar, uzun seneler Rektörlük görevlerinden dolayı ailesi ile beraber farklı şehirlerde yaşamak durumunda olmuştur. Önce Elazığ'da yaşayan ve ilköğrenimini orada devam ettiren Alper, ardından Kimya Profesörü olan annesi Prof. Dr. Perihan Çağlar ve babasının seçildiği Fulbright araştırmaları için Albany, New York, ardından tekrar Ankara ve hemen ardından Lise öğrenimi için Robert Kolej için sekiz sene İstanbul'da yaşamaya başladı. Küçüklüğünden beri sinemaya ve öykü anlatmaya olan tutkusundan dolayı lise hayatı boyunca irili ufaklı birçok öykü, animasyon ve çizgi romanı tasarlayan Alper, gerçek anlamda ilk filmini Lise 2 senesinde Kırgızistan'da çektiği belgesel filmi "Not So Far Away" adlı eserle gerçekleştirdi. Lise eğitimi ardından kazandığı burs ile Amerika'da

Resimleried

30 Temmuz 2019 02:51

Hollywood dilini çok iyi sentezlemiş ve ana akım dediğimiz popüler sinemayı Türkiye'de çok iyi uygulayan bir yönetmen. Özellikle şu Göktürkler işiyle hayvan gibi kıskanıyorum da...

Cevap Yaz

cukurdizi

2 Mart 2018 23:42

Çok efsane bir aktör.

Cevap Yaz

murat1984

10 Ocak 2017 14:03

ilk filmi ile ses getirmiş bir yönetmendir.Diğer filmleri çok iyi değildir. Gerçek Adı : Süleyman Alper Çağlar

Cevap Yaz

ElBLanKo

5 Kasım 2016 22:17

Dağ 2 filminde güzel bir başarıya imza atmış. Başarılarının devamını dilerim.

Cevap Yaz

ptolemy

12 Aralık 2008 21:17

Genç türk yönetmenler arasında belki de yurtdışına açılabilmesi en muhtemel, dile ve çektiği türlere hakim en önemlisi keyifli filmler yapmayı seven auteur Alper Çağlar.

Lütfen sıradışı filmler yapmaya devam ediniz! Türk sinema sektörünün sizin gibi bildiğini okuyan, yaptığı filmleri kendi ideallerinden ödün vermeden yapan insanlara ihtiyacı var!!

Cevap Yaz

isiklakaranlik

26 Kasım 2008 21:37

Yeni nesil Türk sinemasının en özgün ve yaratıcı yönetmenlerinden bir tanesi. Fantastik ve dinamik öyküleri, dramatizasyona olan yeteneği ile kendisini severek izliyoruz, çok daha büyük şeyler bekliyoruz.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica