Alper Çağlar

Doğum Tarihi 1 Eylül 1981
Doğum Yeri Ankara
Eğitim Durumu Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü

Biyografisi

Biyografisi
1 Eylül 1981’de 3 çocuklu bir ailenin ortancası olarak Ankara’da dünyaya geldi. Babası Arif Çağlar, annesi Perihan Çağlar, ablası Eda Çağlar ve merhum kızkardeşi Ecehan Çağlar'dır. Kimya Mühendisi olan babası Prof. Dr. Arif Çağlar, uzun seneler Rektörlük görevlerinden dolayı ailesi ile beraber farklı şehirlerde yaşamak durumunda olmuştur. Önce Elazığ'da yaşayan ve ilköğrenimini orada devam ettiren Alper, ardından Kimya Profesörü olan annesi Prof. Dr. Perihan Çağlar ve babasının seçildiği Fulbright araştırmaları için Albany, New York, ardından tekrar Ankara ve hemen ardından Lise öğrenimi için Robert Kolej için sekiz sene İstanbul'da yaşamaya başladı.
Küçüklüğünden beri sinemaya ve öykü anlatmaya olan tutkusundan dolayı lise hayatı boyunca irili ufaklı birçok öykü, animasyon ve çizgi romanı tasarlayan Alper, gerçek anlamda ilk filmini Lise 2 senesinde Kırgızistan'da çektiği belgesel filmi "Not So Far Away" adlı eserle gerçekleştirdi. Lise eğitimi ardından kazandığı burs ile Amerika'da

Yönetmen (8)

Senaryo (8)

Yapımcı (4)

Oyuncu (2)

Kurgu (4)

Son Yorumlar (4)

murat1984 10 Ocak 2017 14:03:47

ilk filmi ile ses getirmiş bir yönetmendir.Diğer filmleri çok iyi değildir.

Gerçek Adı : Süleyman Alper Çağlar

ElBLanKo avatar ElBLanKo 05 Kasım 2016 22:17:20

9

Dağ 2 filminde güzel bir başarıya imza atmış. Başarılarının devamını dilerim.

ptolemy 12 Aralık 2008 21:17:12

10

Genç türk yönetmenler arasında belki de yurtdışına açılabilmesi en muhtemel, dile ve çektiği türlere hakim en önemlisi keyifli filmler yapmayı seven auteur Alper Çağlar.Lütfen sıradışı filmler yapmaya devam ediniz! Türk sinema sektörünün sizin gibi b ildiğini okuyan, yaptığı filmleri kendi ideallerinden ödün vermeden yapan insanlara ihtiyacı var!!

Yandex.Metrica