Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ümit Utku

Ümit Utku

Doğum Yeri : Mardin

Doğum Tarihi : 1 Ocak 1929

Ölüm : 2016-10-14

Eğitim : Harp Okulu

Hakkında : Yönetmen - Senaryo Yazarı - Yapımcı Ümit Utku,1929 yılında Mardin'de doğdu.Beyoğlu Erkek Lisesi'ni ve Harp Okulu'nu bitirdi.Tank Yüzbaşısı iken ordudan ayrıldı.Sanat hayatına askerliği sırasında başladı ve bir çok filme senaryo yazdı.Bu senaryolarından "Artık Çok Geç","Son Şarkı","Şahinler Diyarı" gibi bir çoğu filme çekildi.1958 yılında Kervan Film'i kurarak yapımcılığa başladı.Aynı yıl yapımcılığının yanı sıra yönetmenlik de yaptı.Sinemaya bir çok kadın ve erkek sanatçı kazandırdı.Bir çok sinema salonunu işletmecisi oldu.Başta Türk Film Prodüktörleri Cemiyeti olmak üzere bir çok mesleki kuruluşta başkan ve genel sekreter olarak çalıştı ve 14 yıl aralıksız İstanbul Ticaret Odası Meslek Komitesi Başkanlığı yaptı.Sinema sanatçılarını sosyal güvenceye kavuşturmak amacıyla kurulan Film-San'ın kurucuları arasında yer aldı ve Genel Sekreter olarak yaptığı çalışmalarla,sanatçı ve sinema çalışanlarını sigortalı olma hakkına kavuşturdu.1976 yılında İstanbul Birinci Film ve Pop Müziği Festivali'ni düzenledi.Sinema oyuncusu yaptığı çocukları Menderes Utku ve Nilgün Utku'nun babalarıdır.

İlgili FilmlerGöztepe

30 Haziran 2017 10:59

Sinemamızın önemli isimlerinden biridir birçok mesleki ve kamu kuruluşlarda yer alması bunun yanısırsa birçok yeşilçam emekçisini emekli yapması takdiri fazlasıyla hakediyor. Pek fazla filmini seyretmedim birkaçı haricinde ama hafızalarda iyi bir yönetmen,yapımcı ve yeşilçam emekçisi olarak her zaman hatırlanacaktır Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

murat1984

12 Ocak 2017 14:41

İyi bir yapımcı ve yönetmendir.Allah rahmet eylesin. Gerçek İsmi: Ümit Arslan Utku Doğum Tarihi: 5 Ocak 1929 Mardin Ölüm Tarihi: 14 Ekim 2016 İstanbul

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

17 Mayıs 2012 17:04

Sahi, "Kaya ERDAŞ"IN belirtiği gibi sinemacı olarak önemli'de bir yapımcıydı kendisi.. Şuan sağmı dır? Ondan bile heberdar değiliz.

Cevap Yaz

Kaya Erdaş

21 Mart 2012 20:50

ümit utku benim için sinemacılar arasında yeri dolduralamaz bir abimizdir birçok kişiyi yeşilçam emekçilerini ve müsizyenleri..emekli etmek için uğraşmış ve başarmıştır..ona minnatarız

Cevap Yaz
Yandex.Metrica